Lissabonin näköalapaikat

Trinity 99

Kun Lissabonissa on noita kukkuloita enemmänkin, niin missäpäin kannattaa liikkua, jos haluaa tähystellä kaupunkia korkeammalta ja haluaa kaupungin näkyvän laajasti niin että näkymä on hulppeahko?

4

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Rato

      Sao Jorgen vanhan linnan näköalapaikat ovat hienoja. On siellä muitakin. Huom: metrossa ym kannattaa oikeasti varoa taskuvarkaita.

    • Lissabonissa on muistaakseni seitsemän kukkulaa. Noilla vanhoilla raitiovaunuilla pääsee sekä linnoitukselle että hieman aiemmin erään kirkon kukkulalle tai sitten linnoituksen "takana" olevalle näköala-ravintolatasanteelle. En nyt muista noiden paikkojen nimiä. Keskustasta lähtee myös raitiovaunu linnoituskukkulan vastapäiselle puolelle näköalapaikalle. Muistaakseni olen täällä kertonut noista paikoista. Katsopa nimimerkkini takaa noita muita keskusteluketjuja.

      • Ai niin. Se ikivanha hissirakennelma on myös mielestäni ihan mukava nähtävyys ja näköalapaikka.


    • LisBonbon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4661
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      392
      1397
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      902
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      887
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe