inhottaa ja ärsyttää...vauva vasta kuukauden!
antakaa neuvoja?)=
antakaa neuvoja?)=
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
(Inhoan näiden ryhmien mainostamista tapauksissa, joissa imetys ei syystä tai toisesta onnistu, mutta sinun kohdallasi uskoisin sen olevan oikea osoite.)
Olin päättänyt imettää kauan, ja se on onnistunutkin mutta alussa en tykännyt kauheasti imetämisestä. Se oli "vain" vauvan ruokintatapa. Vähän aikaa imetettyäni , siis ehkä kk tai 2, imetys alkoi tuntua myös minulle kivalta tapahtumalta, vauvan kanssa yhdessäololta. Toivottavasti sinullekin käy näin. Imetystukiryhmä tai imetystukilista voisi olla avuksi minunkin mielestäni.
Mulle kävi ihan samoin. Aluksi inhosin imettämistä, mutta nyt se on ihan mukavaa. Kun vauva on 2-3 kk vanha, niin imetyskerrat harvenevat. Vauva oppii imemään nopemmin, joten imettäminenkin käy nopeamminkin. Tietysti välillä tulee tiheän imemisen kausia, mutta ne menee ohi. Mieti, miten helppoa on antaa tissiä. Ei tarvitse pestä, keittää ja kuivata tuttipulloja, eikä lämmittää maitoa. Varsinkaan yöllä. Koita kestää pari kuukautta, uskon, että sitten se helpottaa sullakin!