Liike nettisivuillaan mainostaa ammattitaitoista osaamista, mikä ei aivan pidä paikkaansa. Vein tuossa lahjaksi saamani rannekellon otsikon liikkeeseen, niinkin vaativaan huoltoon kuin pariston vaihtoon. joo tiedetään itsekkin olisi voinut vaihtaa ja ilmeisesti olisi kannattanutkin. ajatus nyt kun oli että arvokas kello saisi asianmukaisen käsittelyn.
No saavuttuani liikkeeseen kaksi naismyyjää silmäilee ihmeissään kelloa ja toteaa "meillä seuraava pariston vaihtoaika on jossain ensiviikolla voi venyä pariinkin viikkoon, kun ei tiedetä koska tuo "jaska" tulee töihin" Siinä sitten hieman kummeksuin että onpas pitkä aika pariston vaihtoon. Seuraavaksi toinen myyjä keksikin että hän voikin suorittaa tuon paristonvaihdon. Tässä vaiheessa alkoi jotenkin hirvittämään ja totesin että "kai te nyt tiedätte että tässä kellomallissa on koneistossa pieni jousi mikä voi kadota huolimattomissa käsissä"
Tuumasta toimeen ja nainen katoaa työpöydän taakse ja huutaa kohta että "ei tähän ole tälläistä paristoa, eikä hän kyllä tiedäkkään mikä tähän kuuluisi" ja kello tulee takaisin takakansi huonosti kiinnitettynä ja naarmuisena. Sokerina pohjalla se jousi josta varoitin on nyt joko ko kaupan lattialla/roskissa tai jopa jonkun toisen asiakkaan kellossa varaosana. En suosittele.
No saavuttuani liikkeeseen kaksi naismyyjää silmäilee ihmeissään kelloa ja toteaa "meillä seuraava pariston vaihtoaika on jossain ensiviikolla voi venyä pariinkin viikkoon, kun ei tiedetä koska tuo "jaska" tulee töihin" Siinä sitten hieman kummeksuin että onpas pitkä aika pariston vaihtoon. Seuraavaksi toinen myyjä keksikin että hän voikin suorittaa tuon paristonvaihdon. Tässä vaiheessa alkoi jotenkin hirvittämään ja totesin että "kai te nyt tiedätte että tässä kellomallissa on koneistossa pieni jousi mikä voi kadota huolimattomissa käsissä"
Tuumasta toimeen ja nainen katoaa työpöydän taakse ja huutaa kohta että "ei tähän ole tälläistä paristoa, eikä hän kyllä tiedäkkään mikä tähän kuuluisi" ja kello tulee takaisin takakansi huonosti kiinnitettynä ja naarmuisena. Sokerina pohjalla se jousi josta varoitin on nyt joko ko kaupan lattialla/roskissa tai jopa jonkun toisen asiakkaan kellossa varaosana. En suosittele.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Kylläpä oli paska liike.
Ilmankos halusivat entisen omistajan nimen säilyttää, niin menee nykyisen omistajan omat mokat vielä "pitkän viisarin ja lyhyen viisarin" piikkiin. Se on tänä päivänä enemmän sääntö kuin poikkeus, että liikkeessä kuin liikkeessä on töissä vain nuoria ja taitamattomia tumpeloita, kun vanhat ja osaavat työtekijät on saneerattu pihalle kallispalkkaisina.
Aloittajan kanssa minulla samanlainen kokemus. Ovat Certinan edustaja, mutta patterin vaihdossa oli kellon takakansi naarmittu todella keljusti (olisi pitänyt ensin hoksata ottaa hihna irti ja sitten avata takakansi). Ei oikein vakuuta ;/
Niin, Kytölän Kello ja Kulta tuon taitaa nykyään omistaa...
Aika hyvä liike:D
Käyttäkää kaikki Kulta Jyrgeniä. Se on ammattitaitoinen liike.
Ei pysty. Se on siellä yksityisen parkkikyttäysfirman hyväksyjien voorumissa. Sinne en jalallani astu, mielummin ajan Tampereelle tai Jyväskylään.
Olen samaa mieltä Kulta Jyrgenistä on hyvä ja nopea palvelu Tämä nuori nainen jaksaa olla aina kohtelias ja hymyillä vanhemmallekin ihmiselle kiitos !!
