Onko kasvu normaali?

collienomistaja

Omistan pk collien joka on iältään vasta 4kk, mietin vain että onko kasvu normaalia/muu kehitys.
Collien säkää en osaa arvioida, mutta painoa on n. 11kg, normaali? Collieni vain näyttää niin pieneltä. Collien on narttu.
Entä mites tämä muu kehitys, collie osaa istua pyynnöstä, odottaa, tulla luokse. Mutta maahan meno ei oikein onnistu. Miten saisin tämän neidon menemään maahan ja tottelemaan muutenkin paremmin? (tietenkin toistoilla)
Hihnassa kävely on aika... Huonohkoa, collieni on kyllä hyvin riehka joten voiko sillä olla osaa? Ulkona voi pitää vapaana, mutta joskus saattaa lähteä ihmisten luo jos niitä näkee (Hyvin ihmisrakas koira) kuitenkin yleensä tottelee tänne tulon..

2

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ftghfth

      Paino kuulostaa normaalilta. Kasvurypähdykset tulevat eri koirilla eri aikaan ja lihasmassan kehittymistä voi joutua odottamaan vielä reilun vuoden verran. Varo vain, ettet lihota koiraa!

      Googlesta löytyy vinkkejä temppujen opettamiseen, samoin kirjastosta voi lainata kirjoja. Jos koiralla esiintyy muuta liikkumishaluttomuutta (esim. ei halua hypätä tai kieltäytyy portaiden kiipeämisestä), niin täytyy huolestua koiran terveyden puolesta. Omalla koirallani samanlaiset oireet kertoivat jo erittäin pahaksi äityneestä lonkkaviasta :/

      Koirasi on vielä pentu. Se lopettaa hermojesi raastamisen 2-3 v. iässä :D Naksutinkoulutuksesta voi olla apua. Samoin lenkit kannattaa pitää sen verran lyhyinä, että oma kärsivällisyytesi riittää etkä hermostu koiralle. Laadukas, n.2 m nahkainen talutin ja siihen sopiva puolikuristava panta ovat hyvät välineet remmikäytöksen opettelussa.

    • Mun koira painoi vähän reilu kolmikuisena 9,5 kg, joten tuo paino ei tunnu vielä kovin pieneltä. "Päiväkirjamerkintäni" mukaan se oli kahdessa viikossa kasvanut reilun kilon. Ootko ollut kasvattajaan yhteyksissä?

      Ei pentu voi vielä mitenkään osata kaikkea. Jatka opettamista kärsivällisesti. Oletko miettinyt tottelevaisuuskurssia? Netin kautta on vaikea neuvoa ratkaisuja ongelmiin, kun se ongelma voi olla mitä tahansa. Voi olla, ettei koira vaan ole vielä oppinut sitä asiaa, tai pentu ei jaksa keskittyä, tai ei ole harjoiteltu tarpeeksi, tai koiralla ei riitä motivaatio.

      Mä ite opetan maahanmenon viemällä namin koiran etujalkojen väliin ja palkkaamalla, kun se laskee etupäätä. Sitten kun se sujuu, alan vaatia takapään laskemistakin. Sitten voi häivyttää houkutuksen ja yhdistää liikkeeseen käskysanan. Muita tapoja on napata makaaminen arjesta eli palkata koira aina kun se menee muuten vaan maata ja sitten yhdistää käsky siihen. Jotkut taas houkuttelee namilla koiran matelemaan jalan alta, jolloin se menee maahan. Sitten se jalka häivytetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      28
      4068
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      45
      2105
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      45
      1330
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      82
      1185
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1138
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1106
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      49
      1047
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      935
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      861
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      57
      845
    Aihe