joulu ja vuodenvaihde
ilman yhtäkään lisäkiloa
ja nyt meinasin vauhdittaa painonpudotusta
100 pvä tipattomalla
tiedän jo monen vastauksen
mun ei tarvii kun en käytä alkoa
mutta mää käytän
enkä aio lopettaa kokonaan
tää asia ei ollu mikään uudenvuoden päätös
se vaan tuli mieleen kun yks kaveri sanoi ryhtyvänsä siihen
mulle se on vaan lähinnä asia
joka tukee painonpudotustani.
ilman yhtäkään lisäkiloa
ja nyt meinasin vauhdittaa painonpudotusta
100 pvä tipattomalla
tiedän jo monen vastauksen
mun ei tarvii kun en käytä alkoa
mutta mää käytän
enkä aio lopettaa kokonaan
tää asia ei ollu mikään uudenvuoden päätös
se vaan tuli mieleen kun yks kaveri sanoi ryhtyvänsä siihen
mulle se on vaan lähinnä asia
joka tukee painonpudotustani.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Miksi tipaton? Kysyin samaa facebookissakin kun taas aletaan kouhottamaan tipattomasta tammikuusta. Ei tippa tapa.
mulla ihan vaan sen takia
että saan vähän vauhtia tähän painonpudotukseen
ei mitään muuta syytä oo asialle
ei tippa tapa ei oo tappanu tähänkään asti
eikä varmaan tapa tästä eteenpäinkään.
Kuvista päätellen olet onnistunut hyvin tavoitteesi asettelussa. Tsemppiä minä aijon kallistella vinkkulasia, en kehtaa itseä enkä mahaani kiusata. Minun ruoansulataus tarvii kiertoa ja viini edesauttaa sitä. Olin viikon ottamatta ja jo alkoi turvottaa ; )
tänään olin peräti ekaa kertaa
tossa lähellä olevassa vanhassa koulussa
kahvakuula treeneissä
ihan kivalta tuntui ja monipuolisemmalta
kun tää oma kuulan heiluttelu täällä kotosalla.
Olen oppinut ymmärtämään isääni. Hän tuli lääkäristä viini-, kalja- ja viinapullojen kanssa. Raitis mies muutoin, mutta vatsa tarvitsi säännöliseen toimintaan alkoholitipan. Hän ei kuitenkaan juonut kaljoja ei liioin viinejä vaan nukkumaan mennessä otti lusikallisen giniä. Me nuoret juotiin kaljat ja viinit pois ajelehtimasta Uutena Vuoten 1965 ; ))
Vai viina auttaa vatsa oireisiin, mitä vielä, vietin joulukuun alussa viikon pikkujoulua oikein olan takaa. Toinen viikko meni petissä jokapaikka huuti apua etenkin maha joka oli kuralla ja vyötärön seutu oli niin kipeä etten tienny koskeeko mahaan vai selkään, en ikinä ota viinaa.....ehkä ?
Et voi alkoholistina ymmärtää, että tippa ei tapa. Tippa auttaa kun suoli ei toimi.
Onnittelut ensin nousuttomasta joulusta.
Ja sitten tipattomaan. Itse olen olosuhteiden pakosta välillä tipattomalla vaihtelevia aikoja ja joka kerran huomaan, että vaikka lähipiirini ei ole mitenkään alkoholihuuruista väkeä, on yllättävän monia tilaisuuksia, joissa tarjotaan alkoholia.
Ottaahan se välillä päähän, kun ei voi rauhoittavia tanniineja ottaa lasillistakaan ja kieltäytyä tarjotusta viinistä/oluesta/viinasta. Joskus joku jopa kysyy, miksi en ota. Selitän nätisti, että "siksi" ja se on siinä, mutta on se silmät aukaiseva kokemus olla täysin nolla-linjalla.
Raivoraitista minusta tuskin koskaan tulee, mutta välillä on hyvä tarkkailla omaa suhdettaan alkoholiin.
