Omistan pk collien joka on iältään vasta 4kk, mietin vain että onko kasvu normaalia/muu kehitys.
Collien säkää en osaa arvioida, mutta painoa on n. 11kg, normaali? Collieni vain näyttää niin pieneltä. Collien on narttu.
Entä mites tämä muu kehitys, collie osaa istua pyynnöstä, odottaa, tulla luokse. Mutta maahan meno ei oikein onnistu. Miten saisin tämän neidon menemään maahan ja tottelemaan muutenkin paremmin? (tietenkin toistoilla)
Hihnassa kävely on aika... Huonohkoa, collieni on kyllä hyvin riehka joten voiko sillä olla osaa? Ulkona voi pitää vapaana, mutta joskus saattaa lähteä ihmisten luo jos niitä näkee (Hyvin ihmisrakas koira) kuitenkin yleensä tottelee tänne tulon..
Onko kasvu normaali?
2
475
Vastaukset
- ftghfth
Paino kuulostaa normaalilta. Kasvurypähdykset tulevat eri koirilla eri aikaan ja lihasmassan kehittymistä voi joutua odottamaan vielä reilun vuoden verran. Varo vain, ettet lihota koiraa!
Googlesta löytyy vinkkejä temppujen opettamiseen, samoin kirjastosta voi lainata kirjoja. Jos koiralla esiintyy muuta liikkumishaluttomuutta (esim. ei halua hypätä tai kieltäytyy portaiden kiipeämisestä), niin täytyy huolestua koiran terveyden puolesta. Omalla koirallani samanlaiset oireet kertoivat jo erittäin pahaksi äityneestä lonkkaviasta :/
Koirasi on vielä pentu. Se lopettaa hermojesi raastamisen 2-3 v. iässä :D Naksutinkoulutuksesta voi olla apua. Samoin lenkit kannattaa pitää sen verran lyhyinä, että oma kärsivällisyytesi riittää etkä hermostu koiralle. Laadukas, n.2 m nahkainen talutin ja siihen sopiva puolikuristava panta ovat hyvät välineet remmikäytöksen opettelussa. Mun koira painoi vähän reilu kolmikuisena 9,5 kg, joten tuo paino ei tunnu vielä kovin pieneltä. "Päiväkirjamerkintäni" mukaan se oli kahdessa viikossa kasvanut reilun kilon. Ootko ollut kasvattajaan yhteyksissä?
Ei pentu voi vielä mitenkään osata kaikkea. Jatka opettamista kärsivällisesti. Oletko miettinyt tottelevaisuuskurssia? Netin kautta on vaikea neuvoa ratkaisuja ongelmiin, kun se ongelma voi olla mitä tahansa. Voi olla, ettei koira vaan ole vielä oppinut sitä asiaa, tai pentu ei jaksa keskittyä, tai ei ole harjoiteltu tarpeeksi, tai koiralla ei riitä motivaatio.
Mä ite opetan maahanmenon viemällä namin koiran etujalkojen väliin ja palkkaamalla, kun se laskee etupäätä. Sitten kun se sujuu, alan vaatia takapään laskemistakin. Sitten voi häivyttää houkutuksen ja yhdistää liikkeeseen käskysanan. Muita tapoja on napata makaaminen arjesta eli palkata koira aina kun se menee muuten vaan maata ja sitten yhdistää käsky siihen. Jotkut taas houkuttelee namilla koiran matelemaan jalan alta, jolloin se menee maahan. Sitten se jalka häivytetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1812598Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2301447Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus841310- 791194
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401186Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1331075Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin111022Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116900Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.27871Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78810