mihin perustuu se, mitä wc pyttyyn saa kaataa?

uteliasu

Jos olisin syönyt ensin kahvin puruja muutaman hippusen ja se tulisi ulos, tipahtaisi wc pyttyyn kakan seassa, olisi sallittua.

mutta jos se on vain suodattimesta poistettu ja kohtaa kylmän veden, voi tukkeutua viemäri?

miten monet kakat sitten on analysoitu, eihän esim. ylipainoiset tunnetusti tee hyvälaatuista kakkaa, mutta heitä ei estä kukaan käymästä wc pytyllä?

pitäisikö sitten kaikki kahvinpurut kuivattaa ja panna sukkiin, tehdä niistä hajun poistajia?

7

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitäitteään

      Kahvinporot laitetaan suodatinpusseineen biojätekeräykseen.

      Se mitä pyttyyn saa laittaa, johtuu siitä, että ensinnäkin sopimaton tavara, kuten esimerkiksi rasva, tuppaa jäämään jumiin viemäreiden seinämiin. Ihan oikeasti esimerkiksi kaupungeissa on tullut isoja monen kuution tukoksia viemäriin, syynä on ollut kiinteistössä olevan ravintolan tyhjentämätön rasvanerotuskaivo. kotitalouksien viemäreihin pantu rasva käyttäytyy samalla tavalla. Ei ole mitenkään mukavaa, kun viemäri tukkeutuu - paska työntyy sieltä ulos sopimattomaan paikkaan, esimerkiksi pohjakerroksen lattiakaivoista.

      Ruuanjätteen hävittäminen viemärin kautta ei myöskään ole suotavaa, koska ensinnäkin se kuormittaa jätevedenpuhdistuslaitoksia ihan turhaan, sotkee biologiset puhdistusprosessit eikä isojen viemäreiden rottiakaan tarvitse ruokkia.

    • uteliasu

      pääkysymys kuitenkin, miksi näitä kaikkia pahempi, kakka, on sallittua laskea viemäriin?

      • sitäitteään

        Ei kakka ole paha, jätevedenkäsittelylaitokset on nimenomaan rakennettu kakan poistoa varten. Kiinteät aineet (kuten hiekka ja rasva) siilataan ensin pois, sen jälkeen poistetaan kiinteämpää biologista jätettä selkeyttämällä, sitten saostetaan fosfori kemiallisesti ja lopuksi annetaan jätevedessä olevien bakteerien tehdä työtä eli puhdistetaan eloperäinen jäte biologisesti. Lopuksi vielä selkeytys.

        Eri vaiheissa kerätty liete käsitellään erikseen.

        Viemäri ei ole roskis.


    • helppoa_on

      WC pyttyyn ei saa erikseen laittaa mitään. Se on tarkoitettu vain ihmisen sisältä tulevien tuotosten hoitoon. Ihmisen tuotokset voivat tietysti tulla ala- tai yläpäästä.

    • Sinulla on oltava jokin biojätteenkeräyspiste. Kompostori tai biojäteastia. Sinne vaan hivautat eloperäiset jätteet ja maailma pelastuu.
      Jos viemäristö tukkeutuu ja saadaan selville, että olet käyttänyt sitä roskiksena, tulee se sinulle kalliiksi. Naapuritkin katsovat nenänvartta pitkin.

    • HahLavuaarista

      Keittiön lavuaarista menee helposti alas kahvinpurut ja ylimääräiset perunamuussit, kaikki pehmeä tavara katoaa mukavasti viemärin nieluun kun pyörittelee sen muduiksi tiskiharjan kahvapuolella poistoaukon ritilää vasten.

      Ja ihan on samantekevää mitä alakerrassa asuvan psykon lattiakaivosta pulputtaa, muuttakoon helvettiin meluamasta.

      • psyytt

        Tässä myös yläkerrassa asuu psyko


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      243
      2142
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1634
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe