Suomi ja suomalaiset ovat saaneet monelta taholta kiitosta

Miettinyt

viime aikoina, tässä vain yksi niistä uutisista.

http://m.iltalehti.fi/ulkomaat/2014122718954663_ul.shtml

Mutta:
Onko Suomessa valittu liian nuoret ihmiset maan johtoon?

Tässä ulkomaan uutinen:

88-vuotias presidentti vannoi virkavalansa
Keskiviikko 31.12.2014 klo 15:01
Tunisian uusi presidentti Beji Caid Essebsi on vannonut tänään virkavalansa.

Beji Caid Essebsi vannoi virkaanastujaisissaan olevansa koko kansan presidentti. AP
Essebsi, 88, on maan ensimmäinen vapailla vaaleilla valittu presidentti. Essebsin sekulaaripuolue sai vaalivoiton myös lokakuun parlamenttivaaleissa.

Tunisiaa on pidetty niin kutsutun arabikevään ainoana myönteisenä esimerkkinä demokratian edistämisessä. Arabikevät alkoi neljä vuotta sitten, kun Tunisian pitkäaikainen diktaattori Zine El Abidine Ben Ali syrjäytettiin mielenosoitusten jälkeen.

Kriitikkojen mukaan Ben Alin hallinnossa pitkään toiminut Essebsi olisi tuomassa takaisin Ben Alin aikakauden kaltaisen hallinnon. Essebsi toimi muun muassa parlamentin puhemiehenä Ben Alin aikana.

Essebsi vannoi virkaanastujaisissaan olevansa koko kansan presidentti. Hän myös sanoi, ettei Tunisialla ole tulevaisuutta ilman koko maan ja kansalaisyhteiskunnan yhteistyötä.

STT-AFP

2

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalaisille:

      Suomalaiset ja Suomi on saanut paljon huomiota ulkomailla viime aikoina.
      Olisi hyvä, jos suomalaiset itsekin lakkaisivat puhumasta pahaa itsestään, niin että itsekunnioituksemme kansana saisi eheytyä oikealle tasolle, olemme todella tehneet parhaamme kahden naapurimme hyökkäyksistä ja niistä aiheutuneista sodista, nälästä ja taudeista huolimatta!
      Olemme saaneet lopulta itsenäisyytemme takaisin, ja pystyneet sen säilyttämänkin.
      Se on huomion arvoinen asia, se on kunnioitusta herättävää.

      • On kestetty menneisy

        1100-luvulta 1900-luvulle ( Ruotsin armeijan hyökkäys Suomeen ja valtaus, Ruotsin alla 654 vuotta 1800-luvun alkuun , Venäjän autonomia heti sen jälkeen 108 vuotta, )
        Suomessa oli tuona aikana sotia, raskas verotus, nälänhätää, köyhtymisen ja alistamisen mukana tuli kulkutauteja, mm. ruttoa ja kuppaa, - yleensäkin kansa kurjistettiin äärirajoille.
        Kuolemantuomiot vielä lisäsivät muutenkin suurta kuolleisuutta.
        Jos ei uskonut kristinuskoa, joutui roviolle. Muitakin syitä kolemantuomioihin oli.
        Itsekunnioitus vietiin demonisoimalla suomalaisia kaikin tavoin.

        Nuo asiat vaivaavat meitä epigeneettisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      464
      6596
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      191
      3924
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2533
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2050
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1436
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1335
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1176
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      79
      1108
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      46
      1049
    Aihe