koira hyökkää.. auttakaa

jessicaa836

Meillä on 2.4 vuotias skyeterrieri uros.jota mutsi ja puoliskä on lelliny eikä oo ollu mitää kuria, on hyökänny meiä edesmenneen sharpei uroksen (5v) kimppuuoikein kunnolla jatkuvasti kunnes jouduttiin sharpei viemään veljelleni..sitten ei siedä siskoni chowchow: ta eikä buldoggia jotka on uroksia (1.5v) hyökkää niittenkin kimppuun.. ja nyt kun hankittiin skye tyttö pentu (8vk) niin mutsi tuli tytön kaa pihalta niin samantien uros kimppuun ja tyttö vaan vinkui.. onko uroksella päässä vikaa, vai aggressiivinen.. pelkään tota uroskoiraa ihan sairaasti..

7

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+4

      Väärin kasvatettu ja koulutettu, kuten ilmeisesti tiedät. Koiralla ei ole päässä vikaa, vaan vika on OMISTAJISSA, koska olette antaneet koiran kasvaa tuollaiseksi.

      Etsipä apua jostain oikealta koirafoorumilta, hae googlella käytösongelmia, aggressiivisuudesta jne.

      Pitäkää pennulle kuria ja kasvattakaa ja kouluttakaa se kunnolla.

    • tätenontähkät

      Vaikuttaa oikeasti luonnevikaiselta. Lopetukseen.

    • Pallit pois ensiksi (kastraatio) ja sitten tilanteen uudelleen-arviointi.

      Noin nuoresta uroksesta kuitenkin kysymys, joka on juuri "miehistymässä"
      karmean uhon kera.

      • Jjuu niin tehääkin nyt varsinki ku puri tyttö pennun korvaan reiän..


      • 25345345

        Pallien poistolla ei kyllä mitenkään ratkota puutteellisesta kasvatuksesta ja koulutuksesta johtuvia ongelmia. Ehkä surkein veto ikinä kehottaa leikkauttamaan koira, kun on jotain käytösongelmia. Naurettavaa.


    • Sääliksi käy

      Tilanne lienee niin vaikea että koirafoorumit ei enää auta. Ottakaa yhteys koiran käytösterapeuttiin. Jos ette viitsi, antakaa koira jollekin jolla on kokemusta. Muistakaa kuitenkin että koiratappelujen järjestäjät lukevat netissä koirailmoituksia. Eli ottakaa selvää että kyseessä todella on asiantuntija. Tuskin tuosta koiraparasta kukaan tuon kuntoisena mitään rupeaa maksamaan. - Uskon että siitä tulee vielä koira oikeissa käsissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      151
      6543
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      3908
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      45
      3066
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      132
      3034
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2806
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2176
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      271
      1968
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1908
    9. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      36
      1803
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1746
    Aihe