Kauheimmat kommentit!

Mitä ihmettä?

Eli mitkä ovat olleet kauheimmat tai mieleen painuvimmat kommentit perhekoostanne? Kyselee viidettä odottava. Meillä kakkosen kohdalla mummo sanoi että montako niitä tarvii tehdä? Kolmas kun oi tulossa äitini onnitteli sanomalla jaa. Neljännestä ei onniteltu ollenkaan paitsi kaverit. Miehen kaverit haukkui meitä lestoiksi. Myös ristiäisissä äitini kysyi pokkana kaikkien kuullen mieheltäni että joko on laitettu piuhat poikki! Että näin..

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi kolmesta

      Oma äitini tuli katsomaan kolmatta lastani ja tokaisi jo ovella, että kukkauppiaskin kysyi onko ne lestaadiolaisia. Saadessani viidennen lapseni, tytön, äiti tokaisi taas olisi nyt edes ollut poika! Lisäksi hän ilmoitti tehkää niin paljon lapsia kuin kehtaatte, mutta vain ensimmäinen merkitsee jotain.
      Olen nyt jo kohta 70 vuotias, mutta usein nämä pulpahtavat mieleen varsinkin uusien vauvojen tullessa sukuun.Äidilläni on kolme lasta joista minuun tyttäreensä suhtautui kylmän kalseasti, vaativasti, tylysti, piruja seinälle maalaillen.

    • Kolme riitti

      Olen itse viisilapsisesta perheestä, mutta en muista että meidän perhekokoa olisi mitenkään kommentoitu. Itse kyllä häpesin koulussa sitä, että olin niin monilapsisesta perheestä. Tämä oli siis 70-luvulla.

      Tuolloin päätin, että meille riittää 3 lasta, ettei ainakaan sisarusmäärän vuoksi lastemme tarvitse hävetä ja tuntea itseään B-luokan kansalaisiksi. Olimme tuolloin kuitenkin ihan hyvin toimeentuleva perhe. Toki rahaa olisi lapsuudenkodissani ollut käytettävissä lasta kohden enemmän, jos lapsia olisi ollut vähemmän. Eniten itse kärsin siitä, että sitä laatuaikaa vanhempien kanssa oli niukalti.

      Ihme jä kumma meidän kolmilapsista perhettä pidetään nyt jo melkein suurperheenä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      194
      3791
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2066
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      81
      2005
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1916
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      80
      1865
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1056
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      956
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      884
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      826
    Aihe