Syön yaz merkkisiä pillereitä ja minulla oli tuossa lokakuun loppu puolella pieni tauko niistä.Sitten kun aloitin ne uudestaan niin menkat tuli myöhäss ja ovat kestäneet jo 12 päivää ja on koko ajan tosi paha olo,onko normaalia?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun lääkäri otti verinäytteen sinulta ennen pillereiden uudelleen aloittamista niin sanoiko että jokin arvo olisi jokseenkin korkealla/matalalla? Aloititko hormoonien käytön ihan pakkauksenohjeiden mukaan? Voi vain olla tosin, että kehosi ei nyt enää siedä sitä merkkiä tai välttämättä lainkaan hormooneja. Usein kumminkin naiset löytää uuden merkin mitä keho sietää ja elämä voi jatkua normaalisti.
Ei ole normaalia, kuukautiset voi mennä aika pitkäti miten menee kun käyttää ehkäisypillereitä, mutta oireesi ovat jo niin huolestuttavia, että olisi lopetettava välittömästi.
Pieni tauko voi sekoittaa elimistöä aika tavalla.
Mitä tarkoittaa, että menkat tulivat myöhässä? Siis eivätkö alkaneet taukoviikolla lainkaan?
Kun pillereitä aloittaa, voi alussa noin 3 kk ajan olla ylimääräistä vuotoa.
On siis aika mahdotonta sanoa, mistä on kysymys.
Ihan ensimmäiseksi kannattaa tehdä raskaustesti. Jos se on negatiivinen, niin jatkat pillereiden käyttöä pakkauksen ohjeen mukaan. Jos huono olo ja pieni vuoto jatkuu vielä 2 kk kuluttua, niin ota yhteys lääkäriin.