Suomeen saatava eläkekatto

eläkekatto kannateta

Joidenkin maiden käytännön mukaisesti eläkekatto olisi hyvä idea turvaamaan tulevien sukupolvien eläkkeenmaksu. Aivan käsittämätöntä, että jotkut saavat miljoonatulojen perusteella älyttömiä eläkkeitä. 50000€ olisi hyvä raja sillä rahalla tulee erittäin hyvin toimeen kuka tahansa miljonääri.

15

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _juuri_näin_
      • okmnjhyt

        Sinä maksat:Liliukselle eläkettä yli 40 000 euroa kuukaudessa!


        Liliukselle eläkettä yli 40 000 euroa kuukaudessa.

        Valtion Energiayhtiö Fortumin toimitusjohtaja Mikael Lilius,KOK, 59, ei jää tyhjän päälle, vaikka lopettaa työt yhtiössä joulukuussa. Häntä odottaa seuraavaksi Fortumin maksama lisäeläke, joka takaa hänelle täydet eläke-edut 60–62-vuotiaana.

        Fortumin vuosikertomuksen tietojen mukaan hän saa 60 prosenttia palkasta ja palkkiosta 60 vuoden iässä, mikä pelkän palkan perusteella laskettuna on 43 000 euroa kuukaudessa elämänsä loppuun asti.

        Ei ole ihme, että Fortumin maksut Liliuksen eläkkeeseen ovat olleet viime vuosina huomattavat eli noin miljoona euroa vuodessa. Maksut ovat paisuneet, vaikka esimerkiksi optio- ja osakepalkkiot eivät sitä kartuta.

        Sama koskee muitakin johtoryhmän jäseniä.

        Optiojärjestelmä tuotti Liliukselle parhaimmillaan 11 miljoonan euron lisätulot vuodessa,
        ja ensimmäisestä osakekannustimestakin irtosi 2008 vielä 2,2 miljoonaa euroa.



        http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Liliukselle eläkettä yli 40 000 euroa kuukaudessa/1135244908799


        SUOMEN SAATAVA ELÄKEKATTO KUTEN KAIKISSA MUISSA EU-MAISSA ON!!!..


    • peisos ronninen

      Eläkekatto ja heti. Kaikille tasan tonni.

    • eläkeukko

      . On perusteltua vaatia rajoittaa eläkkeitä, sillä eläkkeensaajat ovat tavallaan sosiaalitukien varassa, vaikka se onkin kerrytetty palkkaperusteisesti. Eläkeleikkuria käyttämällä saataisiin tätäkin julkista kustannusta edes vähän leikattua. Mallia voitasiin ottaa esim. Kelan päivärahoista, jotka nekin leikkautuvat tietyn tason jälkeen. Samoin työttömyyskorvaukset joten kovasti olen ihmetellyt niitä kannanottoja, jotka vetoavat tähän ansaintaperusteeseen.

    • Kukaan ei ole eläkkeellä toista arvokkaampi. Tasaeläke olisi perusteltua. Tutkimuksen mukaan tämän hetken tasolla 1500e/kk, sillä pärjää hyvin haastattelujen mukaan.

      Jos sitten tuolla ei pärjää niin kyllä suurituloinen ehtii säästää sukanvarteen työuransa aikana ja ymmärtää ottaa oman eläkevakuutuksen.

      • kunnon-eläke-mulle

        Työikäisen suurituloisuus tai pienituloisuus ei ole pelkkää sattumaa. Siihen vaikuttaa oma toiminta. Sen on vaikutettava myös eläkkeisiin. Muuten ei kannata töitä tehdä ja elättää itsensä ohella vielä sosiaalitapaukset.

        Sinä olet maksanut vähemmän tai et ollenkaan eläkevakuutusmaksuja, joten sinulle kuuluu pienempi eläke kuin minulle. Eläkeläiset ovat erilaisia.


      • Jos vaan olisi se kaikille sama takuueläke. Jos niin hyvin tienaat niin maksa sitten omaeläkettä vanhuutesi varalle. Miksi sitä pitäisi muille maksaa? Koska kuolet?


    • avovankila-Suomi

      Ei mikään uusi ajatus, mutta paremmaksi muuttuu mitä enemmän eläkeläisiä alkaa olemaan.

    • IhanaaTyhmyyttä

      Ette tunnu ymmärtävän edes eläke järjestelmää.

      Yksityisen sektorin isot eläkkeet ovat hyvä rahan tuottaja valtiolle.
      Ette tunnu ymmärtävän kuinkapaljon isotuloinen maksaa eläkemaksuja työssäollessaan.

      Joten yhteiskunta tarvitsee lisää yksityisensektorin suurieäkkeisiä eläkeläisiä.

      Se että tulee eläkekatto, johtaa johonkin talousjärjestelyyn ja valtiolta jää hirvittävä määrä tuloja saamatta!

    • glgkgkhkg

      Muuttakaa Venäjälle, siellä on eläkkeet aika samanlaisia.

    • outoonnykytilanne

      Kyllä eläkekatto paikaallaan olisi,mutta joku progressiivisuus töitä pitkään ja vähemmän tehneiden välillä on oltava eläke kun on jonnninmoinen kannustin myös pitkiin työuriin. Ongelma on vain se ,että eläkjärjestelmämme ei ole yhtenäinen,eikä sitä koskevat asiat ole yksioikisesti hallituksen päätösvallan alla. Elkekassojen toimissa ja nykysessä järjestelmässä on ihmeellisyyksi joita tulisi korjata mikäli yhtenäiseen kattavaan eläkejärjestelmään päästään,jossa eläkekatto on määriteltynä.
      Yksi ihmeellisyyksistä on se ,että noita ns. työläisten varallisuuksia voi käyttää työeläkehalituksen jäsen omaan vaurastumiseen ,niin tuosta asian ymmärtäisi:

      http://yle.fi/uutiset/3-9294389

      Eikö tuo ole eettisesti ristiriitaista tai jopa laitonta,kun omiin tarpeisiin voi hyödyntää omaa asemaa omiin taloudellisiin itresseihin ,instanssin rahoituksella jonka asioita on hallinoimassa?

    • JuuKylläKiitos

      Tehkää nyt joku kansalaisaloite tuon eläkekaton saamiseksi.
      Tuskin kellään on sitä vastaan, jos vaikka joku 4-5 tonnia rajaksi laitettaisiin ja myös takautuvasti.

      • Anonyymi

        olen 70v,tehnyt yli 25v 2työtä,ollut jakajana35v saan eläkettä 2100 brutto,kannatan 3500-4000€ kattoa siirrettävä osa pienimmille työeläkkeen saajille


    • kannustinoltava

      Kyllä eläkkeen pitää olla suhteessa työaikaiseen ansiotasoon ja työuran pituuteen. Tämä kai on selvä, vaikka sellaiset, jotka eivät ole olleet lainkaan töissä tai ovat olleet vain vähän töissä, mielellään ottaisivat tuhansien eurojen eläkkeen.

      Moni ei enää töihin mene, jos eläke tulee olemaan samaa tasoa kuin niillä, jotka ovat koko työikänsä elättäneet itsensä muiden raatamilla rahoilla.

    • Anonyymi

      4000 € katto,ylimenevä osa pienimmille työeläkkeen saajille.mitkä puolueet kannattavat? tai niinsanotut kansaa edustavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      295
      46140
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      54
      11548
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      276
      11194
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      58
      9946
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8759
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      311
      6857
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      19
      3909
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3606
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      87
      3475
    10. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3470
    Aihe