Niin tuleeko minustakaan, edellisestä humalasta ehti kulua liki kolmevuotta, ei tuo paljo yllykettä tarvinnu ko maistumaan alko, alko
Viina on vaan sellanen jutska... Ei maha mittään.
Olet €ero yllättävän rehellinen jutuissasi. Oikein Hyvää Uutta Vuotta sulle!
on täällä moni muukin rehellinen jutuissaan
mutta harvemmin niistä kehuja saavat
mutta ainahan se on ollut sellainen laki
että toiset on parempia kun toiset
se mua ihmetyttää ja kummastuttaa
koska kumminkin me kaikki ollaan ihmisiä
ja mun mielestä erillaisuus on rikkaus
täällä on muutama nimimerkki jotka on kummasti
nostettu toisten yläpuolelle
ja sitten on taas niitä jotka poljetaan lokaan
vaikka mitä kirjoittaisivat
en nyt tarkoita tässä sen kummemmin ketään
tuli vaan mieleen tosta sun kirjoituksestas.
"tiinainen"
Täytynee kommentoida.
Koska kaltaiseni ylennetty juoppo on alennettu niin monta kertaa.
Vaikka aina olen kaltaisesi, kohtuullisen hoon kannattaja.
Melkeinpä koon kaltainen tausta-hihittelijä :)
YT hoikistuu nyt vain.
Mikään ei minuakaan piristä paremmin, kuin kevät-mekko hoikan päällä.
Kun tukevan emännän roolit vaihtuvat tyttären rooliin.
YH.
hatsansaa
sitä tää tyttö tekee
läskit lähtee kävelemään vihdoinkin
mulla on muutama hyvä tsemppaaja sun lisäksi
voin kertoa niistä sitten vaikkapa viinilasin ääressä
tulevana kesänä
mekkomammaa musta ei varmaan koskaan tule
mutta tiukkaakin tiukemmat trikoot voin pukea päälle
sen jälkeen kun kurvit on kohdallaan
yt
Oiskos se niin, että jos samaa sukupuolta "kehuu", niin täällä palstalla saa heti tuta imartelijaksi.
Onhan se niinkin, jos vastakkaista sukupuolta kehuu, niin helposti sanotaan, että on liehakoimassa ja iskemässä.
Ole tässä nyt sitten ;)
"tiinainen"
Se on sitten puna-viiniä.
Valkoinen tuppaa minua närästämään.
Olisin ilahtunut, jos näkisin sinut kesällä mekossa.
Näyttelisitkö vuokseni edes?
Laitat avonaisen dekolteen, niin en katsele joka paikasta.
Ottaisin sinut käsivarsieni syleilyyn, kuin nuoren Eeva-Kaarina Volasen.
"Järjen veit! kun minulle tollai teit
vaik ennen vannoin, vain ystävyyttä annoin.
Mut kesti se vain hetkisen ja himoksi vaihtuen
mun kuumat huulet vaatii sun huumaavaa"
YH.
T, ketkä sun mielestä on täällä parempia kuin jotku toiset? Tuon tapanen vihjailu on keljua.
Joopa-joo, toiselle kirjoittajalle annetut kehut ja kiitokset ovat joidenkin nnnnnn mielestä heiltä itseltään pois. Vaikka joku yrittää viksuilla ja temppuilla välimerkittömillä jutuillaan, se ei tuo mitään lisäarvoa.
Lisää positiivista henkeä kaikille.
hatsansaa
ilman muuta punaista se on paljon parempaa
no okei saatan mää jostain kirpparilta ostaa
jonkunlaisen koltun yhtä kertaa varten
mutta jos ei tarvi olla kukkainen
niin lupaan sulle hyvinkin antavan avonaisen :)
yt
no kun täällä on tullu pyörittyä
seitsemän vuotta niin on erinäisiä merkkejä huomannu
en mää viitti ruveta erittelemään mutta kyllä sen kaikki huomaa
mutta ei se mua haittaa
mutta joillekkin se tuottaa suurta iloa
seuraile varsinkin ketjuja joita pyydetään poistoon :)
pitäskö toi
viksuilu ja temppuilu välimerkittömillä jutuilla
ottaa v ittuiluna vai pitäskö siitä olla ylpee
kysyjä.. just näitä mää tarkoitan...
