Hämmästelen kovasti erästä kotimaan vapaa-ajan keskusta pohjoisessa.
Itse olen pitänyt tuota paikkaa aivan ylivoimaisena yhdistelmänä perheemme tapauksessa. Viimeisiä markkoja ja euroja on kannettu paikkakunnalle jo parikymmentä vuotta, nykyisin myös kesällä.
Nyt on kuitenkin käynyt paha huti. Näyttäisi siltä että keskusta yritetään profiloida paremman maksukyvyn omaavan porukan käyttöön, pelkästään. Ei ollut halpa ennenkään.
Onko kenties omistuspohja muuttunut vaikutusvaltaisimmilla yrityksillä? Nyt nimittäin ammutaan omaan jalkaan ja isoilla panoksilla. Vaikuttaisi että pelisilmää puuttuu.
Ensimmäisenä osuu silmään sesongin ulkopuolisen ajan hinnoittelu.
Matkailijoita kyseiselle ajalle on haalittu edukkaammilla majoituspaketeilla joihin kuuluu kaksi hissilippua. Näitä on saatavilla enää kovin pienelle ajalle yhä harvemmissa majoituksissa.
Mikäli tässä on laskettu venäläismatkailijoiden varaan, kyseiset firmat voivat onnitella itseään reaktiokyvyn puutteesta. Kuka hyvänsä ymmärsi pakotteiden alkaessa venäläismatkailun supistuvan.
Tässä kohtaa voi todeta pienempien yritysten saavan tasoitusta kilpailukyvylleen.
Toivotan menestystä paikallisille yrittäjille!
Hitaat reaktionopeudet kotimaan matkailulla
Maksava asiakas
0
127
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303888
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631324Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951256Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671135Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47901
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356868Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26851En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39841