Itse en juurikaan mitään, heräsin n klo 10 keitin aamun kahvit, rauhassa istuskelin ja nautin kahvistani samalla katselin kadulle kiireisiä ihmisiä. Kävin kirjastossa lukemassa päivän lehdet ja nyt pitäisi jotain ruokaa alkaa vääntämään näistä mitä hain leipäjonosta :) Ihan verkkaisesti siis nämä työttömän päivät sujuu ja olen huomannut että sitä mukavampi olo minulla on mitä enemmän pihalla paukkuu pakkanen :) En todellakaan haluaisi nyt olla töissä pakertamassa niskalimassa.
Mitä olet työtön tänään pakkaspäivänä puuhaillut?
Menee se näinkin :)
15176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kävin hakemassa kaksi 0.99€ appelsiinipussia k-kaupasta.
Teen niistä mehulingolla hyvvee mehua. Laitoin myös punajuurta, päärynää, salaattia, tomaatin, parsakaalia. Aika hyvä tuli.
Miettiny että mitä tavaroita veis kirpparille, että sais rahaa.
Torppalaisena heräsin klo 5.00 ja hoidin aamutoimet ja eläimet. Sitten kolasin lumet, iso urakka ja iso alue. Hiki tuli. Sitten hain klapit, usean kerran niitä, kun on tulossa kova pakkasilta ja yö. Lämmitin pönttöuunin.
Kymmeneltä tein pikasoppaa linsseistä, sipuleista ja nahistuneista tomaateista. Lämmitti. Otin sen päälle mojovat tirsat.
Iltapäivällä taas ulkohommiin, puuhastelua riittää niin autotallissa kuin liiterissäkin. Tein 3 kilometrin pikalenkin. Toppapuku lämmitti ja koiralla oli takki.
Lämmitin jo makkarin pönttömuurin ja nyt palaa toisen huoneen pesässä. Sitten sytyttelen vielä tuvan kamiinaan tulen ja lähden kauppaan vaikka jäätelöä hakemaan kävellen. Puita pitää hakea vähintään huomista varten sisään.
Lumityöt tekee isäntä traktorilla. Juotiin aamukahvit seitsemältä. Hän katsois päiväsarjat, jos olisi kotosalla. Imuroidakin voisi ja tuulettaa jotain näin pakkasella. Miksi nukkua valoisaan aikaan ja valvoa pmeällä?
Paskan tein aamulla heti aamukahvin jälkeen, siinä suurin saavutus tälle päivälle.
torttuako väänsit
nukuin iltapäivään avovaimon kaa. Meillä oli vieraita ja syötiin herkkuja,kahvia,kakkua,pullaa,mehua. tilattiin 4 pirtsaa ja tehtiin slaisseja. Vieraat lähti, rakastelitiin vaimon kaa,saunottiin ja syötiiin lisää.tätä kirjottaessa vaimoni laittoi talkkia nivusiini.On hiertynyt urheilusta,avovaimoni on sairaanhoitaja ja hellä hoitamaan.
Laskin rahojani eilen, minulla on yli 20 000€ tilillä rahaa ja ansiosidonnaisia tulee joka kuukausi 1500€ nettoa.
Huomenna elokuviin,päivänäytökseen. Nyt katotaan rallennettuna ekat jaksot sarjasta kuudes aisti. onkohan hyvä sarja?
Ensi kuussa etelän aurinkoon..
Aika amatöörityöttömiä täällä kun heräävät jo 10 aikaan. Itsehän käännän kylkeä sängyssä yleensä 16:00 - 17:00 asti.
Moikka Läski !
Ihan hyvä asenne sulla, mäkin herään joskus noin. Nyt menin ajoissa nukkumaan ja heräsin kello 4 yöllä. Söin hyviä ruokia mitä jääkaappi täynnä, mm ananasta, spagettia, pepperoneja, turkkilaista jugurttia.
Mä käyn kuntosalilla ja ryhmäliikunnassa usein, joskus 2-3 kertaa päivässä. Tänään ehkä katon tässä muutaman tunnin tv -tallennuksia mitä mulla on satoja tunteja, mulla MTV-total paketti. Ehkä meen aamusalille kello 10.
Dokaaminen ja pitkäään nukkuminen (tai vaan toinen noista) on myös kivoja juttuja, nyt nautin urhelullisesta elämästä, on sellanen ajanjakso.
Vuorokausirytmi kusee sun tavalla, mutta se ei haittaa koska kaupat on pitkään auki, mieluummin käynkin "ei ruuhkaaikaan" kaupassa, tai vaikak autolal ABC:llä, kuin kattelen pitkiä kassajonoja ja äkäsiä stressaantuneita duunareita jotka on just päässy kotiin v-maisen työpäivän jälkeen.
Uimassakin käyn, onneksi työttömät saamme lipun alle puoleen hintaan ja kiva ettei stressantuneita matalanplkan duunareita ole altaissa arkipäivisin. Uin 1-2 kilsaa kerralla ja mulle menee kyllä lähes tunti 2 kilsaan.