Onneksi olkoon! En ole vaa'alle uskaltautunut joulun jälkeen, eikä mua saa sinne kirveelläkään.. pää visusti puskassa :/
Mua on aina kiinnostanut itteäni kiusaaminen. Tammikuu on ollut kautta aikojen sellainen perinteinen puhdistautumiskuukausi. Tuntuu vaan luontevalta kun joulun on syönyt ylimääräistä suolaa ja sokeria, ja viimeinen myös alkoholin muodossa.
Vai onko se sitten niin että olen aikoinaan kiusannut kroppaani sen verran, että se tuntee kun on mennyt överiks.. Mutta se energia minkä saa kun keho on taas kuosissa ja puhdistunut, se on aikas hieno fiilis.
Jonkunlainen tarve mulla on hallita ja kontrolloida kehoa. Se lipsuu välillä, ja syntyy erilaisia riippuvuussuhteita, saunakaljaan, suklaaseen, panttereihin :) En voi hyvin niistä, ne häiritsee. Sitten kun on puhdistuskuuri ollut taas, ei tee enää mieli niin paljon kaikkea. Ja voi taas hyvällä omatunnolla syödä/juoda.
Ymmärrän tuon vaa'an käytön silloin, kun pitää laihduttaa monia kymmeniä kiloja, mutta näin normielämässä siitä ei ole mitään hyötyä, jos lihot tai laihdut muutaman kilon, niin eihän se vaaka kerro mihin kohtaan ne kilot tuli tai mistä ne lähti.
Vaatteet ja peili kertoo paremmin.
Jos on pidettävä tipattomia aikoja tai puolusteltava alkoholin käyttöään on aika riippuvainen.
Minä juon aina kun huvittaa, noin pari kertaa vuodessa. Joisin useammin, mutta tykkään olla ajatukset kirkkaina. Oikeastaan en tarvitse alkon tuotteita mihinkään.
Nyt sanotaan teeskentelijäksi ja tiukkapipoiseksi, en välitä siitä paljonko muut juo. Itse en ole koskaan ymmärtänyt kännäämistä ja tupakointia, olen kokeillut huonolla menestyksellä.
Vanheneva ihminen ei enää muutenkaan kestä yhtä paljon alkoholia kuin nuorempana, terveyshaitat näkyvät selvemmin, näkyy se naamastakin. Näin olen lukenut, ei omaa kokemusta.
kirjoitin kyllä miksi pidän tipattoman 100 pvääää
enkä mää oo huomannu kenenkään puolustelevan
ainakaan tässä ketjussa mutta se siitä se ei
ollu mun pointti kirjoittaa tätä vastausta sulle
vaan se että
vaikka juon niin mulla pysyy aina ajatukset kirkkaina
ehkä mulla on hyvä viinapää tai sit juon vaan sopivasti
jos vielä mennään näihin alkoholin haittoihin
mun mielestä ainoo haitta on se
jos joku sanoo sanoneensa jotain sen takia että oli niin humalassa
se on asia mitä mää en hyväksy
koska jokaisen on mielestäni pystyttävä seisomaan sanojensa takana
oli sit tilanne mikä hyvänsä
joo ja sanotaanhan silleikin
että ilo ilman viinaa on teeskentelyä...
mutta oikeesti makeimmat naurut oon ainakin minä
nauranu hyvien ystävien kanssa ihan selvin päin :)
Joo, ei se alenna tuomiotakaan jos on alkoholin vaikutuksen alaisena tehnyt jotain tuomittavaa. Ja niin sen pitää ollakin.