garajau

levadatar

Lukuisista käynneistäni huolimatta tuo Garajaun alue on jäänyt vieraaksi.
Nyt huoneistoja katsellessa se on alkanut herättää kiinnostusta.
Te vakituisesti Madeiralla asuvat osaatte varmaan jotain kommentteja alueesta lausua

6

369

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talviasukas 08 -

      Kun olin ostamassa asuntoa Madeiralta, kävin katsomassa niitä alueelta. Garajaun alue on hyvin mäkistä, mutta kaunista seutua. Rantaan menee kaapelihissi, mutta sinne pääsee myös autolla erityisen jyrkkää serpentiini tietä pitkin. Kaupungin keltaiset bussit eivät sinne kulje, mutta muuta bussiliikennettä on harvakseltaan. Liikkeitä on vähän, kaikki tarpeellinen kyllä löytyy. Seutu on selvästi Funchallia korkeammalla ja siellä on viileämpää ja sateisempaa. Asuntojen hintataso on alhaisempi. Monissa kerrostalo asunnoissa autopaikka on vain kadulla. Madeiran ilmastossa auto pitäisi saada sisähalliin. Ilman autoa en Garajaussa asuisi.

      • levadatar

        Kiitos paljon tiedoista.Onko Mae de deus Canicon lähellä samantyylinen korkeudeltaan ja säältään.


      • Cablecar

        Rannalle saakka ei saa ajaa autolla. Kaapelihissi soveltuu pieneksi huimisteluksi, näköalat näkyy paremmin patsaan tienoilta. Monten ja kasvitieteellisen kaapelihisseistä näkymät paljon paremmat.
        Garajaun alue vaikuttaa pienkaupunkimaiselle ja turistijuttuja ei ole patsasta lukuunottamatta.


      • Talviasukas-15
        Cablecar kirjoitti:

        Rannalle saakka ei saa ajaa autolla. Kaapelihissi soveltuu pieneksi huimisteluksi, näköalat näkyy paremmin patsaan tienoilta. Monten ja kasvitieteellisen kaapelihisseistä näkymät paljon paremmat.
        Garajaun alue vaikuttaa pienkaupunkimaiselle ja turistijuttuja ei ole patsasta lukuunottamatta.

        Kyllä rannalle saa ajaa autolla, kävin tänään katsomassa tilannetta. Loppuosa serpentiinitiestä on kapeaa, on tarkkailtava mahdollisia vastaantulijoita ja pysähdyttävä väistöpaikalle odottamaan.


      • Cablecar

    • talviasukas 08-

      Mainitsemasi alue on Assomada nimistä paikkakuntaa, jossa on useita uudehkoja kerrostaloja. Ihan mukavaa aluetta, korkeustaso samaa luokkaa kuin Garajaussa. Palvelutaso on vaatimaton. Asunnot edullisia, mutta vain harvoista on avoimet merinäkymät. Moottoritien melu voi haitata jonkin verran. Tästä alueesta länteen on hyvin viehättävä paikka, nimeltään Reis Magos, jossa on hieno rantabulevardi. Tämä on ihan oivallinen loma-asunto alue, hinnat vähän korkeampia, mutta ei Funchalin tasoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2151
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      706
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      661
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      65
      509
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      490
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      470
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      469
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      467
    Aihe