Onneksi on Jämsässä yksi kelloliike joka ei viellä Rantanen meni pilalle kun omistajat vaihtui en saannut hyvää palvelua kun olisin korjuuttannut kaulaketjuni uutta vaan heti pitäisi ostaa
Tuommoista se on, kun paremmin siivoojiksi sopivat ihmiset yrittää olla kellokauppiaita.
Jyrgenillä paristo vaihtuu viidessä minuutissa eikä maksa paljon.
"Ei pysty. Se on siellä yksityisen parkkikyttäysfirman hyväksyjien voorumissa. Sinne en jalallani astu, mielummin ajan Tampereelle tai Jyväskylään"
No siinäpä mielensäpahoittajaänkyrä - vai trolli.
Olipa kumpi hyvänsä, niin oikealla asialla tuntuu olevan. Jämsässä kytät saavat kylmää kyytiä.
Ei Jämsä niin iso oo, ettei sitä vois parkkeerata vaikka sinne entisen Rantasen eteen ja siitä maleksia torin poikki Jyrgeniin.... Parhaiten auton saa parkkeerattua S-marketin parkkipaikalle ja siitä käsin asioida vaikka missä liikkeessä. Ainako sitä on päästävä siihen ihan oven eteen.
Käyttäkää ihmiset näitä oman paikkakunnan palveluita, edes niitä mitkä on hyväksi havaittu! Ei kai nyt kukaan oikeasti lähde Tampereelle tai Jyväskylään kellon patteria vaihtamaan vain sen takia, että Jyrgen on foorumissa?????
Ei ole kommenttini trolli. En ole voorumissa käynyt sen kyttävirman aloitettua parkkipaikann vahtimisen. Ja ajan kyllä Jyväskylään mielummin kuin menen voorumin liikkeisiin, koska ne hyväksyvät yksityisen kyttäfirman käytön. Aiemmin kävin rossossa ja jyrkenillä ja joskus jopa siinä vaateputiikissa, mutta en enään. Mulla on periaatteeni joista en tingi!
Se parkkikiekon käyttö on ihan helppoa ja vaivatonta, ei tarvitse pelätä
Rantasen kellon myyjää vois porata.
Saaks sieltä rintaliivejä?
antaisko se piparia?
Minulla on pitkät perinteet Forumin takaisesta parkkipaikasta.
Pidin sitä suosikkipaikkana ostoksia tehdessäni.
Siellä auto sai olla mukavalla ja keskeisellä paikalla. Ja tilaa riitti.
Mutta mitä sitten tapahtui? Tuli parkkifirma kyttääjineen sakottamaan perinteisiin tottuneita jämsäläisiä kiekon käytöstä..
Siihen loppui asiakasvirta, Sale, Jysk, tiimari, lemmikkikauppa jne..
Samoin loppui minun autoiluni entisellä suosikkipaikallani. Nykyään jätän autoni ihan mihin tahansa muualle kuin tuolle sakkorysälle!!!!!
Boikotti pitää myös täällä. Kiekkointoilijoita taitaa olla aika vähän, kun parkkipaikka on yleensä lähes tyhjillään.
Ootko hölömö kuullu kellokiekosta.
Varmaan kannattaa ajaa Jyväskylään tai Tampereelle maksulliseen parkkiin.Ja Jämsässä on muuten parkkikiekko paikkoja melkeen kaikki.
Ei mikään muu isompi kauppaliike ole parkkipaikalleen kyttää hommannut
Nää jämsäläiset on idiootteja näiten parkkikiekkojen kanssa.
Ei ole kiekonkäytöstä kiinni vaan siitä, että yksityinen kyttää parkkipaikkaa. Jos sen hoitaisi kunnallinen lappuliisa, niin ei haittaisi lainkaan.
Oot vaan kateellinen kun ne saa rahaa siitä.
Ei ne siitä mitään rahaa saa, kun sinne ei kukaan pysäköi. Mitä nyt muutamat itseään poikkeuksellisen fiksuina pitävät kiekkointoilijat.
Kyllä sain naarmut kellooni pikku viisarin aikaan ja mukavat tuoksut sieltä päin ja naarmut Jyrgenistäkin mutta oli halpakello jota luuli paremmin aukeavaksi kun sitä rassasi jälkineen,mutta palvelu hyvä ja hinnaltaan sopiva.
"tai jopa jonkun toisen asiakkaan kellossa varaosana. En suosittele. "
Ootko tosissas... :D Mitäs tämä paristonvaihtaja sulle sitten sanoi kun oli "pilannut" arvokellosi? Kai ny annoit palautetta samantien??? Turha sitä täällä on huudella jos ei liikkeessä sano.
Muutenkin tuntuu uskomattomalta että Rantasessa ihan noin toimittaisiin. Itse olen sieltä aina saanut hyvää palvelua.
Niin se että olet itse saanut hyvää palvelua tarkoittaa että toisetkin automaattisesti saavat hyvää palvelua? Heti kun tämä jousen katoaminen kävi ilmi, niin ilmoitin asiasta kyllä. Käteen jäi se että en pysty todistamaan että jousi on liikkeessä kadonnut ja myyjäthän ei sitä tietenkään ole nähneet. Lupasivat tilata uuden jousen, mutta selvisi ettei ole mahdollista saada puuttuvaa osaa valmistajalta.
No sullapa kävi sit kivasti. hah hah.
Ompas erikoinen kello jos ei varaosia saa.
En ole vuosikausiin asioinut rannekellojen patterivaihdoissa tai koruostoksilla muualla kuin Jyrgenissä. Palvelu pelaa ja hinnat kohdallaan.
Ja tyhjää parkkitilaa ihan oven edustalla.
Kiitokset vain liikkeeseen!
Muistatko käyttää lätkää, muuten voi tulla kallis patteri?
Juu kyllä muistan, ei ole vaiva eikä mikään. Ja dementiakaan ei vielä vaivaa.
Samalla reissulla tulee yleensä piipahdettua myös Moda-Kaislolla. Siellä myös kiva asioida. Laadukasta vaatetavaraa ja mukava henkilökunta.
Kiitos vain Anja muu porukka
Tyhjää tilaa on niin parkkipaikalla kuin liikkeissäkin. Harva siellä enään käy kun poikotoivat liikkeitä sen parkkivahdin takia. En minäkään kyllä ymmärrä miksi kauppiaat hyväksyvät moisen, kun asiakkaat kiertävät forumin kaukaa. Yrittäjänä olisinvaihtanut jo paikkaa.
Ja minnehän Jämsässä vaitaisit liikkeesi Forumista?
Johonkin puolilahoon hökkeliin, josta ei asiallisen näköistä liiketilaa saa yrittämälläkään.
Forum on Jämsän ykköspaikkoja. Keskellä kylää, siistit liiketilat, parkkitilaa käytössä joka päivä.
Kyse on vain jämsäläisistä jääräpäistä, jotka eivät suostu käyttämään parkkikiekkoa. Jos käyttää kiekkoa niinkuin pitäisi, niin eipä tule lappuliisa.
Kiekko tosin pitäisi laittaa kaikilla muillakin keskustan parkkialueilla. Niissä kun ei parkkivalvontaa ole, niin eipä käytetä kiekkojakaan. Ja ollaan niin polleita ja boikotoidaan Forumin liikkeitä.
Jatkakaa boikottia vain samaan malliin. Eipä ole kohta enää Jyrgeniä eikä kylän ainutta laadukasta vaateliikettäkään, siihenhän se loppujen lopuksi johtaa.
Ja Jämsä taas "kehittyy".
Kun ei suostuta niin ei suostuta. Ei niitä vaadita muissakaan tavarataloksi luokiteltavissa liikepaikoissa.
Helposti tämäkin asia olisi ratkaistu, kun palattaisiin avoimiin parkkipaikkoihin. Oikea liikemies olisi näin tehnyt kun tuotto laskee.
Olisikin vai yksi liikemies vastaamassa asioista, mutta ymmärtääkseni takana on joukko sijoittajia, joille ko. sakkofirma tarjonnut ilmaiseksi palveluaa ja he tietenkin suostuneet, ajatellen sen olevan eduksi sijoituskohteelleen, pitäen turhat parkkitilan viejät, auton seisottajat poissa. Vaan toisin kävi.
Yrittäjien useat epätoivoiset yritykset saada sakottaja pois nurkiltaan, on kaikunut kuuroille korville.
Sakottajaksi on voinut hakea työkkärin kautta, joka lapusta on työntekijä saanut oman osuuden ja loppu menee tälle sakkoyritykselle, EI kenellekään muulle. (Hauskasti joku oli tuolla ajatellut, että kiinteistössä toimivat yrittäjät saisivat jonkun osingon)
Olisi sääli menettää enää yhtään yritystä Jämsästä. Suunta on huolestuttava ja toivoisin, että kaikki tahot tekisivät tämän tilanteen edesauttamiseksi parhaansa ja vetäisivät yhtä köyttä
Molemmat liikkeet pitäisin mieluusti Jämsässä, kummassakin hyvät puolensa.
Vahinkoja varmasti sattuu joskus meille kaikille, kun ihmisiä kuitenkin vain ollaan
"Yrittäjien useat epätoivoiset yritykset saada sakottaja pois nurkiltaan, on kaikunut kuuroille korville."
Mistäs tämän tiedät. kerroppa meille tietämättömille.
Siksi tiedän näistä, kun kuulun asianomaisten lähipiiriin. Monta valitusta on asiasta tehty, mutta ei ole tuottanut toivottua tulosta.
No onhan se kumma. Kun sanoo, että jompi kumpi lähtee kyttä tai minä ja vuokranmaksu loppuu, niin luulisi tuon tehoavan.
Edelliselle Kytät kuuseen kommentoijalle:
'"Tavarataloiksi luokiteltavissa liikepaikoissa...".
Öhöm...
Missähän te Jämsässä löydätte yhdenkin tavaratalon?
Minä en ainakaan löydä yhtäkään, vaikka kävin juuri oikein perinpohjaisesti etsimässä.
Liikkeitä, jotka myyvät kaikenlaista sekalaista halpisroinaa, löytyy kylältä parikin. Mutta eivät ne ole nähneetkään oikeaa tavarataloa,
Mutta ehkä nämä jämsäläisten tavaratalokriteerit sitten täyttävät...
"Olisikin vai yksi liikemies vastaamassa asioista, mutta ymmärtääkseni takana on joukko sijoittajia,"
Aika tyhmiä sijoittajia. Kun alkaa olla talo tyhjillään, niin ei ne sijoituksetkaan paljon tuota.
"Missähän te Jämsässä löydätte yhdenkin tavaratalon?"
Kyllä Jämsän mittakaavassa S-Markettia, Cittaria, Tarvikekeskusta tai Löytötexiä voi tavarataloiksi sanoa. Forum on kokonsa puolesta niihin verrattava liikerakennus. Paitsi, että tilat ovat suureksi osaksi tyhjillään.
Luulen, että Jämsän Forum on heille yksi pisara valtameressä. Eivät tiedä sen tarkemmin missä mättää, kun ei sijoitus tuota toivottuun tapaan. Toivottavasti lukisivat tätä (tuskin)
a. Vuokrattavat liiketilat järkevämmän kokoiseksi
b. Yksityinen sakottaja hiiteen
noilla pääsisi jo aika pitkälle! Tai sanotaan, hyvään alkuun.
päivittäisivät vanhat kyltit, kertovat valheellista tietoa mm. turisteille. Tuossa muutama
Mihin Jämsänkoskella kannattaa parkkeerata?
Ilveslinnaan. Siellä on levandoorilla eli linnanherralla valtavat parkkitilat.
Kaksi hyvää ja turvallista paikkaa ovat 3 (kolmen kilsan) päässä. Vanha kaatopikkka ja Hyrsylänmutka, löytyvät varmaan netin hakukoneilta, I hope so??
Ei sitä parkkifirmaa edes enää ole
Ei ole varoitustaulut hävinneet. Vasta sitten uskotaan kun ne on viety pois.
Perustele väittämäsi. Valvojasta kertovat kyltit ovat edelleen sisäänajoväylän pielessä näkyvillä. Jos väittämäsi pitää paikkansa luulisi niiden olevan peitetty.
Tämä on suuri torjuntavoitto vihualista parkkikyttää vastaan, nyt vielä puuttuu anteeksipyyntö näiltä liikkeiden omistajilta meille asiakkaille, vasta sitten voimme harkita paluuta takasi tyhjiin liiketiloihin, hehehehehe!!
Aikoinaan Rantasien aikaan menin kys.liikkeeseen myös paristonvaihtoon, Rantanen siis pitkäv sanoi että emme vaihda paristoa koska kello ei ollut siitä liikkeestä ostettu, en ole käynyt liikkeessä sen jälkeen ps.lähes 20 vuotta.
Hyvä, että se "pitkänviisarin" mulqvisti lähti Jämsästä pois. "Lyhyt viisari" taas haisi siellä takahuoneen kaivertamossaan viinalle kuin rankkitynnyri.