TYTÖT HUOMIO!!!!!

Moi! Haluisin kysyy niinki tavallisesta asiasta ku menkat. Siis haluisin tietää minkä ikäsinä teillä kuukautiset alko? Entä teidän kierto? Mulla on vasta kolmannet joten vielä tosi tosi epäsäännölliset. Mut mulla on ollu kyl kaikki 25 päivän kierto. oon 11. Syntyny Huhtikuussa. Joten haluun tietää et enhän oo ainut. kiitti jo etukäteen!
162280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

hmmm...siitä nyt on reilusti yli kymmenen vuotta kun itelläni alko menkat ja ne oli kanssa 'vähän sinnepäin' säännölliset...kesti kauan kun ne rupes ees vähän säänöllistymään, se vaan vaatii aikaa ja ikää että keho muokkautuu niihin. voi mennä ihan parikin vuotta...yksilöllistä. oot kumminkin vielä niin nuori että kun meet yläasteelle, niin ne voi jo olla ihan säännölliset. e-pillereillähän ne sais just säännöllisiksi, mutta sun ei vielä kannata vuosiin niiden syömistä alottaa...kyllä se siitä, odottele vaan, sun kehos vaan kehittyy ja kyllä ne siitä tasaantuu:) niin itselläkin...

Äänestä

Niin siis, jos tuota epäsäännöllisyyttä tarkoitit, niin et Todellakaan ole yksin "ongelmasi" kanssa. Useimmilla ne kun ovat jopa n. 2 vuotta hyvinkin epäsäännölliset ensimmäisten menkkojen alusta. On siis myös normaalia jos sulla jää nyt kuukautisia välistäkin.. Mie oon 15 ja kuukautiseni alkoivat vasta viime huhtikuussa. Joten voi siis alkaa noin myöhäänkin, vaikka olen muuten ihan normaalisti kehittynyt. Vielä ovat epäsäännölliset, ja muutamat jäänyt välistäkin (johtui kyllä stressistä ja siitä että aloitin taas kuntoilemaan), mutta kylläpä ovat siitä aina palanneet. Kierto on n. 30 päivää.. :o Heittelee kyllä aika reilustikkin, mutta olen täysin tyytyväinen tuohon! :D Nim. vihaan menkkoja

Äänestä

moi.mulla menkat alko 12 vuotiaana.eli aika nuorena joo..kirto on n.28pv.Et sä varmasti ainut ole..!:)

Äänestä
  • Alko ku olin 12w (ihan melkeen 13).
    Nyt ollu kaks vuotta ja melko säännölliset on ollu alusta asti, kierto keskimäärin jotain 36 tai vähä yli.
    Kerran on jääny välistä tän kahen vuoden aikana.

    Äänestä

Mun menkat alkoi 4 vuotta sitten, kun olin 14. Ne on olleet alusta asti säännölliset, nyt tosin syön pillereitä ja kierto on joka kuukausi kuukauden pituudesta riippuen 28 tai 29 päivää, mutta siis säännölliset olivat jo ennen pillereiden käyttöä. Et ole ainoa jonka menkat on epäsäännölliset, äitini kertoi että hänen menkkansa säännöllistyivät vasta joskus n.40-vuotiaana... Eli joillakin se kestää kauemmin ja toisilla ne on heti säännölliset. Kuten huomaa, niin ei kaikki periydy suoraan äidiltä tyttärelle :)

Äänestä

mulla alkoi joskus viidennellä luokalla.
alussa tais olla vähän epäsäännölliset...
mut nyt kierto on 29 päivää..

Äänestä

Menkat alko 12 vuotiaana. Eli n. neljä vuotta sitten. Kierto oli pitkään epäsäännöllinen. Siitä se pikkuhiljaa säännöllistyi.

Äänestä
  • Kuukautiskierto säännöllistyy 18 ikävuoteen mentäessä.

    Äänestä

  • Anni kirjoitti:

    Kuukautiskierto säännöllistyy 18 ikävuoteen mentäessä.

    Ja mistahan olet tuon keksinyt? Itse olen 20-vuotias (menkat alkoi 11-vuotiaana), eivatka menkkani ole vielakaan saannolliset. Kaukana siita. Ainoa mika asian korjaa on pillerit.

    Ei kannata ottaa liian vakavasti puheita talla palstalla koska kuten moni muu on taalla jo sen sanonut, menkat ovat hyvin yksilolliset. Ei kukaan ole missaan muussakaan asiassa samanlainen joten miksi sitten menkoissa?

    Äänestä

no mulla on nyt kolmatta vuotta ja ne on vieläki epäsäännölliset elikkäs..ei ne ihan heti tasaannu :/

Äänestä

No mulla alko viime vuoden helmikuussa, ja menkat alkaa aina siinä kuun lopussa... oon ny 12, eli menkat alko 11 vuotiaana.. oon syntyny toukokuus

Äänestä

joo no itelläni alko kesäkuun 19. päivä 2004 oon 12 vuotias. ensin menkat voi olla muutaman vuoden epäsäännölliset ja runsaat.Ne ei mitään kivoja kyl oo

Äänestä

Omat menkkani alkoi jo kun oli 9. Epäsäännölliset ne on ollu jo 8 vuoden ajan...

Äänestä

Alkoivat, kun olin 11-vuotias, viidennellä luokalla. Omani ovat täysin säännölliset (ikääni en kerro, sanotaan nyt että 13-15 vuotta), kierron pituutta en muista, mutta tiedän aina, koska suunnilleen alkavat. (Voisin laskea helposti, mutten viitsi.)

Äänestä
  • Alkoivat kesällä kun olin 13,5-vuotias. Nyt 16, melkein. Syntynyt siis jouluaattona (harvinaista! xD)

    Ensin tuli vatsakivut ja luulin että on joku vatsaflunssa, mutta sitten vähän ajan kuluttua tajusin, että jahas, tästä on kyse :)

    Kierto oli tosi epäsäännöllinen ensimmäisen vuoden ja se olikin sit tosi rasittavaa, mutta sen jälkeen hitaasti sännöllistyi. Nyt on aina joko kuun viimeisenä tai jonain seuraavan kolmena ensimmäisenä päivänä odotettavissa.

    :)

    Äänestä

mul alko 11 vuotiaana! :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tytsy kirjoitti:

Moi! Haluisin kysyy niinki tavallisesta asiasta ku menkat. Siis haluisin tietää minkä ikäsinä teillä kuukautiset alko? Entä teidän kierto? Mulla on vasta kolmannet joten vielä tosi tosi epäsäännölliset. Mut mulla on ollu kyl kaikki 25 päivän kierto. oon 11. Syntyny Huhtikuussa. Joten haluun tietää et enhän oo ainut. kiitti jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu