Hitaat reaktionopeudet kotimaan matkailulla

Maksava asiakas

Hämmästelen kovasti erästä kotimaan vapaa-ajan keskusta pohjoisessa.
Itse olen pitänyt tuota paikkaa aivan ylivoimaisena yhdistelmänä perheemme tapauksessa. Viimeisiä markkoja ja euroja on kannettu paikkakunnalle jo parikymmentä vuotta, nykyisin myös kesällä.
Nyt on kuitenkin käynyt paha huti. Näyttäisi siltä että keskusta yritetään profiloida paremman maksukyvyn omaavan porukan käyttöön, pelkästään. Ei ollut halpa ennenkään.
Onko kenties omistuspohja muuttunut vaikutusvaltaisimmilla yrityksillä? Nyt nimittäin ammutaan omaan jalkaan ja isoilla panoksilla. Vaikuttaisi että pelisilmää puuttuu.
Ensimmäisenä osuu silmään sesongin ulkopuolisen ajan hinnoittelu.
Matkailijoita kyseiselle ajalle on haalittu edukkaammilla majoituspaketeilla joihin kuuluu kaksi hissilippua. Näitä on saatavilla enää kovin pienelle ajalle yhä harvemmissa majoituksissa.
Mikäli tässä on laskettu venäläismatkailijoiden varaan, kyseiset firmat voivat onnitella itseään reaktiokyvyn puutteesta. Kuka hyvänsä ymmärsi pakotteiden alkaessa venäläismatkailun supistuvan.
Tässä kohtaa voi todeta pienempien yritysten saavan tasoitusta kilpailukyvylleen.
Toivotan menestystä paikallisille yrittäjille!

0

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko mokannut?

        Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
        Ikävä
        182
        2128
      2. Oletko ymmärtänyt

        Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
        Ikävä
        164
        1846
      3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

        "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
        Perussuomalaiset
        46
        1816
      4. Ottaisitko miten

        Kaivattusi?
        Ikävä
        123
        1523
      5. Liian paljon hylättyjä ääniä

        Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
        Maailman menoa
        171
        1341
      6. Ikäero suhteessa

        Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
        Parisuhde
        62
        1338
      7. Tiedän kyllä sen

        Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
        Ikävä
        76
        1166
      8. Ärsyttää et olet

        Niin välinpitämätön suhteeni
        Ikävä
        71
        1001
      9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

        Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
        Ähtäri
        29
        987
      10. Tämä Kuhmon valtuusto

        Pöh, sanon minä.
        Kuhmo
        15
        939
      Aihe