Valmentajat vaihtuu, taso ei parane.

Luiro

Mikä ihme meidän suomalaisten mäkimaajoukkuetta vaivaa ?
Onko niin että määrärahat leireihin ja valmennukseen ovat supistuneet
niin ettei suomalainen yllä enää parhaaseen A-sarjaan ?
Sitä kautta myös juniorivalmennus hiipuu ja olemme kastissa Ruotsi ja Bulgaria.
Jos vielä piiri pieni pyörii ja suojatyöpaikkatyyppisesti, jolta sukunimi
Klinga kalskahtaa., olemme vajonneet tosi syvälle.
Jos päävalmentajaa on ollut valitsemassa myös Mika Kojonkoski, niin ei hyvältä näytä. Olisihan tuo Lepistön Hanski Ahosen Jannen valmentamisen lisäksi voinut ottaa koko maajoukkueen haltuun keltanokilta.
Alkaa hävettää koko touhu...

4

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka Tiili-Klinga

      Tottapa turiset.
      Ihan kuralla koko homma.
      Vielä joku Tommi Nikunenkin patsasteli pelkästään Janne Ahosen suorituksilla
      mutta jättivät juniorivalmennuksen tyystin retuperälle. Tosin joku Saksa tai Norjakin
      jyllää rahan voimalla. Siellä miehet tienaa hyvin ja kaikki on järjestettynä viimeisen päälle. Ei ihme että uusia nuoria innostuu mukaan.
      Pahin moka oli muutama vuosi sitten perustettu oma mäkkihyppääjien järjestö joka ei saanut kuin hallaa aikaan. Koska amatöörit eivät saaneet hyppääjille budjettia kasaan, porukka kuikki takaisin Hiihtoliiton helman alle. Mitä puuhastelua !!!

      • liisa3

        Aivan katastrofi on suomalainen mäkihyppy tällä hetkellä. Kaksi valmentajaa on olemassa, mutta ei vaan tule mitään. Luulisi tuohon porukkaan Janne Ahosenkin menevän heittämällä ja myöskin Jannen pojan, joka ei taida vielä ikänsä puolesta päästä, 13 v.


    • Seb Blinga

      Sukset hukassa...hohhoijjaa, ei tämä enää voi olla totta.
      No mutta kas kummaa - a-maajoukkueeseen on nostettu muuan Sebastian Klinga.
      Liekkö sukua Esalle tai Janille - vaiko molemmille ?
      Lahtelainen piiri pieni pyörii...ja tulokset sen mukaisia.

      • liisa3

        En tiedä kuka on Sebastian Klingan isä, mutta Jani Klinga on Esa Klingan poika ja Ville Klingan veli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3113
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2795
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2098
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      126
      1948
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1142
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      974
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      908
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe