Kylpyhuone ja pyykinpesukone sijoitus ongelmana!

pyykkipoika4

Asun rivitalo kaksiossa jossa on kylpyhuone ja wc samassa tilassa, suihku sijaitsee nurkassa ja pyykkikoneen paikka on vastapuolella myös nurkassa, tässä kohtaa suihkun puoleiselta seinästä vastapuolen seinään etäisyys on noin 168 cm ja jos pyykkikone on siinä niin silloin jää vain 104 cm.

Ongelma tässä on se että nurkkaus käy kovin ahtaaksi ja roiskevesi menee suihkuverhon alta koneen alle, (EN TIETENKÄÄN KÄY SUIHKUSSA KONEEN OLLESSA PÄÄLLÄ!). Koneen kyllä voi siirtää sivummalle mutta sitten virtajohto ei meinaa ylettyä ja jää kireälle ja jos pyykkikoneen kääntää 90' astetta niin silloin jäisi tilaa mutta sitten liittimet letkut ei enään ylety koska koneen perä on toisella säinällä kuin littimet.

Osaisiko joku asiantuntija sanoa miten voisin suojata pyykkikoneen suihkun roiskevedeltä, voisiko siinä käyttää kodinkoneille tarkoitettua varmuusallasta?

Tarvittaessa voin laittaa kuvan sähköpostiin jotta näette mistä on kyse.

7

3626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkoa...?

      Mites, jos hommaisit koneeseen jatkoletkut ja sähköille asiallisen jatkojohdon? Lähimmästä rautakaupasta löydät..

      • pyykkipoika4

        suihkuseinä/kaappi ei käy koska vieressä on iso patteri ja ylhäällä ikkuna. Pyykkikonetta pystyy vain liikuttamaan vasemmalle päin lähelle kylppärin ovea joten silloin tarvii pitemmän jatkojohdon


    • suihkumies

      Ainoa ratkaisu on suihkukaappi tai -nurkka.

    • Täh

      "roiskevesi menee suihkuverhon alta koneen alle"

      Ja mitähän haittaa tuosta on ?!?

    • mitä sitten?

      "roiskevesi menee suihkuverhon alta koneen alle"

      Ei siellä koneen alla mitään jännitteisiä osia ole. Valuuhan vesi sieltä poiskin, vai seinään päinkö kaadot on tehty?

      • pyykkipoika4

        pyykkikoneen jaloista se jättää muovipintaiseen laittiaan jälkiä jotka ei lähde pois, ja koneen alla metallia joka ruostuu


    • ....

      Luulisi että pyykinpesukoneet on roiskeveden suojattuja. Letkuja saa tarittaessa pidempiä eikä maksa kohtuuttomasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      68
      3071
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2467
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2106
    4. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      52
      1871
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      93
      1863
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      40
      1554
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1510
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1213
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1128
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1063
    Aihe