Mitä mieltä te olette?

hytinä

Expressenin nettilehden artikkelista jossa ilmiannetaan nimi ja kuva henkilöstä jota epäillään murhasta. Vaikka henkirikos on julma niin saako sitä kuvaa ja nimeä laittaa otsikoihin ennenkuin tuomio on laitettu käytäntöön, vai onko tässä kyse rasismista ja vihan lietsomisesta yhtä maahanmuuttaja ryhmää kohtaan?

2

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön20

      Arvaisin että kyseessä on valkoinen.Muutenhan ei kuvia ja nimiä laiteta lehtiin jos on kyse rikoksista.Jos olisi tumma ihoinen henkilö niin siitä nousisi kova poru ja lehden kuvaaja saisi heti potkut ja kovat sakot päälle.Ruotsissa kun rasismia on vain yhteen suuntaan

      • Niinpä niin*

        Suomessa sama suuntaus. Jos haetaan tummaihoista tai ulkomaalaista kriminaalia, väriä tai tiedossa olevaa kansalaisuutta ei mainita. Sitten joku keksi käyttää mustalaisista vaatekuvausta, että "etsitty on kansallispukuinen..."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      3914
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      199
      1518
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1100
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1040
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      47
      949
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      132
      920
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe