Ruokinta

Voisiko joku ihana ihminen (joka tietää marsuista paljon) antaa jonkun esimerkin marsun päivä-ruokinnasta, siis jonkun listan, et mitä täytyy antaa marsulle päivittäin, millon, ja minkä verran?

Kiitos jo etukäteen!! :-)
3153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

moi....mul on valkone rusettimarsu ja se on sokee...meil ei oo sellai säännöllisii ruoka-aikoi et me annetaa sille vähä millo sattuu!mut sellai jos ootte paljokii pois et marsu joutuu olee paljoki yksikin ni kannattaa antaa enemmän kuivaa leipää.kasviksii ja kuiva ruokaa ainaki kerra päiväs,omppuu vähe´mmän ellette haluu siivota sen löysiä paskoja!

Äänestä

Hei! Marsuillani on AINA ruokakupissa Altromin-pellettejä ja paljon heinää heinähäkissä, katossa roikkuvassa herkkupallossa sekä häkin nurkassa. Aamuisin, kun lähden töihin ja marsut jäävät keskenään, jätän niille aamupalana porkkanaa, omenaa, persiljaa sekä pajunoksia jyrsittäväksi, mikä piristää niitä yksinollessa. Illalla, kun tulen kotiin, annan iltapalaksi vähän vielä esim. persiljaa. Jos marsulla on vähänkään löysä vatsa, niin tuoreruokaa EI saa antaa yhtään ennenkuin papanat ovat kunnossa. VAIN heinää ja paljon. Vesipulloon vaihdan puhtaan viileän (ei kylmä!) veden joka aamu. Joskus jätän marsulle herkkuja ruokakuppiin päiväksi nakerreltavaksi.

Äänestä

Voin vaikka näin ensin kertoa meidän 2 rusettimarsun ruokinna.

Aamuisin
# Kourallinen jyväseosta (kamu)
# Heinää koko heinä'verkko' täyteen
# Vaihdan puhtaan veden
# 4 salaatinlehteä, omenoita tai kurkkua tai porkkanaa. Mitä sillä hetkellä sattuu olemaan :)

Ilta
# heinää lisää
# Vihanneksia

Marsun ravinnossa on tärkeää että se saa C-vitamiinia. Sitä saa erillisissä pulloissa hyvin varustetuista ruokakaupoista. Jos ostatt C-vitamiiniä nesteenä tiputa muutama tippa aamuisin puhtaaseen veteen. Näin meillä hoidetaan c-vitamiinin saanti. Kalkkikivi on myös hyvä olla häkissä. Meillä kumpainenkin marsu on hiukan nirso sitä kaluamaan joten veistämme kalkkia joka aamu kuivaruuan joukkoon ja sinne massuun se sitten katoaa :)
Heinä on marsun perusruoka, sitä olisi hyvä olla lähettyvillä koko ajan. Myös erilaiset kuivamuonat pitävät marsun kunnossa joten kannattaa kaupassa valita pussi jossa on eniten ravitsevia aineksia.
Herkkuja kannataa myös ostaa mutta niitä ei toki kannata kaikkea heti kerralla antaa, pitäähän marsunkin linjoista pitää huolta :)
Kasvikset on hyviä ja terveellisiä makupaloja joita voi antaa päivittäin mutta ei liikaa.
Muutama porkkana päivässä tai omena ovat juuri hyviä.

Vielä se että jos sinulla on tyttö marsu joka on tiinenä niin olisi suotavaa että sen vesi vaihdettaisiin kaksi kertaa päivässä :)

Toivottavasti oli jotain apua :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anne <3 kirjoitti:

Voisiko joku ihana ihminen (joka tietää marsuista paljon) antaa jonkun esimerkin marsun päivä-ruokinnasta, siis jonkun listan, et mitä täytyy antaa marsulle päivittäin, millon, ja minkä verran?

Kiitos jo etukäteen!! :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu