Onko laillista?

$_$

Kuvitelkaa, että on kuuma kesäpäivä, kaupungin suosituin uimaranta aivan täynnä ja ihmiset kuumissaan. Yhtäkkiä paikalle ilmestyy 13-vuotias tyttö kylmälaukun kanssa ja alkaa myydä kaupasta ostamiaan jäätelöitä ja sipsipusseja. Luonnollisesti tytöllä ei ole omaa yritystä eivätkä naposteltavat hänen omiaan, joten onko tämä laillista? Olisiko laillista, jos tyttö olisi tehnyt myytävät naposteltavat (jäätelö, limsa) itse?

Ja sitten muista rahanhankintatavoista. Ovatko ihmiset valmiita palkkaamaan pikkurahasta yläastelaista esim.haravoimaan pihan tai laiskuuden iskiessä leikkimään pihalla pari tuntia n.5-vuotiaan kanssa? Nyt siis todellakin puhun pikkurahasta, en lähimainkaan kympistäkään.

Kuten jo tekstissä käy ilmi, olen 13-vuotias tyttö. Rahaa kerään tulevaisuuttani ja ompelukonetta varten. Ja niin, jos joku on huomannut, olen sama ihminen, joka kirjoitti kyseisestä aiheesta eräälle nuortenpalstalle!:)

10

278

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      elintarvikkeiden myyntiin tarvitaan lupa ja tavallisesta kaupasta ostettuja ei ole tarkoitettu jälleenmyyntiin

    • $_$

      Saan aina muuten 10e kun otan isältä poskeen!

      • rooponen

        Mitä vittua :0 sairasta touhua


      • trollivaara
        rooponen kirjoitti:

        Mitä vittua :0 sairasta touhua

        "EI ollut trolli ei"


      • keijotrollimies

        Pyytäisit enemmän.


    • Vainnaapurijutut

      Tuli vaamielee tosta haravoinnista nii meiän naapurissaasu yks rikas tyyppi nii se makso 100€ sen pihan haravoinnissta.,mutta se oli kyllä hauska tyyppi(tarjos aina koko naapurstolle makkaraa ko sillä oli semmone hieno kota):

    • minimä

      oon 11v tyttö kans ja mun olis tarkotus tienata helpol rahaa kesäks jos jollai vinkkii eikä sit mitää pervoi koska seukkaan.

    • masseissa

      Ala viheltää jalispelejä nopeesti saa paljon rahaa mä oon kolmetoista ja vihellä jotai 6-vuotiaitte jalispelejä. Yhestä 2x10 minuutin pelistä tulee 20 tai vähintään 15€ yks viikonloppu oli turnaus ja kaheksan peliä nii 160€ viikonlopun aikana $) ja pullojen keräämisestä tulee kans vähän rahaa varsinkin jazzien aikana ja kesällä joka viikonloppu. Kerran sain jazzien aikana neljässä päivässä 140€

    • Yhteiskunnanvihollinen

      Että siis mitä?? "Alkaa myydä kaupasta ostamiaan jäätelöitä ja sipsipusseja."
      "Luonnollisesti tytöllä ei ole omaa yritystä eivätkä naposteltavat hänen omiaan"

      Jos tyttö kerran osti ne kaupasta, niin kenen ne sitten muka on jos ei hänen omiaan?
      Vai varastiko hän ne kuitenkin kaupasta ja myy niitä nyt hyötymistarkoituksessa?

      Joo ei siinä mitään väärää ole. Rahaa on pakko hankkia koska ilman sitä ei helpolla pärjää KOSKA kaikki maksaa aivan järjettömän paljon!

      • 4698

        Mietitäänkö sitten vasta asia uudelleen, kun joku siellä rannalla soittaa poliisit? Vai olisko hyvä kuitenkin pysyä jo etukäteen faktassa, ettei tarvitse pettyä karvaasti. Ensimmäisessä vastausviestissä on oikeat tiedot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      62
      1033
    2. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      82
      927
    3. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      19
      886
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      55
      822
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      208
      701
    6. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      569
    7. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      546
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      56
      544
    9. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      39
      525
    10. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      37
      469
    Aihe