Beretta-konserni suunnittelee suomalaisten TRG-tarkkuuskivääreiden tuotannon siirtämistä Riihimäeltä Italiaan.
Siirron syynä on Suomen harjoittama lupapolitiikka, joka on kaatanut useamman kuin yhden kaupan.
Sotilas- ja viranomaiskäyttöön tarkoitettu TRG-mallisto myydään järjestelmänä, johon Beretta valmistaa muilla konserniin kuuluvilla tehtaillaan optiset tähtäimet, tuulimittarit ja laskinlaitteet.
Itse aseen arvo koko järjestelmästä voi olla jopa alle puolet kauppasummasta. Koko kauppa kaatuu, kun Suomi ei anne aseelle vientilupaa. Kuitenkin toinen EU-maa Italia olisi valmis antamaan vientiluvan.
Sakon toimitusjohtaja Raimo Karjalainen ei vielä ole laskenut, minkälainen henkilöstövaikutus TRG-tuotannon siirtämisellä olisi. Hän pitää huolestuttavana sitä, paljonko työpaikkoja katoaa jatkossa, jos tuotannon siirto pääsee käyntiin.
– Näinä aikoina jokainen suomalainen työpaikka olisi tarpeen, hän toteaa.
Vientiluvista päättää puolustusministeriö kuultuaan ulkoministeriötä. Sakon luvat ovat käytännössä kaatuneet ulkoministeriön vastustavaan kantaan. Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) sanoo, ettei hänellä ole kommentoitavaa asiassa.
**************
Hallituksen tavoitteena on lisätä työpaikkoja Suomessa ja kehittää varsinkin koekean teknologian tuotteita maailmanmarkkinoille.
Sakon TRG tarkkuuskivärit ovat huipputuotteita ja nyt osaamista ollaan viemässä pois Suomesta. Tietotaito katoaa ja samaten työpaikat.
TRG:n valmistus pois Suomesta/Ulkoministeiö syyllinen
6
202
Vastaukset
- Mitäpämuutakaan
Suomi ryssii tällaisilla hurskasteluilla itsensä vielä syvempään lamaan.
- gallup
Suomi tukee härskisti miljardeilla Kreikan aseostoja, saksalaiset on aseiden myyjiä, suomalaisia poliitikot vihhaa eikä hyväksy suomalaista aseteollisuutta.
- jutkuille ei aseita
Aikamoista hurskastelua kun suomi myy kuitenkin jutkuille aseita minkä ehtii.
- esso tietää
ja tetolähdehän oli??? vai oliko se esson baari?
- Jääk. 1/80.
Sopii kyllä hyvin kuvioon, onhan Sako luopunut myös Rk:n valmistuksesta.
Yrittäisivät nyt pitää kiinni edes jostain tuotteestaan, joka tunnetaan
myös ulkomailla. - punikkikommarit
Jääk. 1/80. kirjoitti:
Sopii kyllä hyvin kuvioon, onhan Sako luopunut myös Rk:n valmistuksesta.
Yrittäisivät nyt pitää kiinni edes jostain tuotteestaan, joka tunnetaan
myös ulkomailla.Jenkit maksas tosta rk-95 varmasti hunajaa mutta kun punikkikommareilla on kiima päällä tuhota koko suomi niin kaikki työpaikat tuhotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392773Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702388Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261446- 1161124
- 991089
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57871Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62844Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.283830