Olisi hakusessa henkilö, joka ymmärtäisi pikkuisen purjeveneen tekniikkaa ja omaisi näppärät kädet. Lähinnä tuoreen ostoksen huolena näytti olevan sisämoottorin vuotava vannasputki. Miten se pitäisi oikeaoppisesti irroittaa/tiivistää jne.? Itselläni ei ole kokemusta.
Pientä huoltotyötä Turunseudulla
vuoto
12824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vuotaako potkuriakseli vannasputken sisällä= pikku juttu. Vai vuotaako vannasputki ulkopuolelta putken ja muovin välistä= iso juttu ja joudut teettämään.
Ei se vuoda, se laskee sissään!
Mepratuote, kaviokuja 8
Jos vannasputki vuotaa sen takia että se on irti runkolaminaatista on ainoa oikea korjaus niin sanottu "Selenin korjaus".
Seppomarttin uhkauksista huolimatta se on itse asiassa aika helppo tehdä:
- Poraat laminaattiin, sekä bb ett sb puolella, noin 10 cm välein reikiä kunnes osuut vannasputkeen.
- Kierretapilla teet reikiin kierre joka sopii rasvanippoihin (rasvanipat saa esim Biltemasta).
- Kiinitä rasvanipat reikiin käyttämällä epoxiliimaa.
- Osta kunnon vaseliinipumppu (korkeapaine) sekä Sikaflex 292.
- Täytä pumppu Sikaflexillä
- Lähde puristamaan Sika sisimistä nipoista niin että laminaatista kuuluu ritinää, mutta älä pidä kiirettä.
- Siiry seuraavaan pariin, ja sirren seuraavaan...
- Kun käytät viimeiset nipat tulisi jo Sika pursua vannasputken ja laminaatin väliltä.
Tällainen korjaus olen tehnyt kolmelle Omegalle (tyyppivikaa) ja yhdelle Najadille aina onnistuen.
Jos epäonnistut on kuitenkin sama korjaus edessä eli laminaatit auki ja vannasputken uudellenlaminointi.
Eli yrittää kannattaa...
Hyvä selostus, toivottavasti ei tule tarvetta mutta pistetään muistiin vastaisuuden varalle. Mitenkä luulet metodin toimivan astetta paremmalla aineella esim. epoksivaahdolla?
Jos vannasputken tiiviste vuotaa suosittelen PSS-akselitiiviste (mikäli tilaa).
Saa mm. Mepratuoteelta:
http://www.mepratuote.fi/index.php?page=potkuriakseli-tiivisteet
Sen asentaminen on helppo!
Kitos vastauksista. Jos nyt muistan oikein mistä vesi loppusyksystä tuli sisälle, niin se oli heti ensimmäinen kuminen putki (halkaisija n. 5cm ja pituutta n. 25cm), joka tuli veneen sisäpuolelle pohjan läpi. Akseli kulkee tämän läpi. Sen jälkeen siinä oli kiinni taloboksi ja sen perään itse moottori. Onko tuon kyseisen kumiputken sisällä muuta kuin akseli? vannasputki?
http://i38.photobucket.com/albums/e123/martcol/SternGland.jpg
Kaiketi näytti tuolta. Poikkeus siinä, että tuo "letku" on korvattu korkealla kierrekorkilla, jonka alla on vesivaseliinia.
Niin, mitenkä tuon kumiputken kanssa? Liittyykö se kiinni jotenkin vannasputkeen?
Se kumiputki, eli letku liittää yhteen vannasputken ja sen talipoksin. Letku kiristetään kummastakin päästä klemmareilla.
Tuohan ei ole enää mikään murhe. Kuten varmaan monet ovat jo huomanneet, on LEEVENE avannut toimipisteen Satavassa, Turun kaupungissa.
Siellä ammattitaitoiset käsiparit hellyydellä hoitavat kuntoon Sinunkin veneesi pikku korjausta vaativat kohdat! Ja hinnastonmukainen tuntiveloitus on VAIN JA AINOASTAAN 79 EUR/h sis ALV. HALPAA KUIN SAIPPUA!!!!
Vannasputken vuodon kumpaankin suuntaa lopettava aine Lindemann dpm-895.
Tuotteen tietoja tuoteluettelossa
http://merina.fi/data/documents/merina-tuoteluettelo.pdf