Lissabonin näköalapaikat

Trinity 99

Kun Lissabonissa on noita kukkuloita enemmänkin, niin missäpäin kannattaa liikkua, jos haluaa tähystellä kaupunkia korkeammalta ja haluaa kaupungin näkyvän laajasti niin että näkymä on hulppeahko?

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Rato

      Sao Jorgen vanhan linnan näköalapaikat ovat hienoja. On siellä muitakin. Huom: metrossa ym kannattaa oikeasti varoa taskuvarkaita.

    • Lissabonissa on muistaakseni seitsemän kukkulaa. Noilla vanhoilla raitiovaunuilla pääsee sekä linnoitukselle että hieman aiemmin erään kirkon kukkulalle tai sitten linnoituksen "takana" olevalle näköala-ravintolatasanteelle. En nyt muista noiden paikkojen nimiä. Keskustasta lähtee myös raitiovaunu linnoituskukkulan vastapäiselle puolelle näköalapaikalle. Muistaakseni olen täällä kertonut noista paikoista. Katsopa nimimerkkini takaa noita muita keskusteluketjuja.

      • Ai niin. Se ikivanha hissirakennelma on myös mielestäni ihan mukava nähtävyys ja näköalapaikka.


    • LisBonbon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8103
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6349
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2390
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      38
      2386
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      2173
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2166
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe