Toscanaan toukokuussa 2015

Matkatuumalija

Mikä olisi hyvä tukikohta 3-4 päivän oleskelulle toscanassa? Tulemme tdn Roomasta junalla ja palaamme Roomaan. Siena?

7

1257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parga

      Firenze on kyllä upea ja siitä helppo junalla tai bussilla lähteä maaseudulle. Mutta toki Sienakin on aivan ihana ja sijainniltaan sopiva. Tosin kaikki toki riippuu siitä, missä päin Toscanaa ajttelitte kiertää, sillä maakunta on laaja. Meillä oli viime kesänä juurikin Firenze tukikohtana ja siitä teimme reissuja junalla (Pisa, Lucca) ja autolla (mm. Siena).

      • Anonyymi

        Lucca on myös hyvä vaihtoehto tukikohdaksi, jos on liikkeellä vuokra-autolla.


    • Anonyymi

      Agriturismo moottorien A1 varrelta on hyvä vaihtoehto. Motaria pitkin pääsee helposti liikkumaan etelä - pohjois suunnassa.

    • Anonyymi

      Jos käyttää Sienaa tukikohtana, tulee valita hotelli, joka on mäen päällä ja jossa on parkkipaikkoja. Itse olemme käyttäneet Hotel Athenaa. Sienassa itsessään riittää katsottavaa useammaksi päiväksi.

      • Anonyymi

        Kun ei ole ainakaan bookattuna matkaa, niin lueskelin näitä vanhoja juttuja Toscanasta. Hotel Athenalla olisi hyviä tarjouksia.


    • Anonyymi

      Itse ottaisin ehkä auton jo Roomasta. Helpompi liikkua sitten Toscanassa.

      Me olemme käyttäneet tukikohtana Viareggiota. Hyvät yhteydet moottoritietä joka suuntaan.

      Siena on niin kiinnostava, että siellä voi olla tuon ajan. Firenzeen se ei riitä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      44
      2369
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      274
      2289
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      118
      1624
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1330
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1267
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1167
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      141
      1150
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1039
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      66
      1007
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      970
    Aihe