Loppuvuokra ja vesimaksu?

jossu...

Mites on, muutin joulukuussa vuokra-asunnosta pois, joudun maksamaan nyt kuluvan tammikuun vuokran, mutta joudunko maksamaan myös vesimaksun? Enhän ole enää paikalla käyttämässä vettäkään, joten?

8

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asunnonvälittäjä

      Vesimaksua ei tarvitse maksaa jos olet ilmoittanut taloyhtiöön pois muutostasi. Jos taas olet edelleen kirjoilla talossa niin sitten vesimaksu pitää maksaa. sillä oletko paikalla tai käytätkö vettä ei ole merkitystä.

    • asunnonvälittäjä

      Pieni korjaus edelliseen viestiini. Viimeisen lauseen: "sillä oletko paikalla tai käytätäkö vettä ei ole merkitystä." voi jättää huomiotta, se on vähän huonosti muotoiltu.

      • jossu..

        Olen siis jättänyt avaimet vuokraisännälle 31.12.2014 ja tämä tammikuun vuokra on kuukauden irtisanomisvuokra. Eli ei tarvitse tässä tapauksessa maksaa enää vesimaksua!?


      • Miksi palautit?!
        jossu.. kirjoitti:

        Olen siis jättänyt avaimet vuokraisännälle 31.12.2014 ja tämä tammikuun vuokra on kuukauden irtisanomisvuokra. Eli ei tarvitse tässä tapauksessa maksaa enää vesimaksua!?

        MIksi ihmeessä oot palauttanu avaimet jo 31.12.2014, jos kerran maksat vielä tammikuusta? Tammikuulle olis voinu ottaa vaikka alivuokralaisen kuittaamaan nuo tammikuun kulut... periaatteessa asunnon pitäisi siis olla nyt tammikuun tyhjillään, mutta oliskohan sinne tullut jo uus vuokralainen, eli näin ollen vuokranantaja kiskoo tammikuulta tuplavuokrat?!


    • asunnonvälittäjä

      Ei tarvitse jos olet ilmoittanut muutosta myös taloyhtiölle. Taloyhtiö perii vesirahan sen mukaan kuka on talon kirjoilla.

      • kokenuuutkin

        Muistakaa että alivuokrata saa enintään puolet asunnosta!


      • Täsmennystä
        kokenuuutkin kirjoitti:

        Muistakaa että alivuokrata saa enintään puolet asunnosta!

        Alivuokralaiselle voi vuokrata vaikka koko kämpän, mutta siihen pitää olla vuokranantajan lupa, maksimissaan puolet kämpästä voi alivuokrata ilman vuokranantajan lupaa..


      • Zikari Xa
        Täsmennystä kirjoitti:

        Alivuokralaiselle voi vuokrata vaikka koko kämpän, mutta siihen pitää olla vuokranantajan lupa, maksimissaan puolet kämpästä voi alivuokrata ilman vuokranantajan lupaa..

        Olisikohan nyt alivuokraus ja jälleenvuokraus hieman sekaisin ?
        Ovat kaksi eri asiaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      412
      9096
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      188
      3692
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2163
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      86
      1357
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1125
    6. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1112
    7. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1100
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1095
    9. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      106
      1046
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1043
    Aihe