Helikopteri pyörii akselinsa ympäri. Missä vika?

14+12

Minulla on tosi hauska Kyosho Egg Micro helicopter mosquito plus. Se vain sai eräässä heikossa laskeutumisessa jotain damagea kun nyt ei vain propellit pyöri vaan itse kopterikin horisontaalisesti hallitsemattomasti. Vaihdoin propellit uusiin, mutta vika ei ollutkaan niissä. Uusien kanssa pyörii ihan samalla tavalla.

En nyt oletakaan, että jollakin sattuisi juuri samanlaista kopteria olemaan, mutta joku pienoismalleista tietävä osannee kertoa mistä etsiä vikaa? Kiitokset jos joku vaivautuu auttamaan.

Mallissa siis kaksi kerrosta pääpropelleita ja päällä vielä sellainen keppi ja perässä propelli, joka on myös horisontaalisuunnassa niinkuin pääpropellit.

3

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RC-heko

      Katso kumpaan suuntaan pyörii ja vastakkaiseen suuntaan pyörivän roottorin akseli ilmeisesti vääntynyt tms. joka jarruttaa sitä...

      • opettele kieli

      • 14+12

        Kiitos vinkistä. Pitääpä katsella akselia. Eli ilmeisesti kaksi päällekkäistä propellia siis kumoaa toisensa ja nyt toinen pyörii hitaammin ja siksi kone pyörii ympäri. Tämä selvensi paljon.

        Alempana kommentoivalle manuaalia suosittelevalle sanon, että koko manuaali on japaniksi, joten siitä en saa mitään selkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      77
      5872
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3231
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2848
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2112
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2095
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      104
      1913
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1889
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1857
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1518
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1288
    Aihe