mielenterveydestä

Millä tolalla Puolangalla on mielenterveystyö? saapiko sinne hyvin aikoja? Muualle muuttanut ihmettellee.
24489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Huono on mielenterveys Puolangan nuorisolla. Näkee esimerkiksi tälläkin palstalla Elenasta kirjoittajat, ovat mieleltään järkkyneitä kaappi homoja. Eihän moinen asia terveitä kiinnosta . Mitenhän tämmöisen joukon kanssa terveysviranomaiset toimii, kun kaapista aletaan tulla ulos, sadoin tärähtäneiden yksilöiden käsikynkässä. On meinaan haastetta kallonkutistajille.

Äänestä
  • Tohhtoorin pitäisi tietää, ettei omena kauas puusta putoa. Pitäisikö ensin tutkia nuorison vanhempien mielenterveys ja siirtyä vasta sitten nuoriin?

    Äänestä

Olisko Elenalla asiaa tohtorille , että osaisi lopettaa tuon valehtelun palstoillaan itsestään ,ei tarttisi muiden oikoa asioita!!!!

Äänestä

Mielenterveystoimisto on rangaistuspaikka, jonne läkärit lähettävät potilaan kun eivät halua tai eivät osaa tehdä tiagnoosia fyysisestsä sairaudesta. On kai se halvempaa kuin laittaa kalliimpiin kokeisiin tai kuvausiin. Varsinkin se vanhempi akka on kauhea siellä toimistossa. Usein asiatonta kohtelua ja heitteelle jättöä.

Äänestä
  • Olisihan se pitänyt tietää ettei tällä palstalla saa asiallisia vastauksia :(

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Olisihan se pitänyt tietää ettei tällä palstalla saa asiallisia vastauksia :(

    Et ole yksin, sinulla on kaikki ystävät. Ota heität osaksi elämääsi.

    Äänestä

Kuulkoapa puolankalaeset

Jättäkää Elena (Aleksi) rauhaan jo lopultakin. Hänen asiat ei kuulu muille, pitäis se alkaa tajuamaan lopultakin. Ihmetyttää tuollaiset kirjoittelut, miksi pitää nähdä vaivaa toisten asioissa noin paljon. Mikä teitä oikein vaivaa! Menkää itseenne...

Äänestä
  • Julkisuudessa olevilla henkilöillä sattuu nyt vaan olemaan niin, että asiat (jos ne eivät kuulu), niin sitten näkyvät muille. Ei kannata pyrkiä julkisuuteen, jos haluaa omaa rauhaa. Julkisuudessa on kaksi puolta; menestys, jonka vastapainona tulee lokaa niskaan. Ne on vaan kestettävä, jos haluaa paistatella valokeilassa.

    Äänestä

Pyytäkää appuo lestatialaisilta he osaavat mielenrauhanne tasaannuttaa pahoilta ajatuksilta,,

Äänestä

On kunta/Attendo järjestänyt "hyvin" , siinä on mielenterveystoimiston ja sostoimiston tilat samassa lyhyessä käytävän pätkässä. Ovet ovat vaan vastakaisilla puolilla. Ja ovet selällään, no ns. yksilösuoja tai mikä se nyt olikaan on kait tarkoituksella jätetty täysin "avoimeksi". Lisäksi muita vastaanottotiloja on saman käytävän päässä, vain ovi välissä. Tästä en löytänyt taannoin paikallislehdestä juttua ollenkaan.

Äänestä
  • Elä ees eppäile paikallislehti on puolueeton tasapuolinen ja yksin paikallisista asioista kertoileva tolokku totuuven eänitorvi....mitä nyt sepe antaa kaverille lehentekkoon ruskeassa kirjekuoressa pikku kannustimia ja ohjeita. Kunnasta syötetty propakantasoppa taas valmis painoon ja levikkiin.

    Äänestä


Nyt kaikki mielenosoituksiin terveyskeskuksen avajaisiin : Lääkäri aikoja ei saa kuin suhteilla, lähetteitä ei saa erikoislääkäreille, Kajaaniiniin menevät lähetteet ovat turhia koska potilas ehtii kuolla ennen kuin sinne pääsee ja jospääsee kukaan ei lue vastauksia Puolangalla. Mitään hoitosuunnitelmia ei ole,eikä hoitajat ja lääkärit keskustele keskenään. Potilaat on heitteellä,varsinkin eläkeläiset ja vanhukset. Taitaa tulla taas ennätys kuolleista, niin kuin viimmevuonna.

