Olen 17-vuotias koulupoika (176/66) eli en kovin iso, mutta vastaavasti hyvin laiska kouluasioissa ja muutenkin.
Olen miettinyt,että olisikohan tuosta apua, jos olisi sellainen riski iso kaveri, joka ottaisi ohjaukseensa. Jos numerot eivät nousisi, niin ottaisi minut kunnon käsittelyyn. Siinä vaiheessa ei tarvitsisi enää minulta kysellä, vaan vetäisi housut alas ja antaisi vitasta niin perusteellisesti.
Saattaa vaatia voimaa ja luonnetta, että pystyy piiskaamaan sellaisen, joka pistää raivolla kampoihin ja selittää mustankin valkeaksi. Mutta minä olisin tuollaisen kaverin ansainnut ja tekis varmasti hyvää koulunkäynnille.
Olen miettinyt,että olisikohan tuosta apua, jos olisi sellainen riski iso kaveri, joka ottaisi ohjaukseensa. Jos numerot eivät nousisi, niin ottaisi minut kunnon käsittelyyn. Siinä vaiheessa ei tarvitsisi enää minulta kysellä, vaan vetäisi housut alas ja antaisi vitasta niin perusteellisesti.
Saattaa vaatia voimaa ja luonnetta, että pystyy piiskaamaan sellaisen, joka pistää raivolla kampoihin ja selittää mustankin valkeaksi. Mutta minä olisin tuollaisen kaverin ansainnut ja tekis varmasti hyvää koulunkäynnille.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ota nyt vaan itseäsi niskasta kiinni ja käy koulusi kunnialla loppuun. Hanki ammatillinen koulutus mieleiseltä alalta ja hakeudu aktiivisesti työelämään. Ei sitä piiskan voimalla saa toista ottamaan vastuuta elämästää, itseltä täytyy löytyä tahtoa.
Muuten piiska varmasti tekisi hyvää.
Piiskaa vaan ja kunnolla tuollaiselle laiskimukselle. Kyllä lukuhalut ja numerot paranevat, kun tarvittaessa koivuraippa laulaa paljaille pojan pakaroille. Ei auta parku eikä pyristely. On noita tuon ikäisiä sällejä ojennukseen laitettu, milloin mistäkin syystä.
Voin kuvitella, että ennen vanhaan on vitsalla pistetty jätkiä töihin, koska he hyväksyivät sen. Mutta nykynuoriso on tottunut vapauksiin,eikä homma hoituisi ollenkaan niin helposti. Jos kuvitellaan, että Koivuraippa onnistuisi minulle jotenkin vitsaa antamaan, niin siitä syntyisi sellainen uhma, että hommat jäisivät taatusti hoitamatta, melko varmasti loppuisi tyystin.
kyllä minäkin olen liian laiskaa!Siis jos on joku ankara isä eli äiti joka asuu vaasanläänissä tule vaan annaa minulle kovaa vanhanaikainen selkäsauna!
Tuskin jäisi hoitamatta...........................
Jos 17-vuotias antaisi kerran itsensä piiskata, niin kyllä hän siitä oppisi, että piiskattavaksi ei kannata suostua. Töittensä kanssa hän voi jatkaa samanlaista hutilointia kuin ennenkin. Eli mikään ei muuttuisi.
Kunnolla kun tuollainen sälli piiskattaisiin - korostan kunnolla- niin kyllä luku ja muut hommat alkaisivat sujua. Jos ei ensimmäinen kovistelu auttaisi toinen takuu varmasti.
Riskin sähäkän miehen käsittelyssä keskiverto mies ottaa selkäsaunen, saa piiskaa paljaalle aikuisen oikeasti. Piiskaajan ei tarvitse olla edes iso, jos hän sattuu olemaan vahva ja nopea, niin sellaiselta ei pääse edes karkuun. Kun kaveri nappaa kiinni, niin kyllä sen heti tuntee, että nyt on vastassa kova jätkä.
Kostamiset ja muut agressiot unohtuvat täysin, kun saa remmiä tai piiskaa kunnolla. Ihmeteltävän kiltti ja nöyrä tulee jopa aikuisesta miehestä, jos joku sen oikeasti piiskaa.
Ajan kanssa sitä rupeaa hakeutumaan tasapainoon, uskottelee itselleen, että jos olisin pistänyt kunnolla vastaan, niin ei se olisi minulle mitään voinut, mutta sittenkään ei halua uudestaan kokeilla, koska on mahdollista...
Tuon asian voisi varmaan selvittää vanhoista käräjäkirjoista. Vielä 1800-luvulla piiskattiin kunnolla ihan tuomarin määräyksestä. Samoista kirjoista varmaan selviäisi, että uusiko tuo hunvotti rikoksensa piiskauksen jälkeen vai tehosiko hoito.