Lennolle mukaan

Pelottaa

Mitä kannattaa ottaa koneeseen mukaan näin pitkälle lennolle. Vaatteet, ruokaa, juomaa, viihdykkeitä, lääkkeitä ja muuta mikä helpottaa lentopelkoista.

Onko ilmakuopat yleisiä?

10

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LH 462

      Vastamelukuulokkeet ja/tai korvatulpat.

    • 611

      Mita yleensa tarvitset kotona seitsemassa tunnissa? Kuinka monta kertaa vaihdat vaatteita?

    • ihihoh

      Lento kestää 4h pidempään...

    • tiutiut

      Itselläni ei ollut muutakuin hyvä kirja mukana ja villasukat!

    • käyty ja käydään

      Kannattaa pakata ehkä vaihtovaatteet, koska oma matkalaukku ei välttämättä tule samaan aikaan perille kuin itse olet (tämä todennäköisyys on pienehkö, mutta olemassa). Hyvää lukemista on se sitten kirja tai lehtiä, mikä itseä eniten kiinnostaa. Koneessa (et maininnut lentoyhtiötä), mutta silti luultavimmin on oma "tv" ja sieltä voi valita leffoja, tv-sarjoja tai pelejä ja niitä kannattaa katsella jos töllö kiinnostaa. Itse katson pitkällä lennolla helposti 2-3 leffaa, aika menee mukavasti ja vähän huomaamattakin.

      Lentokentälle voit viedä jo kotoasi ruokaa (EI juomia, ne pitää ostaa kentältä!) eli voit tehdä voileivän, ottaa hedelmän, naksuja, karkkia....mitä nyt mieli tekee. Yleensä lentokoneateriat on pieniä esim. Finnairin ateria "vain" 250gr eli siinä määrällisesti paljoo syötävää ole. Lisäksi he tarjoavat jonkun leivän tms. myöhemmin, mutta jos kykit 11h putkeen koneessa, suosittelen pientä omaa evästä myös. Osta kentältä omia juomia eli vettä, mehua jne. ettei tarvii odotella koko ajan lentoemännän tarjoiluvaunua. Juominen on oleellista, karkeasti sanottuna pitäisi juoda 2dl/h eli pitkällä lennolla helposti 2 litraa.

      Jos sulla on reseptilääkkeitä, joita tarviit päivittäin, niin ota lääkkeet käsimatkatavaroihin alkuperäispakkauksissa eli ei irtopillereitä tai "kampoja". Lisäksi kopiot resepteistä ja jos syöt kovempia lääkkeitä esim. kodeiinipohjaisia, pyydä apteekista todistus, että saat roudata näitä-ja-näitä lääkkeitä mukanasi.

      Lopuksi vielä ilmakuopista. Itse otan aina ennen lentomatkoja tai laivareissuja 1h ennen koneen/laivan lähtöä 1kpl Postafen-matkapahoinvointilääkettä. Saa apteekista ilman reseptiä. Tämä hillitsee matkapahoinvointia jos mahd. ilmakuopat niitä aiheuttaa. Muutoin ilmakuoppia kylläkin aina on enemmän tai vähemmän, mutta niitä huomaa vähemmän mitä isommassa koneessa on, kuten Miamin koneet.

    • Lentosukat

      Mulla on aina silmätipat, joku kosteusvoide ja huulirasva. Ylimääräistä ruokaa ei ole ollut pientä karkkipussia enempää - ei tosin kokemusta Finnairista.
      Repussa on aina varavaatteet ja hammasharja, jos matkalaukku on muualle matkalla. Tietysti adaptori ja laturit samasta syystä.
      Ennen lentoa pyrin ostamaan ison vesipullon, mutta kaikkialla se ei onnistu

    • wdesvcerbe

      Onko kukaan lentäny AirBerlinillä Miamiin? Millainen kone, ruuat, juomat ja ei kai saksaksi dubattuja leffoja ole tiedossa?

    • tiutiut

      Airberlin on ihan ok, jalkatilaa ei tietenkään juuri ole, missäs sitä olisi kun lentokoneella matkustaa.. Muistelisin että ihan englanniksi taisi ohjelmat olla.. ei tosin ollut omaa ruutua mitä katsoa.

    • Floridassa talvehtij

      Jos laukku ei tule samaan aikaan perille, mene lentoyhtiön tiskille, niin saat paketin, jossa on mm hammasharja ja - tahna yms yöpymiseen tarvittavaa.

      Tukisukat olisivat hyvät veritulpan ehkäisyyn.

      Vettä saa toki lentoemänniltä pyytämällä, turha sitä on kentältä ostaa.

    • Rosend

      Air Berlin oli positiivinen kokemus, paremmat ruuat kuin Finskillä eikä tarjottavat loppunut kesken kuten Finskillä. Lisäksi olivat laittaneet perheemme istumaan vierekkäin vaikkei ollut varattu paikkoja. Toisin kuin Finski joka oli ripotellut perheemme sinne tänne :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      437
      2786
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2164
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      64
      1909
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      326
      1464
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      161
      1278
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      74
      1156
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      93
      1087
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      34
      1077
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1047
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1017
    Aihe