hermot menee

hermot menee

koira on uros 1.5v. eli kakara vielä, mutta selkeesti meillä on johtajana mies ja minä en. Koira uskoo miestä täysin ja kun mies ei ole kotona niin minua uskotaan silloin kun huvittaa. esim koira ottaa jotain kiellettyä suuhunsa (kaukosäädin) ja siitä alkaa rumba, minä sanon irti ja koira alkaa vaan juoksemaan ympäri kämppää ja minä perässä ( tiedän teen aivan väärin , mutta jos en kaukosäädintä saa pois koira syö sen) siinä vaiheessa kun koira ajautuu umpikujaan, antaa tavaran pois. Miten mun pitäisi toimia??

13

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lyhyt vastaus

      siihen kaukosäädinongelmaan on että pidät sen poissa koiran ulottuvilta. Samoin kaiken muunkin sellaisen jota et soisi koiran hammasteltavaksi. Tuo menee aikanaan ohi mutta siihen saakka tarvitset kärsivällistä mieltä ja ennakointikykyä.

    • hermot menee

      yritän ennakoin todella paljon ja kaikki on korkealla, kaukosäädin oli vain esimerkki tavarasta mitä koira ei saa ottaa, mut siis koira ottaa mitä millonkin saa, tonkii vaikka roskista, osaa avata kaapin ja nappaa sieltä jotain ja ei anna pois, nappaa sohva tyynyt ym, tämä suo on loputon, vaikka yritän ettei esillä ole mitään. koira siis selkeesti leikkii mun kanssa, miehelle ei tätä tee.

      • kokeilultu on

        opeta sana "vaihdetaan", ja tarjoa makupalaa, kun haluat jotain pois hampaista. Kun koira tottuu siihen että vaihdetaan, tarkoittaa kivaa namia, niin kielletty tavarta jää jyrsimättä jo pelkällä sanalla, eli siis voit hakea namin kaapista koiran odottaessa. Mutta muista, se maksu on annattava, jotta sana tehoasi


    • Makupala auttaa

      Tuo koiran perässä juokseminen innostaa koiraa entisestään. Koiralle omia tavaroita purtavaksi jos luvaton esinen on suussa pyytää pois sen näyttää makupalaa ja antaa makupalan kuin koira luovuttaa esineen. Labradorilla ainakin on taipumusta kantaa tavaroita vanhempanakin sen kummemmin ajattelematta onko siinä järkee vai ei.

    • kierous kunniaan

      vahvista asemaasi ottamalla koulutus ohjelmaa.
      vaadi koiraa istumaan vaikka vain 10 sek, ensi alkuun, ja kun on aloillaan, anna makupala, samoin vie lenkille pitkässä narussa ja kutsu luoksesi, jos ei tule, vedä narulla, ja anna sitten makupala.
      Sitä luoksetuloa kannattaa harjoitella myös sisätiloissa, monta kertaa päivässä ja seuraamista samoin, pidä herkkua tai lelua kädessäsi ja siirry vaikka vain pari askelta johokin, niin että koiran on seurattava sinua saadakseen lelun/ namin. Aluksi namenja meneen kylläkin niin, että muuasta ruuasta kannattaa vähentää herkkujen osuus, varsinkin pienellä koiralla
      Kun saat koiran pitämään itseäsi kiinnostavana, alkaa tavaroiden luovutuskin käydä helpommin.

    • leikkiä

      Koira kaipaa tekemistä, joten se tarvitsisi yhteisen juoksemisen ja toiminnan täyteisen rupeaman päivittäin, vaikkapa pallopeliä, leikkiä, liikunnallisen retken jolla myös jotakin yhteispeliä välillä, tms., jottei se itse järjestä tuota leikkihetkeä kaukosäätimestä tms.
      Kiinnitä huomiota, mitä koira kaukosäädin suussaan pitää leikkinä käytöksessäsi ja liikkeissäsi ja muuta se kohden sinua tulevaksi leikiksi. Ota ensin makupala mukaan, ja kun poispäin kipittämällä saat koiran leikissä tulemaan luoksesi, anna sille makupala, niin, että se sen kurottaakseen joutuu päästämään irti kaukosäätimestä, jonka voi vähin äänin kerätä lattialta ja keksiä koiralle muuta kivaa leikkiä, johon vähän aikaa osallistut.