JOKAISEN varakkaan työttömän, kuten mä, tulisi kokeilla sitä dokailua ja laiskottelua, MUTTA sen jälkeen kokeilla urheilullista elämän tyyliä kuten mä teen. On tää kivempaa :).
Sanotaan että ei raha onnea tee, mutta mulle tekee ! Kyllä toi mitätön 20 tonnia puskurirahaa takaa sen että mun ei tarvii stressata päivittäisistä harrastuksista tai toimeentulosta. Syödään avovaimon kaa koska vaan ravintoloissa ja koska vaan käydään risteilyllä. Tässä mun yhteydessä raha kyl tuo onnea, ja tosiaan jo mitätän 20 000e riittää mulle :).
Toki saan 1500€ nettoa ansiosidonnaisia ja se ei riitä mulle. Tavalliseen elämiseen menee muutama satanen enempi kun matkustelen ja syön hyvin ja käyn kalliilla kuntosalilla. Mutta, kuten sanottu, 20 K€ rauhottaa ihmisen mielen..
Yksi mikä ikävä juttu on: tänään on tosi kylmä yö ja huominen päivä. Hirmunen lumimyrsky ja pakkasta lähes 20 astetta. onneksi se ei mua häiritse - säälittää vaan huonossa asemassa olevia duunareita jotka menevät matalanpalkan töihin tänäkin aamuna. Kello on 4.37 tätä kirjottaessa ja moni duunari herää parin tunnin kuluttua äkäsenä...
Todella typerää valvoa yöt ja nukkua päivät? En koskaan alkais moiseen kierteeseen vaikka kuinka työtön olenkin. Minulla riittää paljon kivaa puuhaa valoisana päiväsaikaan, en käsitä miten jotkut viitsivät sen nukkua? Ja sitä en ymmärrä että miksi pitää viinan kans alkaa heti lotraamaan kun ei ole töitä ja kun ei tarvitse aamulla mihinkään nousta? Hei! vähän selkärankaa tuohon touhuun ja lujaa itsekuria!
Itse en käytä alkoholia ja nukun päivällä koska valvon yöllä. Olen aina ollut aamu-uninen ja yökukkuja. Unirytmi on aina mennyt siihen kun on ollut lomaa yms.
Ja koska ei ole mikään tarve herätä aikaisemmin niin miksi en nukkuisi? Kaupat on auki, kaikki palvelut mitä tarvitsen (uimahallit jne) ovat auki tarpeeksi pitkään että pääsen niistä nauttimaan vaikka nukkuisin joka päivä 17 asti.
Heräsin, kun kissani loikkasi pois kainalostani yöunilta 6.30. Kahvit ja aamulehden luku, lumitöitä kolalla kasaan, puoliso sitten ajaa lingolla.Kauppaan, eläinruokakauppaan myös, kissalta lopussa hammaspapanat, en muistanut ostaa turkin hoitoon öljykapseleita, unohdin vaikka oikein sitävarten menin, no, seuraavalla kerralla sitten. On niin kuiva ilma ,että kissakin alkaa hilseillä. Varsinkin kun takkaa tulee lämmitetyksi päivittäin.Telkusta kesällä tallennettuja Wallandereita on tullut nyt muutama katsotuksi.Serkulle kylään naapurikaupunkiin.Siinähän sitä yhdelle päivälle hommaa jo riittääkin.
Herätys siinä seiskanmaissa, kuppi kahvia ja parvekkeelle(lasiteetu) seuraamaan muurahaisten töihinmenoa pakkasessa. Lehtien luku ja napsu tai pari grappaa ja takaisin nukkumaan. Herätys taas siinä yhdentoista aikoihin. päivällisen kokkaamista, ehkä lasi vinkkua kokatessa. Kahdentoista maissa tuhti päivällinen on valmis, päivällisen kanssa hiukan pastista- ehkä puolisen pulloa. Päälle vahvat kahvit ja ehkä joko pieni maksealeivonnainen.
Telkkarin katselua ja loikoilua, ehkä netissä roikkumista. Neljän aikoihin taas katsomaan kun muurahaiset palailee pesiinsä pakkasessa. Mahdollisesti taas 1-2 napsua grappaa.
Lisää röhnötystä ja loikoilua, ehkä vielä pastista.
Kevyt illallinen kanaa/kallaa, ei enää mitään raskasta tai edes pastista.
illalla joku leffa tai matsi telkusta. Yksi annos grappaa vielä yömyssyksi.
leppoisasti kuluu päivät-
Muija löysi oikeasti rikkaan miehen.
Minä menen nyt sonnalle, pahus kun olisi oikeasti rahaa.
rahhaa on niin paljon ettei p......lle taivu
Minä myös valvon työttömänä yöt ja menen aamulla nukkumaan.
Herään siinä 15-21 välillä yleensä.