Imettää vaiko ei?

Odotan esikoistani. Tämä on varmasti monesta outoa...
mutta... Jotenkin minua itseäni kammoksuttaa imettäminen....?
Onko kukaan tuntenut vastaavaa? Onko rintapumpun käytöstä ja sen kautta tuttipullon kautta ruokinnasta nyt niin kamalasta enimpi vaaraa mitä että vauva söisi suoraan rinnasta?

Anteeksi, mutta jos joku ihana ihminen kommentoisi niin olisin iloinen.

saa takoa myös järkeä päähän :D
8538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

No vaarasta en tiedä, mutta suht hullu täytyy olla jos vapaaehtoisesti imetyksen sijaan haluaa parin tunnin välein vuorokaudet ympäri koota rintapumpun, pumpata, juottaa vauvan, purkaa pumpun, steriloida pumpun ja pullon osat - ja sama alusta... Kotona, kylässä, päivällä, yöllä. Silti pumpulle heruu huonommin kuin vauvan suulle, ja maidon tuotanto todennäköisesti hiipuu pikkuhiljaa. Että jos nyt vain lakkaisit ällöämästä luonnollista vauvanruokintatapaa ja kasvaisit aikuiseksi.

Äänestä

^^^^

Äänestä

ELI KAIKKI IMETTÄVÄT...?

Äänestä
  • Siis ihan oikeasti, tämä on imetyspalsta. Miksi oikein kirjoittelet täällä, jos et halua imettää? Ja sitten ihmettelet oikein HUUTAMALLA, että ihanko tosiaan imetätte kaikki. Miksi ihmeessä jokainen äiti ei haluaisi ainakin yrittää imettää lastaan? Mitä enemmän imettämistä ja äidinmaitoa tutkitaan, sitä enemmän siitä löydetään uusia, hyviä puolia ja ominaisuuksia. Äidinmaito on parasta lapselle ja imettäminen on synnytyksen luonnollinen jatke. Kaipa se raskaus ja synnytyskin tuntuu oudolle ja ällöttävälle sitten...

    Ja kuten sinulle on jo sanottukin, pumppaaminen ja pullojen kanssa vekslaaminen on todella aikaa vievää puuhaa ja erittäin rasittavaa imettämiseen verrattuna ja johtaa maidontuotannon loppumiseen.

    Äänestä

rauhoitutaanpas nyt äitylit...

mikä sinua imettämisessä kammoksuttaa?
voi olla että synnytettyäsi vauvan, äidinvaistosi heräävät :) synnärillä kyllä neuvotaan ja opetetaan imetysasioissa ja kannattaa kysyä jos on epäselvyyksiä tai tarvitset lisää tukea!

pistä vauvasi etusijalle ja anna hänelle hyvä startti elämään tärkeällä äidinmaidolla. (etenkin terni) se on parasta ravintoa vauvalle. se sulaa helposti ja suojaa vauvaa infektioilta ja kasvattaa vauvan vastustuskykyä.
rinnalta vauva saa myös turvaa ja läheisyyttä.
äidinmaito vähentää riskiä myös erilaisille sairauksille.

minä itse pumppailin 3h välein yötä päivää ensimmäiset 3kk ihan vain sen takia, koska pelkäsin, että vauva ei saa tarpeeksi maitoa. (nyt jälkeenpäin vasta tajuan kuinka hervottomasti sitä maitoa silloin tulikin). :P

itse en pidä imettämisestä, mutta kuitenkin nyt poika 9kk ja imetän :) teen sen lapsen vuoksi!!!

suosittelen imettämistä. ei tarvitse jatkuvasti olla pesemässä ja keittämässä pulloja ja pumppua mikä on pidemmän päälle rasittavaa ja aikaa vievää.
imettäminen on helppoa. tissi vain suuhun ja thäts it. :)

vielä kun sinulla on aikaa, niin kannattaa etsiä paljon tietoa netistä imettämisestä, sen hyödyistä sekä itseesi, että vauvaasi.
facebookissa hakusanalla imetyksen tuki ry (?) kannattaa liittyä. sielä on esim. tukiäitejä joilta voi kysellä (yksityisviesteilläkin) jos jokin askarruttaa mieltä. sivuilta saa muutenkin paljon apua, neuvoja ja vinkkejä.
toinen sivu imetys.fi

paljon tsemppiä ja onnea sinulle! kyllä se siitä! :)

Äänestä

Toki äidinmaito olisi lapselle parasta.

Mutta mutta..
Hyvinkään moni nainen ei imetä ja syitä on monia. Mm synnytyksen jälkeinen masennus tai muuten kuormittava elämäntilanne, lääkitys tai se ettei vauva yksinkertaisesti suostu imemään. Sairaalassa kun alkuun annetaan pulloa, mikäli imetys ei heti onnistu eikä maitoa tule, niin vauva voi tämän jälkeen kieltäytyä tissistä, kun huomaa pullosta tulevan paremmin. Itse en imettänyt kaikista näistä edellä mainitsemistani syistä. Vauva on ollut terve, ei allergioita, ei flunssia ja ikää nyt jo 1.5v... Pahempaa olisi se, mikäli vauva syntyisi sektiolla, jolloin vauva ei kohtaa äidin vaginan bakteerikantaa eikä siten saa sitä luonnollista bakteerikantaa itselleen, josta seuraa mm allergioita ja alentunutta puolustuskykyä.

Äänestä

KIITOS asiallisista viesteistä ja kannustuksesta! :)
En oikein itsekään osaa sanoa mikä siinä imettämisessä niin kammoksuttaa,
halusin vaan tietää onko kenelläkään vastaavia tuntemuksia ollut.
Täytyy vaan alkaa itselle tuomaan ajatusta tutuksi että imettäminen on normaalia ja sitä ei tarvitse "hävetä".... ajatus on vaan tuntunut niin oudolta vaikkakin olen iloinen raskaudestani ja odotan lasta jo niin kovasti luokseni.

Äänestä

Lutkuta samalla karvasta kul-lia kun pumppaat tisuja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Piipiii kirjoitti:

Odotan esikoistani. Tämä on varmasti monesta outoa...
mutta... Jotenkin minua itseäni kammoksuttaa imettäminen....?
Onko kukaan tuntenut vastaavaa? Onko rintapumpun käytöstä ja sen kautta tuttipullon kautta ruokinnasta nyt niin kamalasta enimpi vaaraa mitä että vauva söisi suoraan rinnasta?

Anteeksi, mutta jos joku ihana ihminen kommentoisi niin olisin iloinen.

saa takoa myös järkeä päähän :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu