10-20 prosentin vuosivauhtia. Velkakulissit rytisee ja vaimot lapsineen pakenee palvelujen äärelle. Pystykoirat on grillattu aikoja sitten.
www.yle.fi/uutiset/kiinteistojen_ulosmittaus_lisaantynyt/7714944
www.yle.fi/uutiset/kiinteistojen_ulosmittaus_lisaantynyt/7714944
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miten ulosmitatun kohteen rahoitus onnistuisi? Pankista saako lainaa vai ainoastaan omalla rahalla?
Saa ihan normaalisti asuntolainaa jos luottotiedot kunnossa. Rantakiinteistön ostin.
#
Valtakunnanvouti Juhani Toukola kertoo, että taloudellisesti vaikeat ajat ovat lisänneet kiinteistöjen ja muun omaisuuden ulosmittausta.
– Vuoden 2014 osalta tarkkoja tilastoja ei vielä ole, mutta ulosottolaitoksesta saadut viestit viittaavat siihen, että kasvua kiinteistöjen realisoinneissa edelleen on, sanoo Toukola.
Trendi on hänen mukaansa jatkunut muutaman vuoden samanlaisena. Kasvua on vuosittain noin 10–20 prosenttia, eli kyllä sitä voi kuvata merkittäväksi. Myyntiin päätyy muun muassa asunto-osakkeita, erilaisia kiinteistöjä sekä kulkuneuvoja – niin yrittäjien kuin muidenkin kansalaisten velkojen takia ulosmitattavaa omaisuutta.
#
No huh huh.. Karmaisevaa kasvua realisoinneissa jo nyt kun kuitenkin viimeaikojen massiiviset työttömiksi joutuneiden joukot ovat melkein kaikki vielä ansiosidonnaisella. Eli tuo realisointien määrä tulee kasvamaan räjähdysmäisesti ilman jotain suurta ihmettä. Asuntojen hinnat romahtavat väkisinkin sillä ostajia ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi, ja ne vähät tietävät hyvin tilanteen ja käyttävät sitä hyväkseen.