Tilaa ei olisi kuin neliskulmaiselle mutta kuinka paljon parempi olisi pyöreä? Onko käytännön kokemusta neliskulmaisista? Tavoitteena vesi olisi vielä melkein kuuma muttei tulikuuma aamulla niin voisi käydä pesulla ja hoitaa tiskit. Tarkoitus illalla kiehauttaa täysi lasti kuumaksi ennen nukkumaan menoa. Onnistuuko neliskulmaisella?
Pyöreä vai neliskulmainen muuripata?
Teuvo Hakkarainen
41110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Padan muodolla ei väliä.
Mitä enemmän massaa ympärillä, sitä paremmin yleensä eristää ja vesi on vielä aamulla lämmintä. Merkitystä on myös patahuoneen lämpötilalla. Kylmässä jäähtyy nopeammin.
Jos tilaa ei ole kuin nelikulmaiselle, niin eihän siihen sitten sovi pyöreä, vaikka olisi kuinka hyvä...
No, asiaan. Meillä on pihasaunassa nelikulmainen ja vesi on kesäkeleillä aamulla varmaan jotan 30 - 35 asteista. Eli saisi ehkä vähän lämpimämpääkin olla, mutta kyllä tuollakin aamupesun suorittaa.
Toisaalta pata lämpiää todella pienellä puumäärällä. Eli vesi lähes kiehuu kun laitat puolikkaan pesällisen puutikkuja palamaan.
a vesisäiliö joten karstojen puhdistaminen aikaajoin riippuen käyttömääristä nopeuttaa veden lämmittämistä ja sitä kautta puunkulutusta oleellisesti. Pyöreä edelleen helpompi asentaa koska on pyöriteltävissä puolelta toiselle käyttötarpeen tai hormiliitoksen tarpeen mukaan
Mulla on neliskanttinen Kota-pata, jossa pyöreä vesipata. 50l. Näyttäis vaativan saman levyisen sopen kuin vastaavan kokoinen pyöreä. Pataosa helppo nostaa irti ja putsata karstoista.
Ilta saunomisen jälkeen jäävä jämävesi on aamulla sopivan lämpöistä aamupesuihin. Tiskilämpöisenä aamulla lämmitetty täys pata säilyy päivän. Talvikylmä vesi lämpiää liki kiehuvaksi kahdella pesällisellä pieniä puita.