Eli etsin vastaavan kuvauksen omistavaa koiraa/koiria: syntynyt 11.4.2013 ja rotuina kleinspitz ja papillon, Lievestuoreella syntynyt vahinkopentue, johon kuului 2 urosta ja 2 narttua. Kasvattajana Pienenpolun kennel.
Itselläni on ko. pentueen narttu, noin 2,5-kiloinen pikkuruinen superiloinen black & tan -värityksen omaava karvapallo, joka tietää täsmälleen mitä haluaa. Luonteeltaan varsin perhosmainen: temperamenttinen, topakka, metsästysvietin omaava vahtikoira. Aivan kerrassaan hurmaava ja rakastettava iloinen pikkukoira.
Löytyykö täältä ketään, jolla on yksi - tai useampi- tämän pentueen koirista? Olisi tosi mahtavaa vaihdella koirakuulumisia ja kuulla, että onko Dooran sisko ja veljet minkälaisia koiria.
Mikäli omasi tai vaikka tuttavasi koira on just tämän pentueen koira, niin laittaisitko minulle sähköpostia ([email protected]) tai viestiä tänne.
11.4.2013 syntynyt kleinspitz-papillon -mix (Pienenpolun kennel)
7
4274
Vastaukset
- Aiaiaii111
Onko tosiaan Pienen polun kennel? Sekarotuisten teettäminen rotukoirilla on kielletty, kennelliiton säännöissä.
- HerttaKakkonen
Saahan se olla kiellettyä, aloittaja kirjoitti kysessä olleen vahinkopentue.
- Aiaiaii111
HerttaKakkonen kirjoitti:
Saahan se olla kiellettyä, aloittaja kirjoitti kysessä olleen vahinkopentue.
Ymmärsin, mutta myös vahinko pentueesta kasvattaja valitettavasti joutuu vastuuseen.Kennelliitossa ei tunneta määritettä vahinko.
- pitsiperhonen
Vahinkopennut pitäisi hävittää, mutta kuinka moni oikeasti eläinrakas ihminen pystyy siihen?
Tiedän tämän pentueen olevan täysi vahinko, tiedän koko tarinan tämän pentueen taustalla, joten eiköhän jätetä asia tähän. - eitajuapointtia
pitsiperhonen kirjoitti:
Vahinkopennut pitäisi hävittää, mutta kuinka moni oikeasti eläinrakas ihminen pystyy siihen?
Tiedän tämän pentueen olevan täysi vahinko, tiedän koko tarinan tämän pentueen taustalla, joten eiköhän jätetä asia tähän."...joten eiköhän jätetä asia tähän."
Itsehän sinä nostit yli 7kk vanhan aiheen takaisin etusivulle, vaikka tämä ei edes tuolloin kiinnostanut juuri ketään. Olisit vain ottanut omasta neuvosta vaarin ja jättänyt jutun unholaan. - yäkyäk
Asia täytyy viedä kennelliiton kurinpitoelimeen, niin ne muutkin kasvattajat joutuvat vastuuseen ja saavat rangaistuksia pienimmistäkin rikoksista kuin tämä. Jotkut saa tehdä sekarotuisia tosta vaan ilman vastuuta, yäk.
- Rahaa
Tolla kasvattajalla ja hänen tyttärellään noita vahinkopentuja löytyy vuodien varrelta liki tuhat varmaan. Pentutehtailijoita. Kannattaa käydä kattomassa puhtaitten määrä Koiranet-palstalta ja sekarotuisia on monin verroin enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5439114Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656264Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785316Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli704798Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004411Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1974008- 1022073
- 1131537
- 531086