näytönohjaimen vaihtaminen

eli voiko tuohon koneeseen vaihtaa esim. nvidia gtx/jonkin muun näytönohjaimen, ilman että pitää ostaa uusi koppa tai mitään muuta?
7408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

http://www.asus.com/Desktops/K30AD/specifications/

Täysilevyinen kotelo, joten ei tarvitse ostaa low-profile korttia. Sen, mikä kortti koteloon sopii pituutensa puolesta, joudut selvittämään itse, koska Asusin spekseissä asiasta ei ole mainintaa.

Tuossa mallissa on käytetty useita eri virtalähteitä, kaikki melko surkeita:

"250 W Peak
350 W Peak
350 W Peak, (80 PLUS)"

En tiedä mikä noista on koneessasi, mutta siellä tuskin on PCIe-lisävirtajohtoja. Joten näyttiksen olisi parasta tulle toimeen sillä, mitä PCIe-slotista irtoaa. nVidialta paras näyttis mikä toimii ilman lisävirtaa taitaa olla GTX750Ti, mutta siitäkin taitaa olla sellaisia valmistajien omia malleja, joissa on lisävirtaliittimille paikat eikä kortti suostu toimimaan jos niitä ei ole kytketty.

Kannattaa olla tarkkana ostaessa.

Äänestä
  • https://www.youtube.com/watch?v=BKjKCFRhIdI
    Siinä videolla asennetaan aika rutkua ohjainta asus K30AD koneeseen, ja kyllä siinä pci-virtajohdot on. HDD:t ovat ylempänä kuin pci-paikat, joten sinne mahtuu myös todella pitkätkin ohjaimet ilman että osuvat hdd-kelkkoihin. Ei näy estettä etteikö sinne voisi 970:aa asentaa (kannattaa kuitenkin avata koppa ja katsoa powerin speksilappu, että se tosiaankin on 350W eikä 250W).

    Äänestä

  • "En tiedä mikä noista on koneessasi, mutta siellä tuskin on PCIe-lisävirtajohtoja. "

    Yleensä näytönohjaimen mukana tulee PCIe-molex adapterijohdot, ainakin Gigabyten 970 kortin mukana niitä tuli 2kpl. Joten kortin pystyy asentamaan vaikka virtalähteessä ei olisi PCIe johtoja ollenkaan.

    Äänestä

  • kortin mukana tulee kirjoitti:

    "En tiedä mikä noista on koneessasi, mutta siellä tuskin on PCIe-lisävirtajohtoja. "

    Yleensä näytönohjaimen mukana tulee PCIe-molex adapterijohdot, ainakin Gigabyten 970 kortin mukana niitä tuli 2kpl. Joten kortin pystyy asentamaan vaikka virtalähteessä ei olisi PCIe johtoja ollenkaan.

    Yleensä vaan virtalähde, jossa ei ole PCI-E lisävirtajohtoja on sen verran mopo, että siinä ei yksinkertaisesti ole tehoa vaikka kuinka lisäilis adaptereita.

    Äänestä

  • UPDATE_10575855 kirjoitti:

    Yleensä vaan virtalähde, jossa ei ole PCI-E lisävirtajohtoja on sen verran mopo, että siinä ei yksinkertaisesti ole tehoa vaikka kuinka lisäilis adaptereita.

    Tämä. Jos powerissa ei ole sopivia kaapeleita valmiina, niin sitä ei ole tarkoitettu sellaiseen käyttöön.

    Äänestä

http://www.jimms.fi/tuote/NE5X970014G2F
Siihen menee suoraan tuollainen referenssimallinen GTX970, jossa TDP on vain 145W (vertailun vuoksi 770:ssa 230W). Matalasta virrankulutuksesta huolimatta 970 on pelistä riippuen jopa hiukan nopeampi kuin 780Ti.
145W on silti niin paljon, että custom-jäähyllistä tuollaiseen koteloon ei kannata hankkia, vaan referenssi joka puhaltaa kuuman ilman suoraan ulos kotelosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuatarvitseva420 kirjoitti:

eli voiko tuohon koneeseen vaihtaa esim. nvidia gtx/jonkin muun näytönohjaimen, ilman että pitää ostaa uusi koppa tai mitään muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu