Millainen poltettava dvd-levy kävisi sellaiseen tarkoitukseen, kun polttaisin sinne videoita, .mp4 tiedostoja ja olisi tarkoitus saada toistettua niitä vanhemmallakin dvd-soittimella, muttei ole onnistunut, soitin ei levyjä ole pystynyt lukemaan. Joten millainen poltettava dvd-levyn pitäisi olla, vai tuleeko tiedostomuodon olla jokin muu kuin .mp4? Uudemmat soittimet (bluray, ja dvd) tietysti avaavat lähes kaikkia levyjä ja tiedostomuotoja, mutta tarkoitus olisi että saisi toimimaan vanhemmillakin dvd-soittimilla. Olen kokeillut useampia levyjä, joten onko vika tiedostomuodossa, levyn tyypissä ('R-' - 'RW ') vai levyjen kirjoitus/luku nopeuksissa? R-,R ja RW eivät ainakaan toimineet MP4:na, vanhemmissa dvd-soittimessa eikä PS2:kaan.
Millainen dvd-levy polttamiseen?
`Kysymys,
3174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
DVD-R ja poltto esimerkiksi CDBurderXP ohjelmalla.
Pitää olla Mpeg2 muotoon poltettu jos soitin ei muita tiedostomuotoja kykene toistamaan.
Ihan Dvd R levyt pitäisi toimia lähes kaikissa, sinunkin tapauksessa formaatti on väärä tiedostossa.
Poltto softissa voi olla suoraan tuo poltto dvd muotoonkin.
https://cdburnerxp.se/help/Data/create-video-dvd
Tuossakin kannymanin ehdottamassa softassa löytyy dvd poltto ominaisuudet mutta jos se ei suoraan osaa sitä mpeg4 convertoida niin käytä siihen jotain muuta softaa, vaikkapa ilmaista handbrakea, mutta varmista lopputuloksesta että ääni on synkassa.
Itse convertoin kyllä ihan Mpeg2 muotoon suoraan jos on tarkoitus dvd soittimissa saada varmasti toimimaan.
https://handbrake.fr/
No kyl mp4-tiedostot toimii (lähes...pakko laittaa jos joku kiinanpommi ei tuekaan) kaikissa 10 vuotta nuoremmissa DVD-soittimissa ihan natiivina, mutta pitää huomata, että mp4 voi sisältää erilaista dataa ja kaikkea waretettua mp4-tiedostoa ei pysty toistamaan jos on vähän eksoottisempaa sisältöä kääreessä. Tiedoston voi konvertoida nopeastikin vaikka Avidemuxilla toimivaksi mp4:ksi.
Toinen on polttonopeus, vanhemmat varsinkin on nirsoja ja yli 4x nopeudet ei välttämättä toimi, samoin tietynmerkkiset aihiot ei toimi. Vielä kun itse harrastin DVD-perseilyä niin poltto 2x nopeudella merkitsi sitä, että yhteensopivuus parani huomattavasti. Jotkut aihiot ei toimineet vaikka olis tehnyt mitä.