saksanpamenkoira

uus koira

Moi oon 13v poika. Haluisin saksanpaimenkoiran ni oisko mitää vinkkei. Narttu vai uros? Meillä on yks sekarotune 8v koira se on uros ni tulisko ne hyvin toimee? Oon ainoo lapsi meiän perheessä. Meillä on 3 kerroksinen talo. Onko niitä helppo kouluttaa ja tällee harrastuksee menee aikaa. Ni voisitteko vähä neuvvoo ja kertoo mitä se vaatii oon kyllä lukenukki jotai. Kaverilla on saksanpaimenkoira ni ihan hyvä luonteinen ja leikkisä on ollu.
ni auttakaa mua ja miten saisin suostuteltuu vanhemmat toi see koiraa. Ja on papukaijojaki ni haittaa kose paljoa? Kiitos etu kätee :)

5

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uus koira

      Sori ku tuli kirjotus virheit ku kirjotin nopeest

    • Nuorisakumaanikko

      Ensinnä kannattaa miettiä, käyttö- vai näyttelylinjainen. Molemmat tarvitsevat paljon aktiviteettia, sakemanni ei ole sohvakoira. olet 13 vuotias. Käyt koulua. Riittäkö aika koulutukseen? Onko auktoriteettia? Kiinnostaako asia?
      Missään tapauksessa koiraa ei pidä ottaa, jos kaikki eivät sitä halua. Asutteko kaupungissa vai maalla? Minnekkään ydinkeskustaan sakemannia en suosittele, vapaana on päästävä juoksemaan, metsään.
      Tämä kuulostaa just siltä, mitä kaikki muutkin jankuttaa, mutta itselläni kokemusta asiasta, nimimerkillä kuusitoistavee ja kolmevuotias sakemanni.
      Kannattaa miettiä tarkkaan etukäteen, mitkä tavoitteet asettaa sekä itselle että koiralle. BH- koe, toko, suojelu.. Mitä vain!
      Saksanpaimenkoira ei todellakaan ole joka ihmisen koira, mutten voi sanoa mitään suureellisempaa tapaamatta sinua :)
      Yhteen kysymykseen unohdin vastata; Niitä ei todellakaan ole helppo kouluttaa. menee aikaa, menee rahaa, välillä menee hermot.
      Jos kaverilla ollut sakemanni, se ei tarkoita, että sinun mahdollinen koirasi on samanlainen. Sinä itse päätät paljolti siitä, minkä luonteinen koirasta tulee, toki perimälläkin suuri vaikutus, mutta mahdollisen pennunkin valitset itse.

      Saksanpaimenkoira vaati taspainoisen ja reilun kouluttajan, tekemistä, ei todellakaan sohvakoiraksi, liikuntaa ja aikaa. Paljon aikaa.
      Kehottaisin sinua juttelemaan vanhempiesi kanssa, ja selailkaa vaikka yhdessä jotain sakemannisivustoja :)

      • uus koira

        Kiitos! Asumme kaupungin ja maaseudun välissä


      • uus koira
        uus koira kirjoitti:

        Kiitos! Asumme kaupungin ja maaseudun välissä

        Eli kun kauemmas mennään niin siellä on tilaa ja mökilläkin on


    • urostre

      moro nuori mies,,,kannattaa harkita tarkoin,,jos sakemannin otat,,,toiset helpoimpia kouluttaa toiset sitten tosi vaativia,,,ja ja jos noin nuori olet,,niin pääsetkö kulkemaan jossain ohjatussa koulutuksessa pennusta lähtien,,jos ei ennen ole perheessä ollut sakemannia,,vaikka kuinka sakemannia ihailisitkin ja haluaisit,,,niin pettymys voi tulla kun et kerkee sitä lenkillä käyttää ja kouluttaa,,,,,itellä sakemanneja 30vuotta ja jos kaikki ei mene hyvin niin harmeja paljon on,,,auttaako vanhempasi kouluttamisessa,,,se olisi paljon, jos jaksais viedä teitä treeneihin,,hyvää jatkoa innostumiseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4114
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      90
      3531
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3259
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2745
    5. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2269
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      1952
    7. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      32
      1943
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      20
      1464
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      12
      1440
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      32
      1436
    Aihe