Jos tiiätte Mitään vikka uskonnosta niin kertokaa!!!! Onko se paha uskonto??? Entä vaarallinen??? Käytetäänkö siinä mustaa magiaa??? Minkä laisia "pyhiäpäiviä" siinä on?????? Mitä siinä tehään??? Mihin uskotaan??? TÄÄ ON TOSI TÄRKEET!!!! PLIIS VASTAILKAA EES JOKONKI KYSYMYKSEE!!!
KYSÄ KAIKILLE!!!!!
Typy
101617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tutustu suomi 24:n Uskonnot-palstaan niin aivan varmasti saat vastauksia noihin.
Tai jos se ei anna sulle tarvitsemiasi tietoja niin... KÄYTÄ GOOGLEA
Ei se oo paha uskonto. mun Kaveri on alkanu wicaamaan tai jotain ja ollaan juhlittukki paria juhlaa vaik en ite usko. lueppa sivusta:
www.pakanaverkko.fi/uskonnoista/wicca.shtml
siinä on sulle tietoa
Joo se on aika hämärä uskonto. Ne palvoo jotain mustaa hämähäkkiä ja uhraa sille jotain kissoja. Sitten ne kaikki hilluu puol alastomina jonkun nuotion ympärillä ja örveltää jotain paskaa josta ei saa selvää itse pallokalakaan. Notta semmosta...
sul shamaani 69 taitaa olla pikkusen väärä käsitys wiccalaisuudesta. ;)
Erikseen ei ole olemassa mustaa ja valkoista magia. Se ei ole mitenkään paha uskonto( kenenkään on turha väittää että palvomme saatanaa, sillä emme edes usko siihen) Eikä siin kyl oo mitään vaarallistakaan :) Wiccassa uskotaan Jumalaan ja Jumalattareen. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000258&subcat=924 tuol voit esittää lisää kysymyksii. suosittelen myös : http://www.pakanaverkko.fi sielt sitten uskonnot ja wicca. Jos haluut lukee kirjoja, nii kannattee kysyy kirjastosta kirjaa: Wiccan Käsikirja. Kirjailia taisi olla Kate West. Pyhistä päivistä kun kysyt voin mainita yhden Shamain (kirjoitetaankohan se noin) se on pyhäinpäivänä. On toki muitanki pyhiäpäiviä, mutta en jaksa niistä nyt tähän kirjoittaa. Mutta niihin on erinlaisia viettotapoja. Mix sinä wiccasta kyselet? Teetkö jotain esitelmää? Vai?
http://www.wicca.fi
En tee essitelmää.... Olen vain kiinnostunut asiasta silla mun uus tosi tosi hyvä kamu on siinä uskonnos ja se on vähä hämärä tyyppi :)
Sitä vain että ihmisiä on erinlaisia. =) En usko että kaverisi "hämäryys" johtuu wiccasta.
jokaisen itseään wiccaksi kutsuvan pitäisi osata kirjoittaa edes juhlapyhät oikein. Puhe on varmaankin Samhainista (vietetään 31.10)
parhaimmant wiccalaisuudesta kertovat kirjat ovat englanninkielisiä. Tuo Kate Westin kirja on lähinnä noille "muutuin yhdessä yössä wiccaksi" teineille.
Joo huomasin kirjoittaneeni samhainin väärin. *häpeissään* toivottavasti kukaan ei loukkaantunut...