Olen aina pitänyt pitemmistä nimistä, ja ei ihan suomalaisista. Mieheni isä onkin Englannista, joten näin ei ole ihan suotta lapsillamme kansainväliset nimet. Nimiä saa arvostella, ihan mielen mukaan, saa ihastuttaa ja vihastuttaa, ei tarvitse pelätä arvostella. Pienimmän tyttömme, joka syntyi 3 viikkoa sitten, nimeä emme ole vakinaisesti päättäneet, ja ehdotella saa, ainakin toisia nimiä. Eli tässä lapsemme:
Mikael Benjamin 7v
Joakim Eliel 5v
Amanda Julia 3v
Sandra Olivia 3v
Sofia Alexandra 3 viikkoa
Mikael Benjamin 7v
Joakim Eliel 5v
Amanda Julia 3v
Sandra Olivia 3v
Sofia Alexandra 3 viikkoa
Vastaukset 3
Vanhimmat
lapsia, ettei vain olisi provo, noh mitä väliä, tässä mielipiteeni:
Mikael Benjamin-> mikael on kaunis, benjaminista en kovastikaan pidä mutta sopii mikaelin kanssa
Joakim Eliel-> molemmat nimet kivoja, mutta eivät välttämättä paras yhdistelmä..
Amanda Julia-> amanda on tosi kaunis, ja juliakin ihan ok, sopiovat kivasti yhteen
Sandra Olivia-> sandra on erittäin kaunis, oliviakin on prinsessamainen, kokonaisuus on toimiva
Sofia Alexandra-> molemmat nimet ovat suosikkejani, mutta oletteko varmoja että haluatte antaa s-kirjaimella alkavan nimen!?
Kun tähänkin asti kaikilla lapsilla on "oma" alkukirjain, en rikkoisi sitä... Olivia ja Julia ovat niin samantapaisia, että Alexandra taas ei oikein sovi kuvioihin..
Eli itse ainakin harkitsisin vielä pienokaisen nimeä, vaikka kaunis tuo teidän miettimännekin jo on, mutta silti! =)
Mikael Benjamin: Mikael on kiva, mutta Benjamin jotenkin ällö
Joakim Eliel: Joakim on ruma, mutta Eliel kiva
Amanda Julia: kokonaisuudessaan ruma nimi
Sandra Olivia: molemmat nimet rumia
Sofia Alexandra: Sofia ihan OK, tosin aika yleinen, Alexandra on hirvitys. Mieluummin vaikka Sofia Kristiina.
Mukavan helppoja suomalaiseen suuhun, mutta kuitenkin kansainvälisiä. Meillä (toivottavasti) tulee sama pulma eteen mieheni kanssa. Sukunimi on varsin kansainvälinen, kuten myös komeamman puoliskoni etunimi. Vauva-asia on vasta yrityksen asteella.