Lue ja allekirjoita ADRESSI: Ehdoton vaatimus: Ei enää yhtään metsästys koiraa susille.
METSÄSTÄJÄ HUOM!
8
198
Vastaukset
- 15+19
Onneksi laki väljenee muutenkin ja luvat irtoaa kohta helpommin. Saadaan sudesta viimein taas ihmisarka.
- Nalle Karhunen
Tuo adressien kirjoittelu on kaksipiippuinen asia. Toisaalta päättäjä voi tehdä juuri kuten adressien alullepanijat toivovat. Toisaalta päättäjät voivat tehdä myös niin, että lisäävät metsästyskiellollisia kansallispuistoja ja suojelualueita mahdollistaakseen susikantojen turvallisuuden Suomessa.
Jotenkin ajattelen niin että mielummin mennään nykyisellä mallilla, kuin tuolla kansallispuisto/suojelualuemallilla. Kun ei noita jahtimaita ihan hirviästi tässä kärpäsenkakan kokoisessa läntissä nimeltä Suomi paljon enää ole. Jossakin kun on hienot maat, niin eikö sinne jo jonkun ajan päästä joku rakenna talon jos toisenkin tai kokonaisen asuinalueen. Enemmän mielestäni pitäisi siis alkaa puhumaan isompien metsäalueiden säästämisestä, koska hyöty olisi kaikille paras. Ja susi kun on vaeltava laumaeläin, niin etukäteen ei voi tietää missään, koska se on just siellä sun jahtimailla murkinoimassa. Joten kyllä mä kattosin niin, että jos jollain alueella susi vie yhdenkin koiran, tiedotetaan siittä ja estetään lisävahinkojen syntyminen jättämällä se koira kotiin. Selvitettäs myös se tilanne, onko kyseessä pitempää maille majailemaan jäävä lauma vai läpikulkumatkalla ollut luopiosusi. Se että tähän susiasiaan liitetään kovat intohimot ja fanatiikkaa, ei ole ainakaan metsästäjien etu. Päin vastoin. Kovasta polemiikista saattaaa seurata tilanne missä hyvät metästysmaat pannaan suojellen ja hukkapiru onkin jo toisessa läänissä.- Mehtäpiällikkö
Ei tuo susipolitiikka sentään mitään kostopolitiikkaa ole pöljä! "Jos haette/saatte metsästyslupia niin me suojellaan lisää alueita"
Ei se noin mene. Se on totta että suomalaisia kusetettiin näissä natura hankkeissa ja voin sanoa että meidän metsänhoitoalueen maanomistajille tehtiin selväksi se että jokaisen jonka metsiin ollaan suunnittelemassa natura ohjelmaa ilmoittavat meille niin alueelle tulee samantien metsänkäyttösuunnitelma.
Kun ihmisten omistamiin ja vuosikymmeniä kasvattamiin metsiin tullaan vaatimaan suojelua joka tarkoittaa usein myös metsästyksen ja harvoissa tapauksissa myös jokamiehen oikeuksien rajoittamista niin on parempi lyödä tällaiset alueet maantasalle.
- Saatanpa sitten
Allekirjoittaa jos voisi paperilla sekä puuhiksena ei ole ML.
- Harmaakoira
Pedot kuuluvat meidän luontoon. Ei me voida omistaa luontoa ja päättää jonkun koiran takia saako esim Susi elää mettissämme. Pitäisikö meidän mettästäjien hieman kunnioittaa luontoa ja rauhoittua? Ennemmin hirvikoirien määrää pitäis karsia, meidänkin porukassa on n:50 koiraa joista 5-10 koiraa pelaa edes välttävästi. Metsästys tavat vaikuttavat myös siihen onko koiralla vaaraa joutua pedon kitaan. Itse en ole menettänyt yhtään koiraa kun en istu vain maasturissa ja ajele ympäri korpea.
- puolyks
"Harmaakoira" Hieno kuulla asiallinen kommentti metsästäjältä, näitä toivottavasti lisää
- 78poeruq
Kannatettava puheenvuoro. Harmi vaan, että metsästäjäjärjestöihin pesiytyvät kaikkein vähä-älyisimmät susihysteerikot. 32 vuotta olen Kainuussa koiran (läh. seisojia) kanssa metsästänyt eikä ongelmia ole susien kanssa ollut. Jos tulee niin sitten voin harkita kantaani uudelleen. Liian paljon on metsästäjissä punahilkkansa lukeneita paukapäitä, jotka pelottelevat asiakseen marjamummoja ja muita kanssaeläjiään uhalla, joka on lähinnä teoreettinen.
- Näin se on.
Otappa huomioon, että kanakoirat kulkevat lähellä metsästäjää ja ajo-, hirvi-, ja pystykorvat huomattavasti kauempana miehestä. Ei susi tule lähelle ihmistä, kun joskus ajaessaan koiraa takaa ja tulee näin lähelle ihmistä koiran perässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833298
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli352649- 612258
Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.732249Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512181Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1102163Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.191927- 621914
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv201899- 861642