Hämmästelen kovasti erästä kotimaan vapaa-ajan keskusta pohjoisessa.
Itse olen pitänyt tuota paikkaa aivan ylivoimaisena yhdistelmänä perheemme tapauksessa. Viimeisiä markkoja ja euroja on kannettu paikkakunnalle jo parikymmentä vuotta, nykyisin myös kesällä.
Nyt on kuitenkin käynyt paha huti. Näyttäisi siltä että keskusta yritetään profiloida paremman maksukyvyn omaavan porukan käyttöön, pelkästään. Ei ollut halpa ennenkään.
Onko kenties omistuspohja muuttunut vaikutusvaltaisimmilla yrityksillä? Nyt nimittäin ammutaan omaan jalkaan ja isoilla panoksilla. Vaikuttaisi että pelisilmää puuttuu.
Ensimmäisenä osuu silmään sesongin ulkopuolisen ajan hinnoittelu.
Matkailijoita kyseiselle ajalle on haalittu edukkaammilla majoituspaketeilla joihin kuuluu kaksi hissilippua. Näitä on saatavilla enää kovin pienelle ajalle yhä harvemmissa majoituksissa.
Mikäli tässä on laskettu venäläismatkailijoiden varaan, kyseiset firmat voivat onnitella itseään reaktiokyvyn puutteesta. Kuka hyvänsä ymmärsi pakotteiden alkaessa venäläismatkailun supistuvan.
Tässä kohtaa voi todeta pienempien yritysten saavan tasoitusta kilpailukyvylleen.
Toivotan menestystä paikallisille yrittäjille!
Hitaat reaktionopeudet kotimaan matkailulla
Maksava asiakas
0
129
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631415Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061389Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681235Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334960Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42927