    • ML.

      Koirasi kaipaa leikkimistä. Kun koira ottaa jotain luvatonta suuhunsa, voit tarjota sille sen omaa lelua ja leikkiä vähän aikaa. Tämä kuitenkin niin, että ei aina vain silloin kun se ottaa jotain luvatona vaan mieluummin jo ennen sitä.

      Omaa johtajuuttasi saat osoitettua ihan auksi sillä, että käsket (ei liian komentavasti) tehdä sellaisia asioita mitä se jo osaa, vaikka istua. Kun koira alkaa kuunnella ja totella sinua, kannattaa opettaa sille jotain uutta, vaikka joku hauska temppu. Näin koira pitää sinua mielenkiintoisempana ja oppii, että kuuntelemalla sinua saa namia.

      Koiraa ei missään tapauksessa kannata lähteä jahtaamaan, koska siitäkös se vasta innostuukin. Ymmärrän toki, ettet halua tavaroiden menevän rikki, mutta koita silti välttää jahtaamista, koira nimittäin näkee sen hauskana leikkinä. Älä myöskään rupea panikoimaan ja huutamaan koiralle vaan lähesty sitä rauhallisesti vaikka namin kanssa. Näytä namia ja kun koira irrottaa otteensa tavarasta, sano samalla sekunnilla "irti", kehu ja anna nami.

      Ymmärrän tuskasi, minulla on samantyyppisiä kokemuksia. Tuo kuitenkin on ohimenevää. Tsemppiä!

    • komenna

      Älä lähde mukaan koiran leikkeihin, sitä se juuri haluaa ja näin saa sinut tekemään kuten se haluaa. Kun miehesi on poissa, sinä määräät, et lipsu, et mene koiran pillin mukaan.

      • ainoa vaan

        että arka omistajan puoliso ja nuori röyhkeä isokokoinen koira voivat olla yhdistelmä joka tuolla tavalla käsiteltynä voi johtaa sairaalareissuun.


      • Kioto
        ainoa vaan kirjoitti:

        että arka omistajan puoliso ja nuori röyhkeä isokokoinen koira voivat olla yhdistelmä joka tuolla tavalla käsiteltynä voi johtaa sairaalareissuun.

        Eipäs nyt liioitella ongelmaa. Koira ei ole osoittanut mitään aggressiivisuutta. Eikä aloittaja kerro arkuudesta. Parempi on naisenkin perheessä oppia koiraa käskemään, kun joutuu kuitenkin osaltaan vastuunkin kantamaan.

        Johtajuuden saa se joka tekee aloitteet asioihin, se, jonka mukaan päivän toiminnot säädellään. Ei niin, että koira tekee jotain ja ihminen juoksee perässä. Tämän tajuaminen auttaa paljon, ei pidä lähteä mukaan koiran pelleilyihin vaan ottaa mahdollisiman usein aloite omiin käsiin.

        Opeta kotona vaikka noutamisleikkiä koiralle, silloin voi palkita kun koira tuo sinulle jotain sinun pyynnöstäsi. Ei muuten.


    • Tuoli...

      Voi teitä johtajuutenne kanssa. Koiranpentu ja nuori koira leikkivät ja se on terveyden merkki aivan kuten on normaalia että lapset leikkivät. Totta kai se ottaa tyynyjä ja leikkii niillä, jne!

      Mitä sinä kuvittelet, että koirasi pitäisi tehdä? Istua tai maata paikoillaan olohuoneen nurkassa kuin huonekalu?

      Kaikkea sitä ihmetelläänkin. Ihmetteletkö lastenkin leikkejä ja sotkuja?

      • Kioto

        Sinäkö hymyillen vierestä katselet, jos koirasi tuhoaa asuntoa ja nielee kaukosäätimen? Rajojen laitto kuuluu niin ihmislapsen kuin koiran kasvatukseen. Se on normaalia. Voi sitä johtajuudeksikin sanoa.


    • urporakki

      Kysy neuvoa ukoltasi äläkä täältä tuntemattomilta kun hän kerta osaa homman! Kaukosäädin koiran suussa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      306
      7718
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6019
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      173
      3571
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2057
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1911
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1906
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1679
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      55
      1452
    10. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1441
    Aihe