Ongelma on töissä virtsalla käynti. Olen jakeluautonkuljettaja eikä ole paikkaa missä käydä vessassa joten joutuu pidättämään jopa tunteja ennen kun joku metsä löytyy missä voi käydä. En juo nestettä töissä juuri tämän takia koska ei ole paikkaa käydä virtsalla.
Nyt olen kaksi kuukautta tehnyt tätä työtä ja nyt on viikon ajan alavatsakipua ollut.
Onko muita kuskeja jotka tekevät kusihädässä kuskin työtä??
Alavatsakipua miehellä
8
682
Vastaukset 8
nestettä pitäs juoda riittävästi, muuten virtsasta tulee liian vahvaa eli "väkevää" ja se ei koskaan tee hyvää virtsateille ja munuaisille. Ymmärrän kyllä ongelmasi vessapaikkojen puutteesta, mutta käy vaikka huoltiksilla aina kun matkan varrella sattuu kohdalle. Ja jos pitempiä matoja, metsään pääsee aina.
Alavatsan kipu voi olla merkki munuaisten toimintahäiriöstä joka aiheutunut juuri virtsan liian pitkästä jatkuvasta pidättelystä tai sitten vain jotain pientä tulehdusta virtsateissä.
Kokeiles juoda aina kotiin päästyäsi reilusti ihan vettä jotta virtsatiet huuhtoutuvat ja virtsa laimenee. Jos ei auta, kyllä kannattaa käydä lääkärin puheilla.- mullanäin
Kertokaa mistä vaivanne sai alkunsa? Oliko kyseessä satunnainen seksijuttu josta sitten alkoi oireet. Ja millaiset oireet? Millaisen ajan kuluttua?
- Terveet_vehkeet
Vehkeet menevät pilalle jos rakko on aina kovassa nestepaineessa.
Tässä kerron hieman bussikuskin ongelmasta- eli täydestä rakosta ja kuplasta otsassa.
Ensiksikin - älä vain rupea bussikuskiksi! Siinä on 12-15 tuntisia työpäiviä. Vessa on mukana ainoastaan joissakin express- autoissa.
Paikkureissa (kaupunki-ja paikallisliikenne) ei huomioida vessatarvetta ollenkaan vaan ajatetaan 5,5 tuntia tauotta, tunnin ruokatauko ja taas 5,5 tuntia tauotta putkeen ajoa. Se on 12 tuntinen päivä se.
Päättäreillä ei ole vessaa eikä juuri metsätaipaleita. Kusdava on silloin asutusalueella keskiovesta. Kun on aikansa ajanut jotakin reittiä, löytää hyvät suojaisat paikat heittää vettä ja osaa ennakoida pysäkit joista väkeä takuusti kyytiin tulee. Asutusalueella orapihlaja-aita tai muu näkemäeste toimii hyvänä kuseskelupaikkana. Ennen sellaista pysäkkiä josta väkeä tulee pitkäksi aikaa istumaan autoon, on vettä heitettävä.
Olen joskus kun kyydissä ei ole ketään, pyssännyt jopa moottoritiellä pientareelle, pannut hätävilkut päälle ja keskiovesta heittänyt vettä. Moottoritieltä poistuttua kun tulee heti väkeä kyytiin eikä vessoja ole.
Työnantaja kehottaa käyttämään ABC ja NESTE-asemia, mutta niissä poiketessa aikaa kuluu rutosti ja ei ehdi päättärikahville joka on mukana termarissa. Siksi keskiovi-virtsat....
Näin on menty 4 vuotta. Juon paljon ja ku'sen joka toinen tunti täyden rakollisen vaikka vessoja ei ole. - Tenamen
Älä lopeta juomista sillä vain lisäät ongelmaasi, sillä jos virtsa on väkevää ja pidättelet altistuminen eturauhasvaivoille tai munuaisvaivoille kasvaa ja tulehduksien seurauksena on
monesti virtsankarkailuvaivat. Itse olen jo viisikymppinen ja kärsin eturauhasvaivoista ja silti
ajelen pääkaupunkiseudulla jakaria ja olen ratkaissut ongelmani käyttämällä Tenan inkohousuja eli housuvaippoja eli juon normaalisti ja jos en pääse tai kerkiä vessaan lasken
pissat vaippaan ja vaihdan ne kun tilaisuus tulee. Stressi tulee sietämättömäksi jos pelkäät
kokoajan noloa tilannetta että housut kastuu ja kaikki näkee sen. - tätämieltä
Mihin on maailma mennyt, kun ei ihminen saa perusasioitaan enää hoitaa? Vituttaa muutenkin kaupat ja muut joissa ei ole vessaa tai se maksaa. Pitäisikö sitä sitten kaupan pihan puskaan lorottaa?
- lkaslasjkd
Joku viisas aikoinaan sanoi, että miesten kannattaa tyhjentää rakkonsa mahdollisimman usein ja naisten puolestaan kannattaa pyrkiä pidättämään. Syyt on yksinkertaiset: miehille pidättäminen aheuttaa herkästi eturauhasongelmia ja sillon rakkoa ei tahdo saada tyhjäksi millään, naisille taas pidättämisen välttely aiheuttaa pidätyskyvyn ongelmia ja sitten lirahtaa.
- lääkäriin
Krooninen eturauhastulehdus
- terveys-ensin
Terveydelle erityisen haitallista riittämätön veden nauttiminen ja pitkä kusnun pidättely. Riskeraa aiheutua jopa pysyviä terveyongelmia.
Kuten tuossa jo toinen totesi, niin on maailma hulluksi mennyt ellei voi edes aivan normaaleja perustarpeita työkiireiden ja olosuhteiden vuoksi hoitaa.
Olisiko mahdollista ottaa jokin tilava pullo autoon ja löytää kohtuullisen suojaisa paikka jossa kusnasta pulloon, jonka voi sitten sopivaan paikkaan tyhjentää. Varsinkin jos on paku, niin parkkiin ja visiitti kopin suojiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa1052314Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as411574Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1381114- 1061085
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2321058- 82886
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain54885Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,54800- 81791
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215774- 54771
- 93749
- 40686
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79668Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.31607- 39535
- 55527
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14510Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast30502Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S26488