Ikävä todeta, että juuri verotarkastusten ansiosta Suomen talous on kuralla. Tästä on noussut niin suuri haloo ja pelko väestöön, että ihmiset ei uskalla lähteä yrittäjäksi, koska pelkäävät syyllistyvänsä tahattomaan rikokseen, josta syytetään tahallisena rikoksen tekijänä.
Tämä johtuu siitä, että verojärjestelmä ja koko muu systeemi on syystä ja toisesta niin monimutkainen ja kauhea pykäläviidakko, ettei sitä meinaa ymmärtää edes juristit, saatikka tavallinen matti meikäläinen, joka haluais yrittäjänä elättää itsensä.
Kyllä nyt pitä josnkun päättävän tahon jo älytä, että politiikkaa täytyy muuttaa ja purkaa turhat tarkastukset ja antaa vähän löysiä, koska eihän kukaan pysty noudattamaan käytännön elämässä sellaista lainsäädäntöä, mikä nyt on vallalla.
Eritoten peräänkuulutan tätä yrittäjien päähän potkimista, koska juuri yrittäjyydellähän tämä maa toimii. Vaikka siellä nyt sattusi jopa tahatonta veronkiertoa olemaan joillakin, niin kuitenkin sekin raha on käytössä ja tavalla tai toisella se päätyy valtion kassaan. Mutta nyt jos kaikki on kriminalisoitu, kohta ei ole yrityksiä Suomessa. Ehkä Suomalaiset hoksaakin perustaa ja muuttaa yrityksensä esimerkiksi Viroon ja maksavat veronsa sinne, koska Suomessa lainsäätäjä on yrittäjiä vastaan, jos nyt ei tarkoituksellisesti, niin käytännön toimenpiteillä kuitenkin.
Itse olen joutunut verotarkastuksen uhriksi ja täytyy sanoa, että se jos mikä jarruttaa ja heikentää yrityksen toimintaa ja yrittäjän motivaatiota ja saa tuntemaan itsensä kakkosluokan kansalaiseksi.
Ns. Harmaata taloutta tulee aina olemaan tällaisessa sekavassa pykäläviidakossa, eikä sitä kannata kriminalisoida. Ainoastaan niiden perässä pitäisi lainsäätäjän juosta, jotka oikeasti harjoittaa rikollisuutta, eli eivät ole rekisteröityneet yrittäjiksi, mutta elättävät itsensä ja perheensä pimeällä työllä
Verotarkastus
Ukko yykaakoo
1
261
Vastaukset
- Vinku_vanku
Älä viitsi. Normaalin, suhteellisen pienimuotoisen yritystoiminnan verotus on Suomessa kohtalaisen selväpiirteistä. Jos omat kyvyt ei asian hallitsemiseen riitä, niin alan ammattilaisia on pienestä maksusta saatavissa avuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv20044636 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark733846"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1033006Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212875Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p932667Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332137Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382128- 202092
- 872059
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi371839