kokemuksia?

minut passitettiin naistentautien osastolle ultratutkimuksiin endo epäilyistä. koska minulla on aivan sietämättömät menkkakivut. ultrassa ei näkynyt pahemmin mitään ja nyt jonotan mahatähystykseen. onko kellään kokemuksia kyseisestä toimenpiteestä? jännittää aika lailla enkä edes tiedä koska toimenpide on.
6886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vatsan tähystysleikkaus eli laparoskopia on suht "helppo" toimenpide. Kipuja on jonkin verran jälkeenpäin mutta ne kestää kyllä. Epämiellyttävää on vatsaan pumpattu hiilidioksidi, sen poistuminen kestää ainakin viikon. Kannattaakin varata TODELLA löysät housut sairaalasta kotiinpääsyyn, maha on mahtavan pullollaan eikä kärsi kiristystä. Yleensä laitetaan itsestään sulavat tikit, mutta minulla ne eivät koskaan sulaneet joten napsaisin ne pois. Kivuliainta koko hommassa oli vatsaan jätetyn letkun poisto, mutta ei se kauan kestä.

Äänestä
  • Minulla tuo tutkimuskaasu ei jostain syystä aiheuttanut sen enempää ongelmia, turvotustakin oli todella vähän. Laitan tähän linkin laparoskopia-ohjeisiin, jotka mielestäni ovat erinomaiset!

    http://www.endometrioosiyhdistys.fi/skopiavinkit.html

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Minulla tuo tutkimuskaasu ei jostain syystä aiheuttanut sen enempää ongelmia, turvotustakin oli todella vähän. Laitan tähän linkin laparoskopia-ohjeisiin, jotka mielestäni ovat erinomaiset!

    http://www.endometrioosiyhdistys.fi/skopiavinkit.html

    tuo oli todella valaiseva sivusto, mutta nyt alkoi pelottaa vielä enemmän. ehkä se helpottaa siinä vaiheessa kun saa tietää koska toimenpide suoritetaan ja pääsee kyselemään lääkäriltä asiasta lisää.

    Äänestä

  • Mulle unohdettiin antaa esilääkitys diapam ja oon sellanen kauhee jännittään kaikkee pistoksia ja tippoja.. No ei siinä mitään, mut nukutettiin melkein heti ja kivut unohtu. Nyt oon päässy kotiin pe - leikkaus ja la - kotiin.. 2 haavaa joista toinen on 4cm ja toinen 2cm. Ilmaa on vatsassa ja haavoja hiukan särkee ja kiristää.. kävely laittaa välillä oksettamaan ja hartioihin ja selkään pistää.. pissaaminen hiukan sattuu. Mutta hengissä ollaan ja mitään löydöksiä ei tehty ja siitä saa olla onnellinen! eiköhän tämä tästä =)

    Äänestä

Beth taitaa nyt kyllä tarkoittaa vatsantähystystä eli gastroskopiaa eikä vatsantähystysLEIKKAUSTA. Ei kai leikkausta tehdä tuosta noin vaan ilman diagnoosia?

Vatsantähystyksessä työnnetään suun kautta vatsaan noin peukun paksuinen letku, jonka sisään työnnetään tosi ohut metallinen anturi. Sen päässä on kamera jolla kuvataan ruokatorven, mahalaukun ja suolen sisältöä. Kuvista sitten analysoidaan mitä siellä on meneillään. Tutkimus on todella epämiellyttävä (yökityttää kun on vieras esine kurkussa), mutta ei varsinaisesti satu. Yökinnän lomassa ennemminkin nauratti kun mahassa ja suolessa tuntui hassulta, kun anturi liikkui siellä. Kurkku on kipeä jälkikäteen...

Äänestä
  • kyllä mä puhuin tosta laparoskopiasta, mikä lieneekään sanahirviö.. diagnoosit on tehty jne.. Mannalle haluaisin sanoa, että onneksi ei löytynyt mitään, mutta onko sekään hyvä asia?
    itse olen sitä mieltä, että toivoisin itseltäni löytyvän jotain ettei tarvitsisi tehdä lisää tutkimuksia ja ihmetellä mikä vaivaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Beth kirjoitti:

minut passitettiin naistentautien osastolle ultratutkimuksiin endo epäilyistä. koska minulla on aivan sietämättömät menkkakivut. ultrassa ei näkynyt pahemmin mitään ja nyt jonotan mahatähystykseen. onko kellään kokemuksia kyseisestä toimenpiteestä? jännittää aika lailla enkä edes tiedä koska toimenpide on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu