El Gounaan

Inkeri

Lähdemme El Gounaan ensi viikonloppuna, hotellimme on Sheraton Miramar. Millainen hotelli ja millainen on El Gouna? Toivottavasti odotukset ei ole liian korkealla!

2

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiina

      Etkö osaa lukea näitä viestiketjuja vai haluatko jotain privaattipalvelua ? Muista etsiä paikanpäällä nettikahvila niin voit kysyä täällä mitä näet kun katsot ikkunasta ulos

    • juuri palannut

      Palasimme juuri viime viikolla El Gounasta ja täytyy sanoa, että rakastuimme paikkaan aivan täysin! Joka puolella todella siistiä ja kaunista sekä ystävällisiä ihmisiä ympärillä. Kaupoissakin ymmärrettiin länsimainen tapa shoppailla eikä kauheaa painostusta mistään päin havaittu. Toki kiinnostuneita ollaan, etenkin kun sattuu olemaan nuori nainen, mutta kiinnostuskin pysyi rajoissaan. Ihan rohkeasti vaan juttusille kauppiaiden kanssa niin saa edes jonkinlaista käsitystä paikallisten elämästä. Lisäksi englantia osataan yllättävän hyvin, paremmin kuin esimerkiksi useissa espanjan kohteissa.

      Viime viikolla sääkin oli vielä todella hyvä(joka päivä lähes 33 astetta) mutta lähtöpäivänä lämpötilat alkoivat tippumaan ja tuskinpa ihan niin lämpimästä pääsette nauttimaan. Muuten ilmasto oli hyvin miellyttävä, ei ollenkaan kostea tai ahdistava vaikka asteita meilläkin oli ihan riittävästi.

      Älkää kuitenkaan pelästykö vielä, kun lähdette lentokentältä El Gounaan päin sillä maisemat matkalla ovat melko karut. Kyllä ne hienot maisemat sieltä vielä tulevat.. Vielä kun ainakin meidän hotelliin tultiin metallinpaljastimen läpi kerettiin muutamaan kertaan miettiä, että mihinkähän sitä on tultu.. Mutta nopeasti se mieli muuttui!

      Ehdottomasti suosittelen lähtöä snorklausreissulle koralliriutalle sillä siellä maisemat todella mahtavat.. En tiedä minkälaisella porukalla olette lähdössä mutta luultavasti tulette kaikki nauttimaan matkasta täysin siemauksin. Lisäksi mahatautia ei meistä ainakaan kukaan saanut mikä kertoo paikan hyvästä puhtaustasosta. Tietenkin omalla käyttäytymiselläkin on jotain tekemistä asian kanssa.

      Lisäksi pienenä vinkkinä voi kertoa, että kannattaa lähteä paikallisella bussilla käymään Hurghadassakin. Jos ei reissulta muuten jää mitään käteen niin ainakin on entistä onnellisempi että sattui valitsemaan El Gounan lomakohteekseen. Tietenkään parin tunnin vierailulla ei saa kokonaiskäsitystä paikasta joten varmasti myös Hurghadasta löytyy hienoja alueita.. Bussimatka on myös oma kokemus bussin tehdessä matkaa verkkaisesti, mutta kuski ainakin meillä oli mahtava (mm. pysäytti auton kesken matkan ja tuli juttelemaan meille niitä näitä..) Mitään ahdistavaa tunnelmaa ei siis sielläkään havaittu. Matkan hinta oli noin 5 egyptin puntaa suuntaansa.

      Ainoita huonoja puolia matkassa olivat Hurghadan lentokentän ruuhkat, joissa paluumatkalla oli havaittavissa jopa rock-konserttitunnelmaa kauhean ihmismassan työntyessä eteenpäin yhdestä pienestä ovesta.. Lentomme myöhästyi puoli tuntia sen vuoksi kun kaikkia ihmisiä ei saatu koneeseen ajoissa.

      Mutta joka tapauksessa hauskaa matkaa teille, toivottavasti palaatte rentoutuneina...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3874
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2811
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2478
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      29
      1578
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1248
    Aihe