huono äiti...

miia2

4-v. lapseni sanoi tänään iltapalaa syödessään, että "mä haluaisin uuden äidin, koska äiti on aina niin vihainen"
Ja meillä on tyttäreni kanssa hyvä suhde - leikitään ja nauretaan. Mutta ihan ykskaks tuli jotain näin hirveää...Olen täysin sanaton.

5

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vallan alla

      Samanikäisenä minä istuin usein ikkunassa ja katselin tielle, ja toivoin, että oikeat vanhempani tulisivat hakemaan minut täältä pois. Mielessäni tiesinkin, miltä he näyttävät.
      Aivoni kyllä tolkuttivat, että ei "oikeita" ole, ne oikeat ovat nämä täällä, joista en ikinä pääse eroon. Mutta se odotusleikki kuitenkin auttoi.

    • Aah itse olen geeneistä tehty eikä minulla ole siis vanhempia

      • fraerfwer

        Bannattiinko pieni, voi voi saatanan urpo. Mitä jos tappaisit itsesi


    • huutavapaskamutsi

      Mulla on aika haastava elämäntilanne ja mun poika 2v uhmaa kokoajan. Muutaman kerran olen sitten korottanut ääntäkin. Pieni mies (jonka juttuja monta kertaa aikaisemminkin olen hämmästynyt) sanoi eilen, että äiti huuda.....sää oot niin ihana kun sää huudat! Täh?!? Meillä myös tosi hyvä suhde, ja siksi hän mua nyt koetteleekin, mutta kyllä menin taas kerran ihan sanattomaksi.

    • 7777777777777

      Lapsenlapseni sanoi muutama viikko sitten, että äiti on ilkeä. Kuiskaten. En huomannut kysyä, miten? Arvelin johtuvan vanhemman opastuksesta, mikä ei miellyttänyt.
      Nyt tiedän, ettei kyse ollut siitä. Olen hankkinut leikkimökin. Lapsen äiti ei ollut innostunut, mahtaako edes leikkiä siellä? Kyllä, olen nähnyt leikkivän hoitopaikassa. Niin sen hankin ja veljeni kanssa se pystytettiin. Tyttö tuli aina paikalle rakentamaan, hyppeli iloissaan. Äitinsä ei olisi alkuun päästänyt paikalle, mutta sanoin, anna päästä siitä iloitsemaan. Estely loppui.
      Yhtenä aamuna tyttö tuli itkien ja tarttui jalkaani, roikkui siinä pitkän tovin. Oli kuullut vanhempiensa keskustelun, missä minua anoppia moitittiin. En tee heidän toiveidensa mukaan mökin paikan suhteen. Kyselin sitä monta kertaa, vastaus, ei me vielä tiedetä! Laitoin hiekkalaatikon viereen.
      Selvennykseksi, paikka on omistamamme maatila ja sen piha.
      Poikani moitti minua koiran hankinnasta. Se jää heille perinnöksi. Ei jää, sanoin.
      On niin surullista tuo kielteisyys vanhempiaan kohtaan. Ilmaiseksi asuvat ja pellot viljelee.
      Raamatun mukaan pitäisi vanhempiaan kunnioittaa. Lupauksena, jotta kauan eläisit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      89
      2142
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2131
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      46
      1861
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1452
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1349
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1316
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1131
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1026
    10. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      867
    Aihe