kani taudit

meidän perheessämme on kanivauva sekä ihmisvauva.
ihmisvauva on parikertaa päässyt syömään kanivauvan papanoita lattialta. voiko kanin ulosteesta tarttua vauvaan jokin tauti kuten myyräkuume?
2287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Enpä ole kuullut että pipanoista voi mitään tarttua. oma poikani on aina möyrinyt kanin kanssa eikä mitään ongelmia ole ollut. ainoa mikä omalla kanillani on ollut oli patti poskessa ja joka osottautui mätäpaiseeksi. Puhjetessaan se voi tarttua ihmiseen.

Äänestä

Mutta jos kanisi ei ole ollut ulkona, sillä ei todennäköisesti ole matoja. Niitä voi kuitenkin tulla vaikka tuoreruohon tai jopa purujen mukana. Eläinlääkäriltä saat madotusohjeet. Pasteurella tai pasteurellan aiheuttamat mätäpaiseet ei todellakaan tartu ihmiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kanitus kirjoitti:

meidän perheessämme on kanivauva sekä ihmisvauva.
ihmisvauva on parikertaa päässyt syömään kanivauvan papanoita lattialta. voiko kanin ulosteesta tarttua vauvaan jokin tauti kuten myyräkuume?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu