Sopiiko Lappis perheeseen..

Elääkin

Sopiiko lappis sellaiseen perheeseen jossa on 13,11,5v lapsia sekä kani ja kaksi kissaa

10

260

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Serre

      Ei ole mulla kokemuksia

    • Vastatkaa HEII

    • labunteri

      Riippuu koirasta, kissoista, lapsista, vanhemmista ja kuun asennosta. Meillä on v a n h a labbis ja keski-ikäinen pupu ja ne katsoo toisiaan välinpitämättömän halveksien muttei pelkää. Sama lapukka nuorempana lähti jahtaamaan vaikka syksyn lentäviä lehtiä ja kanin se olisi höyhentänyt.

    • labbiksen omistaja

      Sopii kunhan koira koulutetaan kunnioittamaan muita perheenjäseniä sekä muita eläimiä, jahdata ei saa missään tapauksessa! Labbis vaatii paljon liikuntaa ja kiintyy laumassaan vain yhteen ihmiseen, tämä on minun kokemus labbiksesta joka elää kahden aikuisen, lasten ja muiden eläinten keskellä.

    • labradoristi

      Meillä oli aikoinaan labradori ja se kiintyi kyllä niin aikuisiin kuin kahteen lapseen syvästi. Oli perheenjäsen. Labradorit kaipaavat liikuntaa kohtalaisesti ja niiden kanssa olisi hyvä vaikka harrastaa jotain. Muistattehan, että labradorit ovat NOUTAJIA, eli metsästyskoiria. Kenties vanhin lapsista kiinnostuisi esim. TOKOSTA tai perheen isäntä sorsametsästyksestä? Labbikset osaa olla aikamoisia ilosia höseltäjiä, mutta kyllä ne osaavat joskus olla itsepäisiäkin. Koira pitää kouluttaa hyvin ja tarjota riittävästi aktiviteetteja. Koko perheen täytyy vetää samaa köyttä, eli kaikki kohtelee ja kouluttaa koiraa samalla tavalla. Nuorimmalle lapselle pitää kädestä pitäen näyttää, että koira on perheenjäsen eikä leikkikalu. Koira on koko perheen, eli sitä ei pidä ottaa vain koska lapset haluaa. Vastuu koirasta on aina vanhemmilla.

      Kissoista en tiedä miten tulevat toimeen. Luulisin koiranpennun rodusta riippumatta kiintyvän myös kissoihin, mutta eri asia on kestävätkö kaikki kissat koiraa. Sama juttu on varmasti kanin kanssa.

    • Itse kasvoin lapsuuteni perheessä jossa labbis oli ensimmäisiä leikki kavereitani , samassa taloudessa oli myös lemmikki pupuja ulko kopissa ja paljon kissoja eikä koskaan ilmennyt mitään ongelmia että olisi jahdannut kissoja tai ajanut pupuja takaa , päin vastoin uteliasta tuijotusta kyllä kopin ulkopuolella mutta ei mitään tappo viettiä ,
      joten suosittelen lämpimästi.

    • kanifani

      Mikä labbis ees on?

    • kanifani

      Onko labbis labratorinnoutaja?

      • lumier

        Labbis eli labradorinnoutaja


    • labbis125

      Labbis sopii perheeseen;missä on lapsia.On lapsiystävällinen ja iloinen.Itselläni on ollut 3 labbista ja ajatuksena on ottaa labbis-pentu.Suosittelen!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2160
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      182
      1948
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      855
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe