Vähän asiaa miesten välisistä

Kopioin tähän kirjailija Rigby Taylorin vuodatuksen kirjasta "Jarek". Teoksessa teksti on sijoitettu erään koulun rehtorin puheeseen. Käännös on omani - pahoittelen kielen kömpelyyttä:

"Terveet, nuoret miehet ovat aina tehneet sitä [harjoittaneet seksiä keskenään]. Miten luulet merimiesten selviytyneen merillä vuosia, tai metsästäjien viikkoja? Sotilaiden pitkiksi venyneillä sotaretkillään? Ainakin 200 000 vuotta miehet ovat muodostaneet ystävyyden ja luottamuksen rakkaudellisia siteitä keskenään. Niitä on usein vahvistettu sukupuolisella mielihyvällä."

"Päinvastoin kuin tavallisesti ajatellaan, nämä suhteet vahvistivat avioliittoon sitoutumista ja olivat ihmisen selviytymisen välineitä kun elämä oli vaarallista. Jos aviopuoliso kuoli, hänen miespuolinen rakastajansa otti vastuun perheestä. Myös naiset muodostivat syviä henkisiä ja fyysisiä siteitä toisiinsa samoista syistä."

"Yhteiskunnat, joissa seksuaalinen uteliaisuus ja aktiivisuus on sallittua, ovat kaikkein rauhanomaisimpia. Yhdysvalat, seksuaalisuuden osalta äärimmäisen ahdasmielinen yhteiskunta, on myös eräs kaikkein väkivaltaisimpia ja sotaan myönteisimmin suhtautuva. Miesten väliset sukupuolisuhteet ovat olleet normina useimmissa yhteiskunnissa, kunnes juutalaisuus ja ja sen seuraajat kristinusko ja islam nostivat päätään."

"Terve, normaali mies tarvitsee jonkinlaista intiimiä kanssakäymistä toisten miesten kanssa tunteakseen itsensä kokonaiseksi. Naiset sallivat itselleen tällaista intiimiyttä toisten naisten kanssa. He aina koskettavat, halaavat, suutelevat ja joskus jopa jakavat vuoteen keskenään. Mutta mikä typerää, miehet ovat antaneet jonkun tahon vakuuttaa itsensä siitä, että miesten koskettaminen, ystävyys ja rakkaus on synnillistä, ja koska he ovat kieltäneet itseltään välittömän läheisyyden, he pakenevat omaan kammioonsa yksinäisyyteen alkoholiin. Liian monet heistä vajoavat depressioon, impotenssiin, epätoivoon ja aikaiseen itsemurhaan."

Jutusta voi jokainen olla samaa tai eri tai mitä tahansa mieltä, mutta ihan hyvää ajateltavaa joka tapauksessa.

0

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

        Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
        Sinkut
        320
        1782
      2. Odotan sitä hetkeä

        kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
        Ikävä
        75
        1274
      3. Olen melko vakuuttunut

        etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
        Ikävä
        83
        1267
      4. Leijonat Maailmanmestareita!

        Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
        Maailman menoa
        134
        1147
      5. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        79
        927
      6. Minkälaisessa asennossa

        Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
        Ikävä
        85
        861
      7. Sinä siellä lähistöllä

        Tahtoisin tutustua paremmin 💫
        Ikävä
        48
        833
      8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        117
        787
      9. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        48
        770
      10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

        rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
        Ikävä
        60
        726
      Aihe