Äänestä
  • Lääkäriin ei ole monikaan päässyt syksyn aikana kun ei ole niitä ajanvarauslistoja. Jos pääsee hoitajalle tai lääkärille asiat ei etene. Kunhan vaan jotain ovat tekevinään.Attenton voitot taitavat olla pääasia, ei hoitotulos. Tämä systeemi ei toimi sen paremmin kuin maakunnan aikana.

    Äänestä

Huonolla tolalla. Näkee jo keskusteluaiheista.

Äänestä
  • Puolankalaiset ei ossaa näköjään tehä muutaku valittaa. Hyvinhän teille on sosiaali- ja terveyspuoli järjestetty. Uusi sairaala ja kaikki. Turhaan vingutte täällä.

    Äänestä

  • tyhjästä marisijat kirjoitti:

    Puolankalaiset ei ossaa näköjään tehä muutaku valittaa. Hyvinhän teille on sosiaali- ja terveyspuoli järjestetty. Uusi sairaala ja kaikki. Turhaan vingutte täällä.

    Vedä ulkopaikkakuntalainen vittu päähän ja vedä käteen, vittuoako täällä kommentoit, ei sulle kuulu ? Tukehdu surkeuteesi ääliö.

    Äänestä

  • surkeudenhuippu kirjoitti:

    Vedä ulkopaikkakuntalainen vittu päähän ja vedä käteen, vittuoako täällä kommentoit, ei sulle kuulu ? Tukehdu surkeuteesi ääliö.

    Sieltä tulikin asiallinen vastaus. Kukaan normaalit käytöstavat omaava AIKUINEN ei vastaa tuolleen ;) vai ootko sie niitä paljon kehuttu "elämän korkeakoululaisia"?

    Äänestä

  • tyhjästä marisijat kirjoitti:

    Sieltä tulikin asiallinen vastaus. Kukaan normaalit käytöstavat omaava AIKUINEN ei vastaa tuolleen ;) vai ootko sie niitä paljon kehuttu "elämän korkeakoululaisia"?

    Jaksat vetää ja jauhaa paskaa, olet huippu, tukehdu äitis tissiin perkeleen toope.

    Äänestä

  • jauhatpaskaa kirjoitti:

    Jaksat vetää ja jauhaa paskaa, olet huippu, tukehdu äitis tissiin perkeleen toope.

    lopeta jo tuo lapsellinen kitinä, häpäset tämän kylän maineen rippeetkin

    Äänestä

  • penikka kirjoitti:

    lopeta jo tuo lapsellinen kitinä, häpäset tämän kylän maineen rippeetkin

    Kyllä henkiseesti sairas olet olet olet , kuka händyyn vetäjä hän sen tekee, sinut pitää hirtää munista homo.

    Äänestä

Ei ne aiheetta vingu, aina on taustoja, joita ei noin pieni tk pysty,tai huomaa hoitaa.

Äänestä
  • Olisi hyvää silmien aukaisua hoitohenkilökunnalle, kun olisi kolmen vuoden välein viikon vaihto toiseen,miel.isompaan TK yksikköön,ns kierrätys joka on osoittautunut monella alalla aukaisemaan silmäluomia unesta ja änkyryydestä,nähtynä erilaisia toimintamuotoja.Nyt kolmekymmentä vuotta toistetaan samaa,kuvittelemalla että muuta ei ole olemassakaan mitä itse kuvittelee,,,
    oppiminen uutta ei ole tuskaa,,,

    Äänestä

  • rektorantti kirjoitti:

    Olisi hyvää silmien aukaisua hoitohenkilökunnalle, kun olisi kolmen vuoden välein viikon vaihto toiseen,miel.isompaan TK yksikköön,ns kierrätys joka on osoittautunut monella alalla aukaisemaan silmäluomia unesta ja änkyryydestä,nähtynä erilaisia toimintamuotoja.Nyt kolmekymmentä vuotta toistetaan samaa,kuvittelemalla että muuta ei ole olemassakaan mitä itse kuvittelee,,,
    oppiminen uutta ei ole tuskaa,,,

    Elä hupata. Puolangan hoitohenkilökunta laetettas samalle illalle iltavalpulla takaisin, mihin vaihto-oppilaaksi muka menisikään.
    Kenelläkään ei riitä rimaa hipoen alalle käymä kiertokoulu, eihän kukaan oikeasti kouluja alalle käynyt, tule Puolangalle työhön.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-utelias- kirjoitti:

Millä tolalla Puolangalla on mielenterveystyö? saapiko sinne hyvin aikoja? Muualle muuttanut ihmettellee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu