alkolukko

Onko kenelläkään tietoa alkolukon vuokrauksesta että onko esteenä luottotiedottomuus?
1117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Se riippuu ihan siitä firmasta, että kuka alkolukkoa tarjoaa vuokralle. On se sen verran kallis laite, että todennäköisesti tarkistavat luottotiedot vuokratessa. Mutta ei luottomerkintä välttämättä ole este alkolukon saamiselle, voivat vaatia etumaksun puskuriin, jotta uskaltavat vuokrata. Kysy eri tarjoajilta, se menee ihan vapaan sopimusmenettelyn mukaan; joku voi vuokrata välittämättä luottotiedoista, joku voi vaatia etumaksun ja joku ei suostu ollenkaan. Menee ihan markkinatalouden lakien mukaan.

Olethan nyt kuitenkin tietoinen alkolukon kaikista kustannuksista, valvotun ajo-oikeuden säännöksistä sekä siitä, miten alkolukko käytännössä toimii ajon aikana? Ei siinä muuta, mutta monelle on tullut negatiivisena yllätyksenä kaikki edellä mainitut asiat ja moni olisi jättänyt asentamatta, jos olisi tiennyt. Kysy lisää jos et ole kartalla. Takki auki sitä ei kannata hankkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hönte kirjoitti:

Onko kenelläkään tietoa alkolukon vuokrauksesta että onko esteenä luottotiedottomuus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu