koira hyökkää.. auttakaa

jessicaa836

Meillä on 2.4 vuotias skyeterrieri uros.jota mutsi ja puoliskä on lelliny eikä oo ollu mitää kuria, on hyökänny meiä edesmenneen sharpei uroksen (5v) kimppuuoikein kunnolla jatkuvasti kunnes jouduttiin sharpei viemään veljelleni..sitten ei siedä siskoni chowchow: ta eikä buldoggia jotka on uroksia (1.5v) hyökkää niittenkin kimppuun.. ja nyt kun hankittiin skye tyttö pentu (8vk) niin mutsi tuli tytön kaa pihalta niin samantien uros kimppuun ja tyttö vaan vinkui.. onko uroksella päässä vikaa, vai aggressiivinen.. pelkään tota uroskoiraa ihan sairaasti..

7

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+4

      Väärin kasvatettu ja koulutettu, kuten ilmeisesti tiedät. Koiralla ei ole päässä vikaa, vaan vika on OMISTAJISSA, koska olette antaneet koiran kasvaa tuollaiseksi.

      Etsipä apua jostain oikealta koirafoorumilta, hae googlella käytösongelmia, aggressiivisuudesta jne.

      Pitäkää pennulle kuria ja kasvattakaa ja kouluttakaa se kunnolla.

    • tätenontähkät

      Vaikuttaa oikeasti luonnevikaiselta. Lopetukseen.

    • Pallit pois ensiksi (kastraatio) ja sitten tilanteen uudelleen-arviointi.

      Noin nuoresta uroksesta kuitenkin kysymys, joka on juuri "miehistymässä"
      karmean uhon kera.

      • Jjuu niin tehääkin nyt varsinki ku puri tyttö pennun korvaan reiän..


      • 25345345

        Pallien poistolla ei kyllä mitenkään ratkota puutteellisesta kasvatuksesta ja koulutuksesta johtuvia ongelmia. Ehkä surkein veto ikinä kehottaa leikkauttamaan koira, kun on jotain käytösongelmia. Naurettavaa.


    • Sääliksi käy

      Tilanne lienee niin vaikea että koirafoorumit ei enää auta. Ottakaa yhteys koiran käytösterapeuttiin. Jos ette viitsi, antakaa koira jollekin jolla on kokemusta. Muistakaa kuitenkin että koiratappelujen järjestäjät lukevat netissä koirailmoituksia. Eli ottakaa selvää että kyseessä todella on asiantuntija. Tuskin tuosta koiraparasta kukaan tuon kuntoisena mitään rupeaa maksamaan. - Uskon että siitä tulee vielä koira oikeissa käsissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      256
      9625
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      161
      5378
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      154
      5034
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      60
      4712
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      181
      2170
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      2115
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      299
      1746
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      88
      1478
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      15
      1095
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1073
    Aihe