Kantasuomalaisten kreikkalaistyyppiset eläkkeet kuolleilta

_Karpo_

Toisin kuin iltalehtien lööpeissä olevat mamujen kultahampaiden maksu valtion piikkiin, tämä tarina on totta. Todella läheltä nähtynä ja dokumentit luettuina, voin tämän sanoa.

Olipa kerran nainen, jolla oli pari lasta edellisestä liitosta. No, uusiin naimisiin ja uusi lapsi tekeille. Mies vihaa naisen edellisen liiton lapsia, eikä ole missään tekemisissä heidän kanssaan. No, mies kilahtaa parin vuoden kuluttua ja listii itsensä.

Tämä ei ole surullinen tarina, sillä mielenvikaisesta miehestä oli näin lyhyesti sanottuna ihan hyvä päästä eroon. Tämä siis lyhyt versio, mutta tiivistettynä juuri näin...

Hyväpalkkaisen mullan alle päätyneen miehen vaimo, lapsi ja vaimon muut lapset eivät onneksi jää ihan heitteille. He kaikki saavat eläkettä (en tiedä onko oikea nimi) yhteensä 5500 euroa kuussa käteen yhteensä. Myös edellisen liiton lapset (satoja euroja kuussa), vaikka eivät miehen kanssa olleet juuri tekemisissä ja heillä on elävä isä, joka maksaa elatukset jne ihan normaalisti. Eläkkeet juoksevat noin 15 vuotta eli tässäkin kuussa. Vanhin (ei oma lapsi), täytti 18v ja silloin eläke lakkaa periaatteessa, mutta ei Suomessa tai Kreikassa. Hän saa nyt useita satasia ainakin pari vuotta sopeutusrahaa eli ihan yhtä paljon kuin ennenkin. Hän on siis työssäkäyvä ihminen, joka ei ko miehen kanssa ollut juuri tekemisissä, muistutan.

Onhan tarina surullinen, mielenhäiriöt, itsemurhat jne. Ainahan ne on. Mutta laskekaapas tuosta nuo eläkkeet. Pisimmillään ne jatkuvat yli 20 vuotta tuollaisina.

Jos kyseessä olisi yksityinen vakuutus, niin lesken ja lasten huoleton elämä olisi vain hieno asia. Mutta tämän kaiken maksaa KELA, eli Suomen kansa. Olen siis nähnyt KELAN-kuitit ja päätökset...

Kuinkahan paljon näitä on? Kuolemahan voi olla lottovoitto tässä maassa. Luulin, että tällaista on vain jossain Kreikassa ja nekin uutisankkoja. Onpa tämäkin nyt sitten tullut nähtyä.

Mä maksan paljon veroja per kk. Silti tarvitaan aika monta tällaista hyvätuloista maksajaa, että tuon kuolleen perillisten leveä elämä maksetaan. Tiedän kuolleen miehen liksankin, eikä hänenkään veroeuronsa riittäisi edes puoleen.

Joku MOT-ohjelma tai vastaava voisi tuoda nämä tarinat esiin ja kaiken kansan tietoon.

2

180

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ootkade

      Kateus on kansan huvi.

      • oonkade

        Ehkä vähän, mutta onhan tuo koomista, kun ns ulkopuoliset, jotka eivät edes ole oikeutettuja perintöön, saavat kuitenkin 15 vuotta eläkettä ja sen jälkeen vielä sopeutustukia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      39
      1128
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      696
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      199
      566
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      499
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      46
      498
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      473
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      174
      462
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      447
    Aihe