Palstan tilanne vakiintunut

Aamulla heräillään, keskipäivällä täällä vilkaampaa. Illalla pitääkin kiinnostaa ihmisiä muut asiat kuin S-24 kirjoittelu.
Äskeisen viluntunteen lääkitsin pois, etten olisi huomenna kuumetta poteva. Reseptittömät tuotteet siihen riittävät.

Oli oikeastaan asiallista käydä hakemassa kausiflunssapiikki...vai mihin kaikkeen se on tarkoitettu, siis erityyppisiin flunssiin.
Jo asiallisella pukeutumisella voi estää vilustumisen kehittymistä sairaudeksi asti. Lievät joukkoflunssat alkavat kuulemma tänä vuonna jo tammikuussa,

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyytävä tuuli ravisteli tänään meren rantamilla, kävellessäni ystävättäreni Suvisaariston rantamaisemissa. Huppu piti nostaa päähän, kumma kun ei pakkasta ole niin koleus menee luihin ja ytimiin.
      Nyt nukuttaisi niin mahdottomasti, keitin vielä iltakahvit, etten liian aikaisin nukahtaisi.

      Onneksi oli toppatakki päälläni ja järkevät jalkineet, kädet pidin vain syvällä taskussa. Eilen olivat Sipoossa ilman sähköä, enpä tullut kysyneeksi, joko on korjanneet vian.

      Aika haavoittuvaista tuo sähköverkosto on tulevaisuutta ajatellen, tuhansia kun joutuu olemaan ilman, vielä kylmänä vuodenaikana, kurjaa!

      Taitaa maakaapelointi olla niin kallista, mutta on se sähkön hintakin kuluttajalle sitä.

      Moni flunssainen oli joulun tienoilla kyläilemässä, mutta toistaiseksi olen säästynyt tartunnoilta, joillekin sanoin, ettet kyllä nyt halaile, kun noin flunssainen olet!

      Eipä tässä tämän enempää, hyviä öitä vaan:D

    • c c

      Ihan silmittömiä pakkaslukemia ei ennustettu edes tiistaiksi, mutta jos tuulta on niin hirmuiseltahan se tuntuu. Pitää kai pukea täyskoteleointi.

      Michelin-ukko look-varustuksella pärjää päivän kylmähuoneessakin. Tämäkin hirmuista: ensikuun loppupuolella talven selkä on taittunut.
      No onhan se kun muistaa, että aamulla nurmikoilla näkyi sekä vihreätä ja touhukkaita naakkoja, päivän einettä etsimässä.

    • Avaus aamuun

      Plus asteilla mittari, ja lätäköt asfaltilla, autojen katoilla vesipisaroita kuin helmiä pihavalossa.
      Muistan tällaisen vastaavan vuoden vaihteen, oli paljon tapahtunut syyskesästä vaari jäi eläkkeelle, sairastui välittömästi ärhäkkään tautiin, mummo kompuroi portaissa melkoisin seurauksin.
      Maa oli jään peitossa lunta ei lainkaan, ja muutto vuoden viimeisenä päivänä vettä satoi kaatamalla pelko ja uuden kohtaaminen jännitti suorastaan pelotti.

      Kamalat 2 vuotta ja vaari oli jo haudan levossa, mummon koipi kunnossa ja kova komento päivästä päivään, lapset söi hiekkakasankin pihasta, ja naapurit varastivat omenat puista??

      Joulukuun ensimmäisellä viikolla kannettiin taas kodin irtaimistoa, tälläkertaa taas omaan kotiin, oman räystään alle, oli lunta oli pakkasta vaan eipä se tuntunut missään.
      Oli elämäni onnellisin päivä kun sain illalla sulkkea oven ja lukita , oman kodin.
      Kertoa vanhemmalle lapselleni ettei koskaan enää muuteta, toisin kävi.

      Neljän vuoden kuluttua meillä oli taas muutto edessä, uuteen valoisaan kotiin, ja uudet hallit odotti arjen alkua.
      Kuinka paljon mahtuikaan elämään iloja ja suruja, jännitteitä monista asioista, uudistuksia ja mullistuksia?
      Kaikki nämä kuului elämääni, rohkeutta joskus pelkoja, mutta ne tasapainottivat toisiaan, päivääkään en vaihtaisi pois.

      En tiedä mistä tähän aiheeseen päädyin c c:n avauksessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe